Wykorzystanie remanentów odbudowy i dekoracji, pozostałych po wystawach i targach.

UCHWAŁA NR 732
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 października 1951 r.
w sprawie wykorzystania remanentów obudowy i dekoracji, pozostałych po wystawach i targach.

W celu należytego wykorzystania remanentów obudowy i dekoracji, pozostałych po wszelkiego rodzaju wystawach i targach, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wszystkie elementy obudowy i dekoracji, zwane dalej w skróceniu "remanentami powystawowymi", pozostałe po wystawach, targach i tym podobnych imprezach okolicznościowych, urządzanych przez urzędy, państwowe instytucje i jednostki gospodarki uspołecznionej zarówno przed dniem 1 stycznia 1951 r. jak i z budżetu Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów po dniu 1 stycznia 1951 r., należy podzielić na 2 kategorie:
1)
na remanenty powystawowe nadające się do dalszego użytku w wystawiennictwie;
2)
na remanenty powystawowe kwalifikujące się jako odpadki użytkowe.
2.
Podziału remanentów powystawowych, o których mowa w ust. 1, i ich oszacowania dokona komisja, powołana przez Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów. Podział i oszacowanie podlegają zatwierdzeniu Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów.
3.
Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów za zgodą Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów ustali zasady i tryb oszacowania remanentów powystawowych, jak również zasady dokonania podziału tych remanentów zgodnie z przepisami ust. 1.
§  2.
1.
Remanenty powystawowe, zakwalifikowane jako odpadki użytkowe, zostaną przejęte odpłatnie przez jednostki, powołane na podstawie obowiązujących przepisów do wyłącznego gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadków użytkowych, a w braku tych jednostek - przez jednostki, wskazane przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
2.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła określi tryb postępowania przy przejmowaniu remanentów powystawowych przez jednostki przez siebie wskazane.
§  3.
1.
Remanenty powystawowe, nadające się do dalszego użytku w wystawiennictwie (§ 1 ust. 1 pkt 1), zostaną przejęte odpłatnie przez Przedsiębiorstwo Wystaw i Targów.
2.
Prezes Rady Ministrów może na wniosek Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów w przypadkach szczególnie uzasadnionych przydzielić niektóre remanenty powystawowe nieodpłatnie urzędom, instytucjom państwowym lub społecznym albo jednostkom gospodarki uspołecznionej.
§  4.
1.
Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów:
1)
ustali tryb przejmowania remanentów powystawowych, przeznaczonych do dalszego użytku w wystawiennictwie (§ 1 ust. 1 pkt 1);
2)
sprawować będzie nadzór nad przejmowaniem remanentów powystawowych, objętych niniejszą uchwałą.
2.
W szczególności Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów czuwać będzie nad tym, aby przy organizowaniu nowych wystaw (targów, imprez) były używane w pierwszym rzędzie przejęte remanenty powystawowe.
§  5.
Upoważnia się Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów do odrębnego uregulowania za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego sprawy przejmowania remanentów powystawowych, znajdujących się w posiadaniu prezydiów rad narodowych - w sposób odmienny, niż przewidziany w niniejszej uchwale.
§  6.
Posiadacze remanentów powystawowych obowiązani są zgłosić Komisarzowi Rządu do Spraw Wystaw i Targów w ciągu 2 tygodni od daty wejścia w życie niniejszej uchwały posiadane przez nich remanenty powystawowe z wystaw (targów, imprez), urządzonych przed dniem 1 stycznia 1951 r.
§  7.
Odpłata za remanenty powystawowe, przejęte w trybie określonym w niniejszej uchwale (§§ 2 i 3), powinna być odprowadzona na rachunek budżetu Państwa (budżet Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024