Powołanie Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym.

UCHWAŁA NR 668
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 września 1951 r.
w sprawie powołania Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym.

§  1.
Powołuje się w Ministerstwie Gospodarki Komunalnej Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
§  2.
Pełnomocnika mianuje i odwołuje Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli.
§  3.
Zadaniem Pełnomocnika jest organizowanie i prowadzenie stałej planowej akcji zabezpieczającej przed grzybem domowym i akcji odgrzybiania na całym obszarze Państwa.
§  4.
1.
Do zakresu działania Pełnomocnika należy w szczególności:
1)
opracowanie zasad instruowania, wykonawstwa robót odgrzybieniowych i kontroli obiektów dotkniętych grzybem oraz ich statystyki;
2)
opracowanie projektów wytycznych do przeprowadzenia inwentaryzacji obiektów zagrzybionych oraz prowadzenie centralnej ewidencji zagrzybienia;
3)
opracowanie projektu wytycznych dla akcji doraźnych (uderzeniowych) na terenach szczególnie zagrożonych;
4)
prowadzenie akcji instrukcyjno-propagandowej, obejmującej:
a)
szkolenie kadr odgrzybieniowych,
b)
rozpowszechnianie opracowań naukowych i propagandowych w zakresie walki z grzybem domowym,
c)
opracowanie wzorów dokumentacji, kwestionariuszy, formularzy itp.;
5)
współdziałanie przy planowaniu produkcji i zaopatrywaniu placówek walki z grzybem domowym w środki impregnacyjne i odgrzybiające i w związku z tym współpraca z Komisją do Spraw Zwalczania Chorób oraz Szkodników Roślin i Drzew w zakresie zaopatrywania w surowce służące do wyrobu środków zwalczania grzyba domowego;
6)
planowanie i przygotowywanie dokumentacji technicznej do akcji zabezpieczającej i odgrzybieniowej na całym obszarze Państwa;
7)
kierownictwo akcji planowej zabezpieczającej i odgrzybieniowej w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej;
8)
nadzór i kontrola nad przeprowadzeniem planowej akcji zabezpieczającej i odgrzybieniowej w ramach pozostałych resortów oraz koordynacja tej akcji;
9)
kierownictwo doraźnymi akcjami odgrzybieniowymi;
10)
współdziałanie w zakresie zapewnienia budownictwu dostaw materiałów budowlanych, odpowiadających potrzebom walki z grzybem domowym.
2.
Wytyczne, wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3, wydaje na wniosek Pełnomocnika Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli.
§  5.
Dla ułatwienia koordynacji oraz sprawnego wykonania zadań związanych z akcją odgrzybieniową Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszyscy ministrowie wyznaczą swych przedstawicieli do stałej współpracy z Pełnomocnikiem. Zarządzenia wychodzące poza zakres działania Ministerstwa Gospodarki Komunalnej wymagają uzgodnienia z zainteresowanymi ministrami oraz Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
W sprawach technicznych i naukowych Pełnomocnik korzysta ze współpracy Instytutu Techniki Budowlanej oraz innych instytucji naukowo-badawczych, których zadaniem - w ramach walki z grzybem domowym - jest porada techniczna i opiniowanie zamierzeń technicznych, prowadzenie badań naukowych i kontrolnych oraz pomoc fachowa w szkoleniu kadr odgrzybieniowych.
§  7.
W Ministerstwie Gospodarki Komunalnej tworzy się Biuro Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym. Państwowa Komisja Etatów na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej ustali etaty osobowe Biura.
§  8.
Organizację wewnętrzną Biura Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym ustali Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów i Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  9.
Koszty materiałów i robót wykonywanych przy realizacji planowej walki z grzybem domowym wchodzą w skład kosztów utrzymania i remontów, o ile koszty te nie przekroczą 30% wartości remontowanego budynku. Jeżeli koszty wyniosą więcej niż 30%, nie przekroczą jednak 70%, powinny być pokryte ze środków przeznaczonych na kapitalne remonty. Gdy koszty przekraczają 70% wartości remontowanego budynku, powinny być pokrywane ze środków inwestycyjnych.
§  10.
Pełnomocnik działa przez właściwe komórki organizacyjne wydziałów (referatów) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych, współdziałające z właściwymi komórkami organizacyjnymi tych prezydiów, podległymi Ministrom: Budownictwa Miast i Osiedli, Rolnictwa, Leśnictwa oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-89.1223

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Pełnomocnika do Walki z Grzybem Domowym.
Data aktu: 29/09/1951
Data ogłoszenia: 20/10/1951
Data wejścia w życie: 20/10/1951