Przekazanie uprawnień Ministra Przemysłu Ciężkiego do wydawania decyzji co do potrzeby zastosowania normy dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 1 września 1951 r.
w sprawie przekazania uprawnień Ministra Przemysłu Ciężkiego do wydawania decyzji co do potrzeby zastosowania normy dodatkowej powierzchni mieszkalnej.

W związku z pkt 13 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 marca 1951 r. w sprawie zasad ustalania norm zaludnienia mieszkań (Monitor Polski Nr A-24, poz. 314) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uprawnienia Ministra Przemysłu Ciężkiego, przewidziane w pkt 13 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 8 marca 1951 r. w sprawie zasad ustalania norm zaludnienia mieszkań (Monitor Polski Nr A-24, poz. 314), co do potrzeby zastosowania normy dodatkowej dla pracowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego bądź centralnych zarządów wchodzących w skład Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego - przekazuje się na:
1)
naczelnych dyrektorów:
a)
centralnych zarządów wchodzących w skład Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego,
b)
central handlowych i central zaopatrzenia,
c)
instytutów naukowo-badawczych;
2)
dyrektorów urzędów i przedsiębiorstw bezpośrednio podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego

- na każdego w zakresie jego właściwości.

2.
Postanowienia ust. 1 nie mają zastosowania w przypadkach, w których przydział dodatkowej normy zaludnienia odnosi się do mieszkań znajdujących się na terenie m. st. Warszawy.
§  2.
Stwierdzenie potrzeby zastosowania normy dodatkowej następuje przez wystawienie zaświadczenia, wydanego w wyniku:
1)
złożenia indywidualnego podania zainteresowanego pracownika, wniesionego w związku z posiadaniem mieszkania przekraczającego obowiązujące w danej miejscowości normy zaludnienia;
2)
ubiegania się o przydział mieszkania;
3)
wszczęcia z urzędu postępowania przed władzą kwaterunkową I instancji, odwoławczą komisją lokalową lub wojewódzką komisją lokalową.
§  3.
1.
Zaświadczenie, wymienione w § 2, zawierać powinno dokładne określenie stanowiska pracownika, stopnia służbowego i rodzaju wykonywanej pracy.
2.
Wydanie zaświadczenia nastąpić powinno po uprzednim zbadaniu wszelkich istotnych okoliczności uzasadniających jego wydanie.
§  4.
1.
Za zajęcia wymagające stałej lub dodatkowej pracy w domu należy uważać w pierwszym rzędzie takie funkcje kierownicze, zawodowe lub naukowe, z którymi związana jest konieczność samodzielnych studiów i samodzielnych opracowań naukowych, technicznych; dydaktycznych bądź publicystycznych.
2.
Z funkcji kierowniczych o innym charakterze niż wymienione w ust. 1 uwzględniać należy tylko takie przypadki, w których szczególna odpowiedzialność za kierowanie przedsiębiorstwem lub zakładem wymaga pełnej dyspozycyjności pracownika, niezależnie od normalnych godzin pracy.
§  5.
O ile w wyniku toczącego się postępowania przed władzą kwaterunkową I instancji, odwoławczą komisją lokalową lub wojewódzką komisją lokalową ujawnione zostaną okoliczności świadczące o braku warunków zastosowania normy dodatkowej, pomimo posiadania przez zainteresowanego zaświadczenia wymienionego w § 2, na uzasadniony wniosek władzy, przed którą postępowanie się toczy, zgłoszony za pośrednictwem właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej - decyzje stwierdzające potrzebę zastosowania dodatkowej normy będą rewidowane przez Ministra Przemysłu Ciężkiego.
§  6.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do mieszkań pracowniczych i służbowych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-88.1217

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie uprawnień Ministra Przemysłu Ciężkiego do wydawania decyzji co do potrzeby zastosowania normy dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
Data aktu: 01/09/1951
Data ogłoszenia: 15/10/1951
Data wejścia w życie: 15/10/1951