Finansowanie zadań budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 sierpnia 1951 r.
w sprawie finansowania zadań budżetowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 1 i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 22; poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Finansowanie zadań budżetowych zlecanych do wykonania przez jednostki budżetowe instytucjom, organizacjom społecznym, politycznym, gospodarczym, zawodowym, sportowym, kulturalnym itp., zwanym w dalszym ciągu "organizacje", może następować w drodze otwarcia akredytywy lub w drodze wypłaty zaliczki do rozliczenia.
§  2.
1.
Finansowanie zadań budżetowych w drodze otwarcia akredytywy następuje-w tych wszystkich przypadkach, w których zlecane zadania mają charakter akcyj planowanych na dłuższe okresy czasu, wymagających poważniejszych nakładów środków pieniężnych.
2.
We wszystkich innych przypadkach, a w szczególności w tych, w których otwarcie akredytywy będzie uciążliwe ze względów technicznych (np. brak oddziału Narodowego Banku Polskiego w siedzibie organizacji), finansowanie zadań budżetowych następuje w drodze wypłat zaliczek do rozliczenia.
§  3.
1.
Akredytywy (zaliczki) pozostawia się w bezpośredniej dyspozycji tych organizacyj, którym zostały zlecone do wykonania zadania budżetowe.
2.
Jeżeli organizacja składa się z kilku lub więcej ogniw wzajemnie podporządkowanych, stojących na różnym szczeblu organizacyjnym, środki pieniężne na sfinansowanie zadań budżetowych, zleconych do wykonania ogniwom podporządkowanym, mogą być przekazywane w sposób określony w § 1 do dyspozycji ogniwa nadrzędnego celem dalszego rozprowadzenia pomiędzy ogniwa niższego rzędu. Rozprowadzanie środków pieniężnych przez ogniwa nadrzędne pomiędzy ogniwa podległe może się odbywać wyłącznie drogą przekazywania zaliczek.
§  4.
1.
Wysokość zaliczki (§ 2 ust. 2) określa jednostka budżetowa finansująca zadanie w zależności od istotnych potrzeb wiążących się z rozmiarem i przebiegiem realizacji zadania oraz w zależności od warunków zabezpieczenia sum, pozostających w przechowaniu organizacji.
2.
Każdorazowa dalsza wypłata zaliczki może być dokonana po wyliczeniu się z zaliczki poprzedniej do wysokości 75% kwoty otrzymanej.
3.
Zadania budżetowe mogą być finansowane również drogą wypłat zaliczek stałych.
§  5.
1.
Z otrzymanej akredytywy (zaliczki) organizacje rozliczają się z jednostkami budżetowymi zlecającymi w sposób stosowany przy tego rodzaju rozliczeniach przez jednostki budżetowe, określony w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej (załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1950 r., wydanego w związku z postanowieniami pkt 27 lit. j) uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie wstępnych wytycznych do zasad budżetu Państwa na rok 1951 - Monitor Polski Nr A-55, poz. 631).
2.
Do ostatecznego rozliczenia po wykonaniu zadania organizacje dołączają szczegółowe zestawienie pozostałości zakupionych i nie wykorzystanych przedmiotów i materiałów. Nie zużytkowane przedmioty i materiały pozostają w dyspozycji jednostki budżetowej i powinny być zapisane do jej ksiąg inwentarzowych lub materiałowych.
§  6.
Określony w poprzednich paragrafach tryb postępowania w zakresie rozprowadzania kredytów na zadania budżetowe ma zastosowanie także w tych przypadkach, w których wykonanie zadania budżetowego zostaje zlecone przez jednostkę budżetową przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym.
§  7.
Finansowanie zadań budżetowych, zleconych do wykonania przedsiębiorstwu na rozrachunku gospodarczym, może nastąpić również, za zgodą Ministra Finansów, w drodze przekazania kredytu.
§  8.
Przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym w zakresie gospodarki pieniężnej, związanej z realizacją zadań budżetowych, finansowanych z kredytów, budżetowych postawionych da ich dyspozycji w drodze przekazania kredytu, zobowiązane są posiadać odrębne od rachunków operacyjnych rachunki wydatków budżetowych w Narodowym Banku Polskim oraz prowadzić rachunkowość i sporządzać sprawozdania w sposób i na zasadach ustalonych w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-85.1169

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie zadań budżetowych.
Data aktu: 25/08/1951
Data ogłoszenia: 29/09/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1951, 29/09/1951