Wzmożenie walki ze spekulacją.

UCHWAŁA NR 615
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1951 r.
w sprawie wzmożenia walki ze spekulacją.

Rada Ministrów uchwala:

I. 1

Powołać przy prezydiach powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych komisje do walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu, zwane w dalszym ciągu "komisjami".

1.
Zakres działania komisji obejmuje:
a)
sprawdzanie bezpośrednio w przedsiębiorstwach sprzedaży, przestrzegania przepisów o obrocie handlowym, w szczególności sprawdzanie należytej sprzedaży posiadanych zapasów towarów, pobieranych cen, sposobu przechowywania i jakości towarów oraz rzetelności miar i wag,
b)
wykrywanie przestępstw spekulacyjnych oraz nadużyć w handlu, w szczególności drogą ujawniania zawodowych nielegalnych handlarzy, ich agentów i innych spekulantów.
2.
W skład komisji wchodzą:

jako przewodniczący - członek prezydium właściwej rady narodowej odpowiedzialny za sprawy handlu,

jako sekretarz - pracownik prezydium właściwej rady narodowej,

jako członkowie - powołani przez prezydium rady narodowej przedstawiciele organizacji społecznych, a w powiatach - nadto przedstawiciel powiatowego pełnomocnika Ministerstwa Skupu

3.
Komisje wykonują swe czynności bezpośrednio przez swych członków bądź za pośrednictwem działających pod nadzorem komisji kontrolerów społecznych, delegowanych przez organizacje społeczne.
3a.
Prezydium właściwej rady narodowej sprawuje nadzór nad działalnością komisji.
4.
Organizację komisji, sposób powoływania ich członków, tryb funkcjonowania komisji oraz szczegółowy zakres i sposób ich działania ustali instrukcja Prezesa Rady Ministrów.
5.
Koszty i wydatki związane z działalnością komisji pokrywane są z budżetu właściwej rady narodowej.

II. 2

Wystąpić do Rady Państwa o:

1)
zlecenie Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej inicjowania i koordynowania całości walki ze spekulacją i nadużyciami w handlu, w szczególności inicjowania działań Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej na poszczególnych odcinkach zagrożonych spekulacją, koordynowania w tej dziedzinie działalności Milicji Obywatelskiej i Państwowej Inspekcji Handlowej, czuwania nad odpowiednią intensywnością wykrywania i ścigania przez ich organy tych przestępstw;
2)
zlecenie Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej opracowania instrukcji dla kontrolerów społecznych;
3)
(skreślony).

III.

Minister Bezpieczeństwa Publicznego zleci Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej zabezpieczenie współdziałania i pomocy organów Milicji Obywatelskiej w działalności komisji.

IV.

Zlecić Ministrowi Handlu Wewnętrznego:

1)
zmianę zarządzenia w sprawie samozaopatrywania się pracowników sklepowych w sensie utrzymania całkowitego zakazu samozaopatrywania się w artykuły przemysłowe i ustalenie form kontroli samozaopatrywania się w artykuły spożywcze w granicach normalnego zapotrzebowania;
2)
uaktywnienia działalności Państwowej Inspekcji Handlowej w kierunku wykrywania nadużyć w sieci handlowej;
3)
wzmożenie czujności w stosunku do przejawów niedociągnięć i braków organizacyjnych i przekazywanie faktów mających znamiona przestępstw właściwym organom Prokuratury Rzeczypospolitej;
4)
organizowanie systematycznych odpraw pracowników handlu w celu zespołowego zwalczania kontaktów poszczególnych pracowników ze spekulantami.

V.

Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do składania Prezydium Rządu w porozumieniu z Prokuratorem Generalnym Rzeczypospolitej miesięcznych sprawozdań o wykonaniu niniejszej uchwały oraz wystąpić do Rady Państwa o wydanie analogicznego zlecenia Generalnemu Prokuratorowi Rzeczypospolitej.

VI.

Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrom Handlu Wewnętrznego i Bezpieczeństwa Publicznego.

1 Rozdział I:

-zmieniony przez pkt 1 uchwały nr 122 z dnia 9 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.481) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 kwietnia 1954 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 730 z dnia 17 listopada 1956 r. (M.P.56.99.1139) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 listopada 1956 r.

2 Rozdział II zmieniony przez pkt 2 uchwały nr 122 z dnia 9 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.481) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-77.1069

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wzmożenie walki ze spekulacją.
Data aktu: 18/08/1951
Data ogłoszenia: 31/08/1951
Data wejścia w życie: 31/08/1951