Zm.: Instrukcja Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 398
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 maja 1951 r.
o zmianie Instrukcji Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja Nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 13 wprowadza się następujące §§ 14 i 15:

"§ 14.

1. Obsadzanie oraz zmiany na stanowiskach kierowniczych łącznie z awansowaniem pracowników na stanowiskach kierowniczych i rozwiązywaniem z nimi stosunku służbowego (umowy o pracę) odbywa się:

a) w prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - uchwałą prezydium rady narodowej za zgodą właściwej władzy naczelnej,

b) w prezydiach rad narodowych miast liczących powyżej 100.000 mieszkańców - uchwałą prezydium rady narodowej po uzyskaniu za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej zgody właściwej władzy naczelnej,

c) w prezydiach innych rad narodowych - uchwałą prezydium rady narodowej za zgodą prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia, z tym wyjątkiem, że obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowników wydziałów, zastępców kierowników wydziałów oraz kierowników referatów w wydziałach finansowych i w wydziałach podatków wiejskich prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty, liczących poniżej 100.000 mieszkańców, jak również kierowników oddziałów finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych odbywa się w trybie przewidzianym pod lit. b).

2. Zmiany na stanowiskach kierownika i zastępcy kierownika wydziału (referatu) wojskowego odbywają się:

a) w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) - w porozumieniu z właściwym dowódcą okręgu wojskowego,

b) w prezydiach powiatowych (miejskich) i gminnych rad narodowych - w porozumieniu z właściwym wojskowym komendantem rejonowym.

3. Przez stanowisko kierownicze rozumie się stanowiska kierowników i zastępców kierowników wydziałów, oddziałów, samodzielnych referatów, inspektorów oraz wizytatorów i podinspektorów szkolnych.

4. W sprawie zatrudnienia i zwalniania pozostałych pracowników w wydziałach, oddziałach i referatach prezydiów rad narodowych wydaje decyzje przewodniczący lub z jego upoważnienia nadzorujący dane wydziały (oddziały, referaty) członkowie prezydium. W przypadku, gdy opiekę nad wydziałem sprawuje nie urzędujący stale członek prezydium i warunki jego pracy nie pozwoliły mu na poznanie zagadnień osobowych nadzorowanego wydziału, wówczas przewodniczący w porozumieniu z tym członkiem prezydium może upoważnić innego stałego członka prezydium do wydawania decyzji w sprawach osobowych tego wydziału.

5. Awansowanie pracowników odbywa się w drodze uchwały prezydium rady narodowej.

6. Tryb załatwiania spraw osobowych pracowników wydziałów, oddziałów i referatów prezydiów rad narodowych ureguluje instrukcja Prezydium Rady Ministrów (Zespół II).

§ 15. 1. Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednego województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) na teren drugiego lub do organów centralnych odbywa się na podstawie decyzji władzy naczelnej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.

2. Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednego powiatu (miasta stanowiącego powiat) na teren drugiego oraz do prezydium wojewódzkiej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.

3. Przenoszenie pracowników prezydiów dzielnicowych rad narodowych z jednej dzielnicy do drugiej lub do prezydium miejskiej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium miejskiej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów dzielnicowych rad narodowych. Przenoszenie pracowników prezydiów dzielnicowych rad narodowych poza obszar danego miasta odbywa się w trybie przewidzianym dla przenoszenia pracowników prezydium rady narodowej danego miasta.

4. Przenoszenie pracowników prezydiów rad narodowych z terenu jednej gminy (miasta nie stanowiącego powiatu) do drugiej oraz do prezydium powiatowej rady narodowej odbywa się na podstawie decyzji prezydium powiatowej rady narodowej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych prezydiów rad narodowych.

5. Przenoszenie pracowników zajmujących stanowiska kierownicze z jednego wydziału do drugiego wydziału w obrębie tegoż prezydium odbywa się w drodze przewidzianej w § 14 ust. 1.

6. Przenoszenie pozostałych pracowników z jednego wydziału (referatu) do drugiego wydziału (referatu) w obrębie tegoż prezydium odbywa się w drodze decyzji przewodniczącego prezydium rady narodowej po zasięgnięciu opinii kierowników właściwych wydziałów.";

2)
skreśla się dotychczasowe §§ 14, 15 i 22;
3)
obecnym §§ 23-27 nadaje się kolejną numerację §§ 22-26.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  3.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do ogłoszenia jednolitego tekstu Instrukcji Nr 2.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024