Udzielanie krótko- i średnioterminowych kredytów uspołecznionym przedsiębiorstwom drobnej wytwórczości na finansowanie inwestycji pozalimitowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 czerwca 1951 r.
w sprawie udzielania krótko- i średnioterminowych kredytów uspołecznionym przedsiębiorstwom drobnej wytwórczości na finansowanie inwestycji pozalimitowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) w związku z § 17 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie zwiększenia produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1529), zarządza się, co następuje:
§  1.
Banki finansujące eksploatację, zwane dalej "bankami", udzielać będą:
a)
przedsiębiorstwom (zakładom) przemysłu miejscowego, zwanym dalej "inwestorem" - krótkoterminowych kredytów antycypacyjnych na finansowanie inwestycji pozalimitowych w przypadkach określonych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. a) uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie zwiększenia produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1529), i zgodnie z § 3 ust. 4 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, stanowiącej załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 kwietnia 1951 r. w sprawie stosowania instrukcji o inwestycjach pozalimitowych (Monitor Polski Nr A-41, poz. 522);
b)
przedsiębiorstwom (zakładom) przemysłu miejscowego oraz spółdzielniom pracy, zwanym dalej "inwestorem" - kredytów średnioterminowych na finansowanie inwestycji pozalimitowych w przypadkach określonych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. c) oraz w § 17 ust. 1 pkt 2 lit. d) uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., wymienionej pod lit. a) niniejszego paragrafu, i zgodnie z § 3 ust. 5 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, wymienionej pod lit. a) niniejszego paragrafu.
§  2.
W celu uzyskania kredytu średnioterminowego, o którym mowa w § 1 lit. b) niniejszego zarządzenia, inwestor obowiązany jest:
a)
złożyć w banku oświadczenie, iż nie może sfinansować inwestycji pozalimitowych w całości ze źródeł, wymienionych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) bądź w § 17 ust. 1 pkt 2 lit. a), b) i c) uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., wymienionej w § 1 lit. a) niniejszego zarządzenia;
b)
uzyskać zaświadczenie banku, o którym mowa w § 9 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, wymienionej w § 1 lit. a) niniejszego zarządzenia;
c)
po uzyskaniu zatwierdzenia zgłoszenia inwestycji pozalimitowych przez władzę uprawnioną do wydania decyzji złożyć formalny wniosek o udzielenie kredytu na sfinansowanie inwestycji pozalimitowych, załączając do niego odpis zatwierdzonego "zgłoszenia inwestycji pozalimitowych", przyjętego do finansowania przez bank finansujący inwestycje - zgodnie z §§ 22 i 23 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych.
§  3.
W celu uzyskania krótkoterminowego kredytu antycypacyjnego, o którym mowa w § 1 lit. a) niniejszego zarządzenia, inwestor obowiązany jest spełnić warunki wymienione w § 2 lit. b) i c) z tym, że inwestor powinien ponadto przedłożyć bankowi i uzgodnić z nim plan akumulacji środków pieniężnych, przeznaczonych na inwestycje pozalimitowe, o którym mowa w § 13 ust. 1 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych.
§  4.
Bank wydaje zaświadczenie, o którym mowa w § 2 lit. b), zgodnie z postanowieniami § 9 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych z uwzględnieniem wyniku zbadania aktualnej sytuacji finansowej inwestora oraz jego możliwości akumulacji środków na spłatę kredytu.
§  5. 1
Na podstawie wniosku, o którym mowa w § 2 lit. c), bank ustala wysokość kredytu oraz termin jego spłaty zgodnie z postanowieniami § 3 ust. 4 i 5 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, zawiadamiając inwestora o przyznaniu kredytu.

Spłata krótkoterminowych kredytów antycypacyjnych następuje w terminach ustalonych przez bank, spłata zaś kredytów średnioterminowych następuje w ratach kwartalnych lub półrocznych, ustalonych przez bank.

§  6.
Bank może odmówić - pomimo wydania zaświadczenia, o którym mowa w § 2 lit. b) - udzielenia kredytu, o ile w okresie pomiędzy wydaniem zaświadczenia a zgłoszeniem wniosku o udzielenie kredytu zaszły w sytuacji inwestora takie zmiany, w wyniku których nie będzie możliwe osiągnięcie planowanej akumulacji środków na spłatę kredytu.
§  7.
Na zabezpieczenie kredytu inwestor obowiązany jest złożyć bankowi skrypt dłużny według wzoru ustalonego przez bank oraz przyrzeczenie ustanowienia zastawu na majątku obrotowym - według wzoru ustalonego przez bank.

Skrypt dłużny, wystawiony przez spółdzielnię pracy, powinien być poręczony przez centralę spółdzielczą i zawierać klauzulę, upoważniającą bank do pobrania - w przypadku niedotrzymania przez inwestora terminu spłaty kredytu lub jego raty - niespłaconej sumy z funduszu inwestycyjnego centrali spółdzielczej w banku, w którym ten fundusz jest lokowany.

§  8.
Po uzyskaniu zabezpieczenia bank uruchamia przyznany kredyt, przelewając sumę kredytu na rachunek wpłat środków własnych na sfinansowanie inwestycji pozalimitowych inwestora w banku finansującym inwestycje.
§  9.
Spłata kredytu następuje ze źródeł, wymienionych w § 17 ust. 2 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., powołanej w § 1 lit. a), w terminach ustalonych przez bank zgodnie z § 5 niniejszego zarządzenia. Spłata kredytu następuje bez względu na uzyskanie przez inwestora odpowiedniego źródła pokrycia w terminie płatności kredytu lub jego raty.
§  10.
W przypadku niespłacenia kredytu lub jego raty w terminie:
a)
przez przedsiębiorstwa przemysłu miejscowego - bank przenosi niespłaconą ratę kredytu średnioterminowego na rachunek kredytu przeterminowanego;
b)
przez spółdzielnie pracy - bank spłaca ratę w ciężar rachunku funduszu inwestycyjnego centrali spółdzielczej w banku, w którym ten fundusz jest lokowany, na podstawie uprawnień wynikających z poręczenia, o którym mowa w § 7.
§  11.
Oprocentowanie kredytu wynosić będzie 4% w stosunku rocznym. Oprocentowanie to obniża bank o 50% w przypadku udzielenia kredytu inwestorowi, produkującemu wyłącznie w oparciu o surowce odpadkowe. Zniżka ta obowiązuje na okres 2-letni od chwili rozpoczęcia przez zakład produkcji opartej na surowcach odpadkowych.

Podstawą zastosowania zniżki jest oświadczenie zakładu, iż odpowiada on wymogowi § 23 pkt 2 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., powołanej w § 1 lit. a). Oświadczenie powyższe powinno być potwierdzone przez właściwą jednostkę nadrzędną.

§  12.
Bank księguje kredyty, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, w sposób następujący:
1)
średnioterminowe kredyty - na subkoncie 2550 konta 255 JPKb,
2)
krótkoterminowe kredyty antycypacyjne - na subkoncie 2551 konta 255 JPKb.
§  13.
Banki finansujące przedsiębiorstwa przemysłu miejscowego oraz spółdzielnie pracy wydadzą w wykonaniu niniejszego zarządzenia instrukcje szczegółowe dla oddziałów.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 19 września 1951 r. (M.P.51.A-86.1184) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1951 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024