Powoływanie komisji w przedsiębiorstwach państwowych oraz organizacjach spółdzielczych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 4 lipca 1951 r.
w sprawie powoływania komisji w przedsiębiorstwach państwowych oraz organizacjach spółdzielczych.

W wykonaniu pkt VI uchwały Nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-9, poz. 134) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy powoływania komisji w przedsiębiorstwach państwowych, związkach spółdzielni, spółdzielniach, centralach spółdzielni i centralach spółdzielczo-państwowych, zwanych dalej w skróceniu "jednostkami organizacyjnymi".
§  2.
Przez komisje, o których mowa w § 1, należy rozumieć czasowe zespoły pracy, powoływane w poszczególnych jednostkach organizacyjnych do wykonania określonych zadań w przypadkach uzasadnionych wagą problemu i jedynie wówczas, gdy zagadnienie nie może być rozwiązane przez pracowników danej jednostki organizacyjnej, lecz wymaga współpracy pracowników innych jednostek organizacyjnych albo fachowców spoza danej jednostki organizacyjnej.
§  3.
1.
Komisje powołuje kierownik jednostki organizacyjnej za zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), w przypadku zaś jednostek podległych władzom terenowym - za zgodą prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Komisje mogą być powoływane tylko przy określonej jednostce organizacyjnej.
3.
Komisje podlegają służbowo kierownikowi jednostki organizacyjnej, przy której zostały powołane, lub jego zastępcy, wobec których przewodniczący komisji ponoszą odpowiedzialność za właściwą organizację oraz tryb i wynik prac komisji.
4.
Zarządzenia kierowników jednostek organizacyjnych o powołaniu komisji powinny być przesyłane drogą służbową właściwemu ministerstwu (lub urzędowi centralnemu), które na ich podstawie przesyłać będzie co miesiąc Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dep. Organizacyjno-Prawny) wykazy powołanych komisji. Wykazy te powinny zawierać dane określone w § 7 ust. 1 pkt 1, 2, 3 i 5.
§  4.
1.
Wniosek o udzielenie zgody na powołanie komisji (§ 3 ust. 1) powinien być podpisany przez kierownika jednostki organizacyjnej i zawierać uzasadnienie celowości powołania komisji, zamierzony czas jej działania oraz preliminarz wydatków. Preliminarz wydatków powinien być podpisany przez głównego (starszego) księgowego.
2.
Do wniosku należy dołączyć projekt zarządzenia o powołaniu komisji.
3.
Zarządzenie powinno zawierać m. in. nazwę komisji, jej zadania, skład osobowy, siedzibę komisji oraz powinno określać wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji za udział w posiedzeniach oraz sposób pokrycia wydatków.
§  5.
1.
Jeżeli komisja powołana została do wykonywania zadań objętych zakresem działania jednostki organizacyjnej, przy której została powołana (§ 3 ust. 2), wynagrodzenie otrzymywać mogą jedynie członkowie powołani spoza grona pracowników tej jednostki organizacyjnej.
2.
Wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniu lub posiedzeniach tej samej komisji w ciągu doby nie może przekraczać kwoty maksymalnej diety dziennej, przewidzianej przy podróżach służbowych pracowników państwowych.
3.
W przypadkach, gdy udział w komisji biorą specjaliści o wysokich kwalifikacjach bądź też gdy przemawia za tym doniosłość zadań komisji, dopuszczalne jest za zgodą właściwego ministra wynagrodzenie wyższe, nie przekraczające jednak kwoty zł 30 za udział w posiedzeniu, bądź też wynagrodzenie ryczałtowe.
4.
Przewodniczącemu komisji przysługuje 150% wynagrodzenia członka komisji.
5.
Wynagrodzenie powyższe może być wypłacone tylko za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi.
6.
Sekretarz komisji, o ile nie jest członkiem komisji, nie może pobierać wyższego wynagrodzenia niż przewidziane w ust. 2.
7.
Zamiejscowi członkowie otrzymują niezależnie od wynagrodzenia za udział w posiedzeniach zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych.
8.
Opracowanie poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania komisji przewodniczący komisji może powierzać rzeczoznawcom zarówno spośród członków komisji, z wyłączeniem pracowników jednostki organizacyjnej, przy której powołano komisję, jak i spośród innych osób, na zasadzie umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami i w granicach ustalonych w preliminarzu wydatków komisji.
§  6.
Powoływanie komisji, których członkowie nie otrzymują wynagrodzenia za udział w posiedzeniach, nie wymaga zgody, o której mowa w § 3 ust. 1.
§  7.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych, w których w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia działają komisje w rozumieniu § 1, zgłoszą drogą służbową w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia właściwemu ministerstwu (urzędowi centralnemu, prezydium wojewódzkiej rady narodowej) wykazy istniejących komisji ze wskazaniem:
1)
nazwy komisji,
2)
daty i podstawy powołania,
3)
zadań komisji,
4)
składu osobowego,
5)
czasu trwania,
6)
wysokości wynagrodzenia członków,
7)
kredytów budżetowych,

wraz z dołączeniem wniosków co do dalszej działalności komisji.

2.
Do zatwierdzenia tych komisji zostanie zastosowany tryb przewidziany w § 3 ust. 1 i § 4.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-61.816

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powoływanie komisji w przedsiębiorstwach państwowych oraz organizacjach spółdzielczych.
Data aktu: 04/07/1951
Data ogłoszenia: 16/07/1951
Data wejścia w życie: 01/08/1951