Sporządzanie sprawozdań i księgowanie przekroczeń budżetowych w jednostkach administracyjnych, prowadzących księgowość według planu kont.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 grudnia 1950 r.
w sprawie sporządzania sprawozdań i księgowania przekroczeń budżetowych w jednostkach administracyjnych, prowadzących księgowość według planu kont.

W związku z licznymi zapytaniami w sprawie sporządzania "miesięcznych rachunków działalności", jak również wykazywania w sprawozdaniach finansowych przekroczeń budżetu w jednostkach administracyjnych, prowadzących księgowość według planu kont, stanowiącego załącznik do instrukcji Nr 12/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 października 1949 r. (Biuletyn Finansowy P.K.P.G. Nr 7) ustala się, co następuje:

A.

Miesięczny rachunek działalności.

1.
"Rachunek działalności" winien być sporządzany co miesiąc w drodze statystycznej, to znaczy bez formalnego zamykania ksiąg, i obejmować okres od dnia 1 stycznia roku sprawozdawczego do końca ostatniego dnia miesiąca, za który został sporządzony.
2.
Pozycje wprowadzone na wymieniony w pkt 1 "rachunek działalności" winny być zgodne z odpowiednimi zapisami na kontach księgowości głównej z wyjątkiem przypadków, o których mowa w pkt 3.
3.
W przypadku niemożności zbilansowania "rachunku działalności" przy zachowaniu przepisów pkt 2, co może mieć miejsce, gdy:
a)
zarachowano w koszty działalności administracyjnej (podgr. 740) lub w straty (kl. 2) nakłady, które w danym okresie sprawozdawczym nie spowodowały wydatków ze środków funduszu budżetowego (np. zużycie materiałów zakupionych i sfinansowanych w okresie poprzednim),
b)
ze środków funduszu budżetowego pokryto wydatki nie stanowiące nakładów okresu bieżącego (np. zakup materiałów na zapas),
c)
stwierdzono superaty magazynowe,
d)
zaciągnięto zobowiązania mające swój odpowiednik w kosztach działalności administracyjnej (podgr. 740),

należy zamknąć "rachunek działalności" pozycją statystyczną "rozliczenia z budżetem".

Pozycja "rozliczenia z budżetem", jakkolwiek nie ma odpowiednika na kontach księgowości głównej, winna być również wprowadzona do sporządzanego w drodze statystycznej (bez formalnego zamknięcia ksiąg) bilansu miesięcznego.

B.

Roczny rachunek działalności.

4.
"Roczny rachunek działalności" sporządzać należy w oparciu o formalne zamknięcie ksiąg. Rachunek ten obejmować winien okres od 1 stycznia do 31 grudnia roku sprawozdawczego.
5.
Do sporządzania "rocznego rachunku działalności" mają zastosowanie przepisy, podane w pkt 2.
6.
W przypadku niemożności zbilansowania "rocznego rachunku działalności" przy zachowaniu przepisów pkt 2, z przyczyn wymienionych w pkt 3 lit a), b), c) i d), należy powstające z tego tytułu saldo debetowe przenieść na konto 082 "zmniejszenia funduszu własnego", saldo zaś kredytowe na konto 081 "zwiększenia funduszu własnego" w korespondencji z kontem 091 "rachunek działalności".
7.
Wzór "rachunku działalności", stanowiący załącznik nr 2 do planu kont, zatwierdzonego instrukcją Nr 12/F Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 24 października 1949 r., należy uzupełnić w tym przypadku po stronie Dt pozycją 5 "081 zwiększenia funduszu własnego", po stronie Ct pozycją 4 "082 zmniejszenia funduszu własnego".
8.
Do "rocznego rachunku działalności" sporządzić należy załącznik, wyjaśniający przyczynę powstania salda, o którym mowa w pkt 6, jak również wykazujący przekroczenia budżetu.

C.

Przepisy końcowe.

9.
Wyjaśnienia, zawarte w niniejszym okólniku, dotyczą okresu od 1 stycznia 1950 r. Jednocześnie odwołuje się wszelkie wyjaśnienia sprzeczne z niniejszymi.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-6.85

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Sporządzanie sprawozdań i księgowanie przekroczeń budżetowych w jednostkach administracyjnych, prowadzących księgowość według planu kont.
Data aktu: 18/12/1950
Data ogłoszenia: 29/01/1951
Data wejścia w życie: 29/01/1951