Zwrot opakowań używanych dla przetworów zbożowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 2 maja 1951 r.
w sprawie zwrotu opakowań używanych dla przetworów zbożowych.

Na podstawie §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 10, poz. 128) i w związku z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. w sprawie ustalenia opakowań podlegających zabezpieczeniu i zwrotowi oraz określenia wytycznych zwrotu opakowań (Biuletyn PKPG Nr 15, poz. 178) zarządza się, co następuje:
§  1.
W obrocie przetworami zbożowymi uważa się worki tkane za opakowania zwrotne w rozumieniu § 1 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 lipca 1950 r. (Biuletyn PKPG z 1950 r. Nr 15, poz. 178).
§  2.
Za dostawcę worków uważa się zakład, który dokonał wysyłki towaru, za odbiorcę ten zakład, na który została wystawiona faktura za towar.
§  3.
1.
Na workach powinny być umieszczone napisy "do zwrotu", dane stwierdzające, do kogo worki należą, oraz kwartał i rok ich wytworzenia.
2.
Powyższe napisy znajdować się powinny na zewnętrznej stronie każdego worka wzdłuż jego szerokości. Do napisów używać należy farby trwałej, widocznej, najlepiej czarnej.
3.
Wypisywanie adresów wysyłkowych na workach jest niedopuszczalne.
§  4.
Przed załadowaniem przetworów zbożowych należy dokładnie zbadać, czy środki transportowe przystosowane są do przewozu danego artykułu. Worki należy układać w ten sposób, ażeby nie ulegały rozdarciu, lub przetarciu. Należy je wiązać lub zaszywać. Wiązanie lub zaszywanie worków drutem jest niedopuszczalne. Otwieranie worków powinno odbywać się wyłącznie w miejscu zaszycia lub zawiązania przez zdjęcie wiązadła bez uszkodzenia tkaniny worka.
§  5.
1.
Worki po opróżnieniu należy wytrzepać, posegregować i ułożyć w paczki o równomiernych ilościach, dobierając worki jednakowego gatunku i wymiaru. Worki należy posegregować na:

I worki całe,

II worki cerowane lub łatane,

III worki dziurawe nadające się do naprawy,

IV worki nie nadające się do naprawy (zbutwiałe itp.).

2.
Worki muszą być przechowywane w pomieszczeniach czystych, suchych, przewiewnych, zabezpieczonych należycie przed gryzoniami, kradzieżą i ogniem.
3.
Worki przeznaczone do transportu powinny być ułożone w paczkach jak wyżej i zabezpieczone plombą. Na każdej paczce powinna być umieszczona zawieszka według obowiązujących przepisów przewozowych z uwzględnieniem następujących danych:

adres nadawcy,

adres odbiorcy,

rodzaj worków (jutowe, pakułowe itp.),

stan worków,

ilość worków,

pojemność bądź wymiar,

waga paczki brutto.

§  6.
Przy zwrocie próżnego opakowania używanego należy w liście przewozowym zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowań używanych (taryfa towarowa PKP poz. 1867).
§  7.
1.
Odbiorcy obowiązani są zwracać dostawcom opakowania wymienione w § 1 w stanie nadającym się do dalszego użytku w ilości otrzymanej. Dostawca zwalnia odbiorcę od obowiązku zwrotu opakowania w przypadku zniszczenia opakowania bez winy odbiorcy.
2.
Centrala Spożywcza obowiązana jest do zwrotu worków w terminie 32 dni, Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w ciągu 35 dni, a pozostali odbiorcy w terminie 28 dni. Terminy liczą się od daty otrzymania bądź nadejścia worków z towarem na stację kolejową odbiorcy do dnia nadania zwrotnych worków na stacji kolejowej odbiorcy lub doręczenia worków na miejscu pod adresem wskazanym przez dostawcę. Okres przechowywania obowiązującej rezerwy opakowań wlicza się do biegu podanych wyżej terminów.
3.
Koszty zwrotu worków, które obejmują faktyczne wydatki za przewóz kolejowy, wodny lub samochodowy według stawek urzędowych jak również koszty amortyzacji i naprawy worków obciążają dostawcę, chyba że konieczność naprawy nastąpiła z winy odbiorcy.
§  8.
Odbiorca towaru obowiązany jest każdorazowo zawiadamiać dostawcę o dacie zwrotu, rodzaju i ilości opakowania najpóźniej na drugi dzień po nadaniu go do przewozu.
§  9.
1.
W razie nie zwrócenia worków w terminach określonych w § 7 odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy za każdy dzień zwłoki tytułem kary umownej 2% wartości każdego nie zwróconego worka.
2.
Zapłata kary umownej, o której mowa w ust. 1, nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu worków w terminie dodatkowym, wyznaczonym mu przez dostawcę.
§  10.
W razie niedostarczenia worków również i w terminie dodatkowym, odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy 3-krotną wartość nie zwróconych worków. Kary umowne płacone będą z kredytów przeterminowanych (kredyt B.).
§  11.
Przy ustaleniu braków ilościowych i wad jakościowych worków zwróconych dostawcy towaru stosuje się następujące zasady:
1)
Przy zwrocie worków na miejscu braki i wady powinny być stwierdzone niezwłocznie w protokole sporządzonym przez przedstawicieli dostawcy i odbiorcy; protokół powinien zawierać:
a)
imiona, nazwiska i stanowiska obecnych przy jego sporządzeniu osób,
b)
treść zgłoszonych zarzutów przedstawiciela dostawcy i wyjaśnień przedstawiciela odbiorcy,
c)
opis stwierdzonego stanu faktycznego,
d)
datę i miejsce sporządzenia protokołu,
e)
podpisy osób wymienionych pod lit. a).
2)
Jeżeli zwrot worków nastąpił w drodze wysyłki, dostawca powinien zbadać stan zwróconych mu worków w ciągu 24 godzin po ich wyładowaniu.
3)
W razie stwierdzenia wad i braków dostawca powinien w powyższym terminie sporządzić protokół. O zamierzonym jego sporządzeniu powinien zawiadomić oddział lub ekspozyturę odbiorcy, o ile znajdują się one w miejscu odebrania worków.
4)
Przy sporządzaniu protokołu ma odpowiednie zastosowanie pkt 1 z tym, że jeżeli przedstawiciel odbiorcy nie jest przy tym obecny - należy uczynić wzmiankę o jego powiadomieniu.
§  12.
1.
Dostawca obowiązany jest pod rygorem utraty roszczeń wobec odbiorcy zawiadomić go telegraficznie lub telefonicznie o dostrzeżonych brakach w ciągu 4 dni od daty otrzymania worków i przesłać mu jednocześnie odpis protokołu.
2.
Jeżeli odbiorca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanych worków, powinien o tym zawiadomić dostawcę najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu protokołu i w ciągu następnych 3 dni delegować w powyższym celu swego przedstawiciela.
§  13.
Zasady §§ 11 i 12 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu braków i wad jakościowych worków przez odbiorcę.
§  14.
Reperacji worków dokonują dostawcy we własnym zakresie. Worki zniszczone, nie nadające się do reperacji i dalszego użytku w obrocie towarowym powinien dostawca odsprzedać Centrali Odpadków Użytkowych.
§  15.
Dostawca obowiązany jest do prowadzenia ewidencji worków bieżąco i dokładnie.
§  16.
Nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia zainteresowane przedsiębiorstwa uspołecznione opracują i złożą Ministerstwu Handlu Wewnętrznego za pośrednictwem swojej władzy naczelnej wnioski w przedmiocie sposobu prowadzenia ksiąg magazynowych, otwierania opakowań, kontroli i terminów zwrotu, właściwego magazynowania, zabezpieczenia przed uszkodzeniem oraz w innych kwestiach, które wymagają dodatkowego jednolitego uregulowania.
§  17.
Postanowienia zawartych już umów, sprzeczne z przepisami niniejszego zarządzenia, powinny być dostosowane do tych przepisów w terminie 14 dni od daty wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-55.728

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zwrot opakowań używanych dla przetworów zbożowych.
Data aktu: 02/05/1951
Data ogłoszenia: 28/06/1951
Data wejścia w życie: 28/06/1951