Włączenie w skład ministerstw centralnych zarządów.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 grudnia 1950 r.
w sprawie włączenia w skład ministerstw centralnych zarządów. *

W celu uzyskania zbliżenia naczelnych władz gospodarczych do przedsiębiorstw państwowych i wzmożenia operatywności jednostek zarządzających oraz mając na względzie realizacją zasady jednoosobowego kierownictwa, likwidację funkcjonalizmu i usprawnienie działalności ministerstw Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 stycznia 1951 r. centralne zarządy stają się organami ministrów i wchodzą w skład właściwych ministerstw jako jednostki budżetowe pod nazwą "centralne zarządy".

Centralne zarządy.

§  2.
1.
Centralne zarządy są jednostkami operatywnego nadzoru, koordynacji, kontroli i ogólnego kierownictwa wszystkich przedsiębiorstw o jednakowym lub pokrewnym rodzaju działalności albo przedmiocie produkcji.
2.
Centralne zarządy mogą być tworzone także dla pewnej grupy przedsiębiorstw o tym samym bądź pokrewnym rodzaju działalności lub przedmiocie produkcji, znajdujących się na określonym terenie.
§  3.
Centralne zarządy posiadają ponadto niektóre uprawnienia jednostek na rozrachunku gospodarczym, np. w zakresie zawierania umów, zaopatrzenia, zbytu itp. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów określi szczegółowo zakres uprawnień centralnych zarządów w tym przedmiocie.
§  4.
Do zadań centralnych zarządów należy w szczególności:
1)
opracowywanie zbiorczych planów działalności podległych przedsiębiorstw i nadzór nad ich wykonaniem,
2)
opracowywanie procesów technologicznych i organizacja produkcji,
3)
dbanie o stały postąp techniczny i racjonalizację,
4)
ulepszanie i kontrola jakości produkcji,
5)
wzajemna koordynacja działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie produkcji, zaopatrzenia i zbytu,
6)
nadzór i koordynacja gospodarki finansowej,
7)
regulowanie zagadnień pracy i płac,
8)
opracowywanie norm i instrukcji organizacyjnych,
9)
planowanie inwestycji i nadzór nad ich wykonawstwem,
10)
nadzór nad konserwacją i remontami maszyn, urządzeń, sprzętu i budowli,
11)
nadzór nad eksploatacją majątku, przydzielonego przedsiębiorstwom.
§  5.
1.
W zakresie zasad zarządzania oraz uszczeblowania i nomenklatury komórek organizacyjnych w centralnych zarządach obowiązują wytyczne, ustalone uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie struktury organizacyjnej uspołecznionych przedsiębiorstw przemysłu kluczowego, centralnych zarządów przemysłu i zjednoczeń.
2.
Szczegółowe wytyczne, mające na celu dostosowanie postanowień wymienionej w ust. 1 uchwały do nowych form organizacyjnych centralnych zarządów (schematy organizacyjne i opis zakresu działania komórek organizacyjnych), ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 28 lutego 1951 r.
§  6.
Dyrektor centralnego zarządu podlega bezpośrednio ministrowi lub jego zastępcy, od których wyłącznie otrzymała zarządzenia i polecenia służbowe.
§  7.
Tworzenie i likwidowanie centralnych zarządów następuje w drodze uchwały Prezydium Rządu, powziętej na wniosek właściwego ministra zgłoszony w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  8.
Zasady zaszeregowania i premiowania pracowników centralnych zarządów, ustalone dotychczas obowiązującymi przepisami, pozostają w mocy do czasu opracowania jednolitej tabeli stanowisk i stawek uposażeniowych.

Departamenty.

§  3.
1.
Departamenty ministerstw dzielą się w zasadzie na:
1)
komórki funkcjonalne, tj. opracowujące dla ministra lub jego zastępcy zagadnienia należące do zakresu działania ministra i
2)
komórki usługowe, tj. wykonujące funkcje pomocnicze w stosunku do komórek funkcjonalnych i centralnych zarządów.
2.
Departamenty nie posiadają uprawnień do kierowania przedsiębiorstwami, jak również nie są organami zwierzchnimi w stosunku do centralnych zarządów. Departamenty nie wydają centralnym zarządom i przedsiębiorstwom zarządzeń i poleceń służbowych.
§  10.
Do zadań departamentów funkcjonalnych należy opracowywanie zagadnień z zakresu polityki gospodarczej, finansowej, technicznej, kadr i organizacyjnej resortu, a w szczególności:
1)
opracowywanie zbiorczych planów działalności resortu,
2)
planowanie i inicjowanie postępu technicznego, w szczególności w zakresie procesów technologicznych, wyposażenia technicznego i poprawy jakości produkcji,
3)
opracowywanie zbiorczych planów finansowych, normatywów środków obrotowych i limitów finansowych,
4)
opracowywanie wytycznych w zakresie organizacji rachunkowości i kosztów własnych,
5)
opracowywanie wytycznych w zakresie polityki zatrudnienia, norm pracy i płac w dostosowaniu do potrzeb resortu,
6)
opracowywanie wytycznych w zakresie organizacji i ekonomiki przedsiębiorstw,
7)
polityka inwestycyjna i opracowywanie zbiorczych planów inwestycyjnych i kapitalnych remontów,
8)
inicjowanie i nadzorowanie prac naukowo-badawczych,
9)
prowadzenie polityki personalnej i szkolenia zawodowego,
10)
analizowanie całokształtu działalności i poszczególnych rodzajów działalności (finansowej, produkcyjnej itp.) poszczególnych gałęzi gospodarki danego resortu i opracowywanie wniosków w kierunku jej usprawnienia,
11)
analizowanie i opracowywanie zbiorczych sprawozdań (produkcyjnych, finansowych i innych).
§  11.
Do zadań departamentów usługowych należy w szczególności załatwianie spraw:
1)
personalnych (w odniesieniu do pracowników ministerstwa),
2)
budżetowo-rachunkowych,
3)
gospodarczych,

w stosunku do departamentów funkcjonalnych i centralnych zarządów.

§  12.
1.
Ustala się następującą nomenklaturą szczebli organizacyjnych w odniesieniu do komórek funkcjonalnych i usługowych:
1)
departament lub samodzielny wydział,
2)
wydział lub samodzielny referat.

W przypadku celowości wprowadzenia organizacji bezwydziałowej departament dzieli się na zespoły i stanowiska pracy.

2.
Szczegółowe wytyczne w zakresie organizacji wewnętrznej departamentów (schematy i opis zakresu działania poszczególnych komórek) ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 marca 1951 r.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
* Z dniem 15 marca 1958 r. w stosunku do zarządów utworzonych na podstawie zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 24 marca 1958 r. w sprawie jednostek nadrzędnych nad przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi podległymi Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych lub przez niego nadzorowanymi (M.P.58.21.129) tracą moc przepisy niniejszej uchwały, zgodnie z § 17 pkt 2 zarządzenia zmieniającego.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024