Tryb kierowania do pracy lekarzy wymienionych w art. 24 ustawy o zawodzie lekarza.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 18 maja 1951 r.
w sprawie trybu kierowania do pracy lekarzy wymienionych w art. 24 ustawy o zawodzie lekarza.

Na podstawie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 458) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenie "lekarz" oznacza lekarza, który uzyskał zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu po dniu 29 października 1950 r., a nie podlega ustawie z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106).
§  2.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, właściwych ze wzglądu na położenie zakładów społecznych służby zdrowia, w których lekarze są zatrudnieni, a jeśli chodzi o lekarzy nie zatrudnionych w tych zakładach - prezydia wojewódzkich rad narodowych, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lekarzy, wydadzą lekarzom w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia skierowania do pracy w zakładach społecznych służby zdrowia.
2.
Lekarzom, którzy po dniu 29 października 1950 r. a przed dniem wejścia w życie zarządzenia przesiedlili się do innej miejscowości w celu podjęcia pracy, w zakładach społecznych służby zdrowia, wskazanych im przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, wydaje się skierowania, zobowiązujące ich do pracy w tych zakładach bądź w innych zakładach położonych w tej samej miejscowości.
§  3.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje skierowania po zasięgnięciu opinii komisji zdrowia oraz zgodnie ze szczegółowym ilościowym planem zatrudnienia lekarzy w zakładach społecznych służby zdrowia, ustalonym przez Ministra Zdrowia.
2.
W razie skierowania lekarza do zakładu położonego na obszarze innego województwa prezydium działa w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie tego zakładu.
§  4.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej dostarcza komisji zdrowia potrzebne do wydania opinii materiały, a w szczególności wykaz lekarzy zatrudnionych bądź zamieszkałych na terenie województwa.
2.
Komisja zdrowia przed wydaniem opinii zapoznaje się z życzeniami poszczególnych lekarzy, których w tym celu wzywa na swoje posiedzenie.
§  5.
1.
Skierowanie powinno w szczególności zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres lekarza;
2)
określenie zakładu społecznego służby zdrowia, do którego lekarz zostaje skierowany;
3)
stanowisko, które lekarz ma objąć w tym zakładzie;
4)
liczbę godzin pracy w wymiarze tygodniowym oraz
5)
termin podjęcia pracy, jeśli chodzi o lekarzy, którzy zostają skierowani do innego zakładu społecznego służby zdrowia,
2.
W skierowaniu stwierdza się również, że dwuletni okres, w którym lekarz jest obowiązany do pracy w zakładach społecznych służby zdrowia, wskazanych w skierowaniu, biegnie:
1)
w przypadku, gdy lekarz zostaje zobowiązany do pracy w dotychczasowym zakładzie, jednak z wyjątkiem przypadku określonego w § 2 ust. 2 - od dnia wydania skierowania;
2)
w innych przypadkach - od dnia podjęcia pracy.
§  6.
1.
Odpis skierowania prezydium wojewódzkiej rady narodowej przesyła zakładowi społecznemu służby zdrowia, do którego lekarz zostaje skierowany.
2.
Jeżeli lekarz nie zgłosił się do pracy w terminie określonym w skierowaniu, zakład społeczny służby zdrowia zawiadamia o tym prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu tygodnia od upływu tego terminu.
§  7.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie zakładu, w którym lekarz jest zatrudniony na podstawie skierowania, może w przypadkach, gdy uzna to za celowe, przenieść lekarza w czasie trwania obowiązku pracy do innego zakładu społecznego służby zdrowia, położonego w tej samej miejscowości.
§  8.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej odracza obowiązek podjęcia pracy lekarzowi:
1)
powołanemu do czynnej służby wojskowej - na czas jej trwania;
2)
niezdolnemu do pracy - na czas trwania niezdolności;
3)
odbywającemu studia, prowadzące do uzyskania stopnia doktora - do czasu ukończenia tych studiów, jednak nie dłużej niż na dwa lata.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może odroczyć obowiązek podjęcia pracy na czas nie dłuższy niż 3 miesiące lekarzowi, zatrudnionemu w charakterze pracownika naukowego w akademii medycznej bądź samodzielnej placówce naukowo-badawczej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-47.632

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb kierowania do pracy lekarzy wymienionych w art. 24 ustawy o zawodzie lekarza.
Data aktu: 18/05/1951
Data ogłoszenia: 11/06/1951
Data wejścia w życie: 11/06/1951