Wykonanie ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 4 maja 1951 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły, wymienione w niniejszym zarządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają artykuły ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o placowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106), zwanej następnie w skróceniu "ustawą"; paragrafy wymienione bez bliższego określenia oznaczają paragrafy niniejszego zarządzenia.
§  2. 1
(skreślony).
§  3. 2
1.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego sporządzi projekt ilościowego międzyresortowego planu zatrudnienia absolwentów według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 i nr 3a i przedstawi ten plan do zatwierdzenia Prezydium Rządu w terminie do dnia 20 lutego.
2.
Na podstawie zatwierdzonego uchwałą Prezydium Rządu planu, wymienionego w ust. 1 i przesłanego przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego resortom, którym podlegają szkoły objęte działaniem ustawy - resorty te sporządzą szczegółowe ilościowe plany rozdziału absolwentów z wykazaniem uczelni (wydziałów lub specjalności), z których rekrutować się będą absolwenci, przewidziani do zatrudnienia w poszczególnych resortach, według wzoru, stanowiącego załącznik nr 4 i nr 4a. Resorty, którym podlegają szkoły, prześlą te plany w terminie do dnia 20 marca komisjom przydziału pracy dla absolwentów, czynnym przy szkołach, oraz resortom mającym zatrudnić absolwentów. Do ilościowych planów będą dołączane przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego - w razie potrzeby - imienne wykazy absolwentów poszczególnych szkół (wydziałów) zakwalifikowanych do zatrudnienia w określonych resortach według wzoru, stanowiącego załącznik nr 5 i nr 5a.
3.
Plany, wymienione w ust. 2, stanowić będą:
1)
dla komisji przydziału pracy dla absolwentów - podstawę do dokonywania przydziałów pracy dla absolwentów;
2)
dla resortów, mających zatrudnić absolwentów - obowiązek zapewnienia odpowiednich miejsc pracy i warunków bytowych przydzielonym absolwentom. Wykazy imienne, o których mowa w zdaniu ostatnim ust. 4, dołączone do planów rozdziału absolwentów, są wiążące dla komisji przydziału pracy dla absolwentów.
4.
Resorty mające zatrudnić absolwentów obowiązane są zapewnić dla nich w planie etatów osobowych odpowiednią ilość etatów.
§  4.
1.
Właściwi ministrowie i Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego powołają corocznie w terminie do dnia 20 marca przy szkołach im podległych komisje przydziału pracy dla absolwentów, zwane dalej w skróceniu "komisjami".
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
przewodniczący - delegat ministra, któremu podlega szkoła lub delegat Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego;
2)
członkowie:
a) 3
delegat ministra, któremu podlegają zakłady pracy mające zatrudnić absolwentów szkoły zgodnie z planem, o którym mowa w § 3 ust. 2,
b)
przedstawiciel zespołu nauczycielskiego (profesorskiego) szkoły,
c)
przedstawiciel organizacji społecznych, działających na terenie szkoły;
3)
właściwi ministrowie oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego mogą powołać do składu komisji również inne osoby według swego uznania.
3.
Do rozszerzonego składu komisji (§ 10 ust. 3) przy szkołach wyższych powołani będą delegaci terenowo właściwej wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego, a przy szkołach średnich - delegaci dyrekcji okręgowej szkolenia zawodowego.
§  5.
1.
Komisje rozpoczynają swą działalność w zależności od terminów sesji egzaminacyjnych:
1)
w szkołach średnich - nie później niż na 3 miesiące przed zakończeniem roku szkolnego;
2)
w szkołach wyższych - nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej.
2.
Terminy sesji komisji ustalą corocznie właściwi ministrowie, którym podlegają szkoły, i Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
§  6.
Komisje pracują w oparciu o instrukcje, wydane przez ministrów właściwych ze względu na szkoły lub Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego na podstawie wytycznych, ustalonych przez Państwową Komisję Planowania. Gospodarczego.
§  7.
1.
Nakaz pracy wydaje minister właściwy ze wzglądu na szkołę, w której absolwent kończy studia, lub Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego według wzoru, stanowiącego załącznik nr 6.
2.
Właściwy minister lub Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego może upoważnić komisję do wydawania nakazów pracy.
3.
Szczegółowe określenie zakładu pracy (skierowanie do pracy) wydaje minister, w którego resorcie absolwent ma być zatrudniony. Minister może upoważnić do wydawania skierowań do pracy swego delegata w komisji.
4.
W nakazach pracy, wydawanych absolwentom kierowanym w charakterze nauczycieli, zamiast zakładu pracy wskazany będzie:
1)
w resorcie oświaty - wydział oświaty prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej;
2)
w resorcie szkolenia zawodowego (C.U.S.Z.) - dyrekcja okręgowa, szkolenia zawodowego.
§  8.
1.
Wojskowi, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i urzędów bezpieczeństwa publicznego, pozostający w służbie stałej, oraz nauczyciele szkół, zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin i zgodnie z wyuczoną specjalnością, przydzielani zostają do pracy w swoich resortach.
2.
Przydział absolwentów, wymienionych w ust. 1, odbywa się na podstawie zaświadczeń, stwierdzających okoliczności podane w ust. 1, wydanych przez departamenty kadr zainteresowanych resortów.
§  9.
1.
Przy dokonywaniu przydziałów pracy należy uwzględniać w miarę możności okoliczności, przewidziane w art. 7 ust. 1, za które uznaje się w szczególności:
1)
zapewnienie przodownikom nauki, przodownikom pracy i racjonalizatorom prawa pierwszeństwa w wyborze rodzaju i miejsca pracy;
2)
pozostawanie na wyłącznym utrzymaniu absolwenta inwalidów (poszkodowanych) z utratą powyżej 50% zdolności do pracy;
3)
miejsce pracy małżonka - przy czym małżonków kończących studia jednocześnie kieruje się do pracy w tej samej miejscowości.
2.
Jeżeli jedno z małżonków kończy naukę (studia) wcześniej, to otrzymuje skierowanie na ogólnych zasadach, a drugi po ukończeniu studiów zostaje skierowany do pracy w miejscu zamieszkania pierwszego.
§  10.
1.
W przypadku zastrzeżeń co do decyzji komisji absolwent ma prawo odwołania się w terminie 3 dni od dnia powiadomienia go o decyzji komisji.
2.
Należycie umotywowane odwołanie składa absolwent na ręce przewodniczącego komisji, która wydała decyzję.
3.
Odwołanie absolwenta rozpatruje komisja w rozszerzonym składzie z udziałem przedstawicieli wymienionych w § 4 ust. 3.
4.
O decyzji powziętej po rozpatrzeniu odwołania absolwent powinien być powiadomiony przed zakończeniem danej sesji komisji.
§  11.
Doręczanie świadectw, dyplomów lub zaświadczeń z ukończenia studiów powinno się odbywać równocześnie z wydaniem nakazów pracy.
§  12.
1.
Między dniem, w którym absolwent spełnił warunki określone w art. 2, a dniem podjęcia pracy oznaczonym w nakazie nie może upłynąć okres dłuższy niż jeden miesiąc.
2.
W oznaczonym w nakazie dniu podjęcia pracy powstaje obowiązek rozpoczęcia pracy przez absolwenta oraz zatrudnienia go przez zakład pracy.
3.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do absolwentów, kierowanych do pracy w szkolnictwie w charakterze nauczycieli lub pomocniczych sił naukowych. Terminy rozpoczęcia pracy przez tych absolwentów zostaną ustalone przez resorty mające zatrudnić absolwentów.
§  13.
Po przystąpieniu do pracy absolwent ma prawo do uzyskania zaliczki na poczet uposażenia w wysokości 100% przysługującego mu wynagrodzenia miesięcznego. Zaliczkę tę potrąca się absolwentowi z uposażenia w 12 ratach miesięcznych.
§  14.
1.
Zakład pracy, do którego absolwent posiadający na utrzymaniu rodzinę otrzymał skierowanie do pracy, obowiązany jest zwrócić mu koszty przeniesienia na warunkach przeniesienia służbowego z miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się zakład pracy.
2.
Nie posiadającym na utrzymaniu rodziny zwraca zakład pracy efektywne koszty przeniesienia.
§  15.
W wyjątkowych przypadkach lub gdy tego wymagają przepisy szczególne minister właściwy ze względu na zakład pracy, w którym absolwent został zatrudniony, może przenieść absolwenta na warunkach przeniesienia służbowego do innego miejsca pracy niż oznaczone w skierowaniu do pracy.
§  16.
Odroczeń lub zwolnień przewidzianych w art. 9 udziela minister właściwy ze względu na szkołę, w której absolwent kończy studia, lub Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego albo komisja, wymieniona w § 4, w formie decyzji według wzorów stanowiących załączniki nr 7 i nr 8.
§  17.
1.
W przypadku konieczności udzielenia odroczenia lub zwolnienia w czasie trwania obowiązku przewidzianego w art. 1 - odroczenia lub zwolnienia udziela minister właściwy dla zakładu pracy.
2.
W przypadku udzielenia odroczenia, przewidzianego w ust. 1, okres od dnia podjęcia pracy do dnia, od którego biegnie okres odroczenia, zalicza się do czasu ustawowego obowiązku pracy przewidzianego w art. 1.
§  18.
Nie później niż w 7 dni po wygaśnięciu podstawy do odroczenia absolwent obowiązany jest zgłosić się u ministra, który udzielił odroczenia.
§  19.
Od obowiązku, przewidzianego w art. 1, zwolnieni są bez potrzeby wydawania indywidualnych zwolnień:
1)
duchowni, kaznodzieje oraz członkowie zakonów i kongregacji duchownych wszystkich uznanych w Polsce wyznań;
2)
inwalidzi (poszkodowani) z utratą powyżej 50% zdolności do pracy;
3)
eksterniści składający egzaminy w szkołach objętych działaniem ustawy.
§  20. 4
(uchylony).
§  21.
1.
Absolwent, który po upływie trzech miesięcy od daty rozpoczęcia pracy nie jest zatrudniony przez zakład pracy zgodnie z wyuczoną specjalnością, może wystąpić w drodze służbowej do ministra właściwego ze względu na zakład pracy o zarządzenie zmiany rodzaju wykonywanej przez absolwenta pracy.
2.
Kierownik zakładu pracy obowiązany jest przekazać wniosek, o którym mowa w ust. 1, ministrowi w ciągu 7 dni od daty otrzymania wniosku.
3.
Absolwent, który złożył wniosek (ust. 1), obowiązany jest pozostać na zajmowanym stanowisku do czasu otrzymania decyzji ministra.
4.
Minister rozpatrzy wniosek i wyda stosowną decyzję nie później niż w ciągu miesiąca od daty otrzymania wniosku. Odpis wydanej decyzji należy przesłać absolwentowi.
§  22. 5
Sporządzenie szczegółowych ilościowych planów rozdziału absolwentów, o których mowa w § 3 ust. 4, oraz imiennych wykazów, o których mowa w § 3 ust. 4 - powinno nastąpić w roku 1951 do dnia 10 maja.
§  23.
Uprawnienia ministrów, właściwych dla zakładów pracy mających zatrudnić absolwentów, przysługują również Prezesom: Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości oraz Głównego Urzędu Pomiarów Kraju i Centralnego Urzędu Radiofonii.
§  24.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 kwietnia 1950 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-39, poz. 458).
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 maja 1951 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 6

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 1a 7

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 8

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2a 9

(skreślony).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Ilościowy plan zatrudnienia absolwentów średnich szkół zawodowych na 195... r.

Resort dostarczający absolwentów Resort otrzymujący absolwentów Klasyfikacje zawodowe Ilość absolwentów Uwagi
nr zawodu nazwa zawodu nr działu w zawodzie dział w zawodzie nr specjalności specjalność
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZAŁĄCZNIK  Nr 3a

Ilościowy plan zatrudnienia absolwentów szkół wyższych na 195... r.

Resort dostarczający absolwentów Resort otrzymujący absolwentów Klasyfikacje zawodowe Ilość absolwentów Uwagi
nr zawodu nazwa zawodu nr działu w zawodzie dział w zawodzie nr specjalności specjalność
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Szczegółowy ilościowy plan rozdziału absolwentów średnich szkół zawodowych na 195... r.

...............................................................

Resort mający zatrudnić absolwentów

Lp. Nazwa i adres szkoły (wydział) Nr zawodu Nazwa zawodu Nr działu w zawodzie Dział w zawodzie Nr specjalności Specjalność Ilość absolwentów Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZAŁĄCZNIK  Nr 4a

Szczegółowy ilościowy plan rozdziału absolwentów szkół wyższych na 195... r.

...............................................................

Resort mający zatrudnić absolwentów

Lp. Nazwa i adres szkoły (wydział) Nr zawodu Nazwa zawodu Nr działu w zawodzie Dział w zawodzie Nr specjalności Specjalność Ilość absolwentów Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Resort przekazujący absolwentów

.............................................................

Zatwierdzona nazwa szkoły

...............................................................

...............................................................

Miejscowość, ul., nr domu, nr telefonu

Wykaz imienny absolwentów średnich szkół zawodowych zakwalifikowanych do zatrudnienia w resorcie .................... w 195... r.

Nr zawodu Wydział, nazwa zawodu Nr działu w zawodzie Dział w zawodzie Nr specjalności Specjalność Lp. Nazwisko

i imię

Rok urodzenia Miejsce stałego zamieszkania (dokładny adres) Warunki rodzinne Data zakończenia nauki Uwagi
stan cywilny miejsce pracy współmałżonka ilość osób na utrzymaniu
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

ZAŁĄCZNIK  Nr 5a

Resort przekazujący absolwentów ....................

Uczelnia .............................................................

Wydział ..............................................................

Wykaz imienny absolwentów szkół wyższych zakwalifikowanych do zatrudnienia w resorcie .................... w 195... r.

Nr zawodu Nazwa zawodu Nr działu w zawodzie Dział w zawodzie Nr specjalności Specjalność Lp. Nazwisko i imię Data ukończenia studiów Rok urodzenia Miejsce stałego zamieszkania Warunki rodzinne Uwagi
stan cywilny miejsce pracy współmałżonka ilość osób na utrzymaniu
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

NAKAZ PRACY Nr ..........

Minister ..................... ..................., dnia .................... 195... r.

Prezes Centralnego Urzędu

Szkolenia Zawodowego*)

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U R. P. Nr 10, poz. 106) przydziela się Obywatela(kę) .......................................................................................................

(nazwisko i imię)

zamieszkałego(ą) w ................................., ul. .............................................., Nr domu ..............

.......................................................................................................................................................

(zawód wyuczony, specjalność)

absolwenta(tkę) ............................................................................................................................

(nazwa szkoły, wydział, adres)

do pracy w resorcie ......................................................................................................................

w celu zatrudnienia w zakładzie określonym w skierowaniu do pracy zgodnie z kwalifikacjami Obywatela(ki) na czas

od ...............................................................................................................................

(dzień, miesiąc, rok podjęcia pracy)

do dnia .......................................................................................................................

(dzień, miesiąc, rok zakończenia pracy)

.......................................................................

(pieczęć okrągła) (Podpis ministra lub Prezesa Centralnego

Urzędu Szkolenia Zawodowego albo

upoważnionego na podstawie art. 5 ust. 3

przewodniczącego komisji przydziału

pracy dla absolwentów)

SKIEROWANIE DO PRACY

Na podstawie powyższego nakazu pracy skierowuję Obywatela(kę) do pracy w .......................................................................................................................................................

(nazwa zakładu pracy i adres)

na okres wyżej oznaczony w charakterze ....................................................................................

(stanowisko)

z uposażeniem początkowym .......................................................................................................

(grupa uposażenia, dodatki)

....................................................................

(pieczęć okrągła) (Minister właściwy dla zakładu pracy lub

prezes centralnego urzędu albo ich

delegat uczestniczący w komisji przydziału

pracy dla absolwentów)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

Ministerstwo ....................... ................., dnia .................... 195... r.

Centralny Urząd ....................*)

DECYZJA Nr ..........

O ODROCZENIU SKIEROWANIA DO PRACY

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106) udziela się odroczenia skierowania do pracy Obywatelowi(ce) .....................................................................................................................................................

(nazwisko i imię)

zamieszkałemu(ej) w .................................., ul. .............................................., Nr domu ..........,

absolwentowi(ce) .........................................................................................................................

(nazwa szkoły, wydział)

.......................................................................................................................................................

(adres szkoły)

z powodu ......................................................................................................................................

na podstawie .................................................................................................................................

(nazwa dokumentu, nr i data wystawienia)

na czas od .................................................................. do .............................................................

Nie później jak w 7 dni po wygaśnięciu podstawy do odroczenia absolwent obowiązany jest zgłosić się u Ministra lub Prezesa Centralnego Urzędu, który udzielił odroczenia.

.........................................................................

(pieczęć okrągła) (Podpis ministra, któremu podlega szkoła,

Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia

Zawodowego lub przewodniczącego komisji

przydziału pracy albo ministra (prezesa

centralnego urzędu), któremu

podlega zakład pracy)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

Ministerstwo .................................

Centralny Urząd ...........................*) ...................., dnia .................... 195... r.

DECYZJA Nr ..........

O ZWOLNIENIU ABSOLWENTA OD OBOWIĄZKU PRACY

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106) zwalnia się od wykonania obowiązku określonego w art. 1 ust. 1 powołanej ustawy Obywatela(kę) ..................................................................................................................

(nazwisko i imię)

zamieszkałego(łą) ......................................, ul. ..............................................., Nr domu ..........,

absolwenta(kę) .............................................................................................................................

(nazwa szkoły, wydział)

.......................................................................................................................................................

(dokładny adres szkoły)

z powodu ......................................................................................................................................

na podstawie .................................................................................................................................

(nazwa, nr i data wystawienia dokumentu)

..............................................................................

(pieczęć okrągła) (Podpis ministra lub prezesa centralnego

urzędu albo jego przedstawiciela właściwego

ze względu na szkołę bądź ministra

lub prezesa centralnego urzędu właściwego

dla zakładu pracy, do którego absolwent

został skierowany)

______

*) Niepotrzebne skreślić.

1 § 2 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2-4 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.
3 § 4 ust. 2 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.
4 § 20 uchylony przez § 7 pkt 2 uchwały nr 190 Prezydium Rządu z dnia 5 marca 1955 r. w sprawie zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (M.P.55.30.292) z dniem 5 kwietnia 1955 r.
5 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.
6 Załącznik Nr 1 skreślony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.
7 Załącznik nr 1a skreślony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.
8 Załącznik nr 2 skreślony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.
9 Załącznik nr 2a skreślony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 27 października 1955 r. (M.P.55.102.1405) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 listopada 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-44.577

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.
Data aktu: 04/05/1951
Data ogłoszenia: 30/05/1951
Data wejścia w życie: 30/05/1951, 01/05/1951