Okresowe sprawozdania z wykonania narodowych planów gospodarczych.

UCHWAŁA NR 10
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 stycznia 1951 r.
w sprawie okresowych sprawozdań z wykonania narodowych planów gospodarczych.

W celu zapewnienia właściwej kontroli wyników wykonania narodowych planów gospodarczych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) przedstawiać będzie Prezydium Rządu w terminie do 25 dni po zakończeniu każdego kwartału kwartalne sprawozdanie z wykonania narodowego planu gospodarczego do przyjęcia w drodze uchwały.
2.
Za podstawę do opracowania sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, służyć będą sprawozdania właściwych ministrów, przesyłane Przewodniczącemu PKPG nie później niż 20 dnia po upływie kwartału.
3.
Sprawozdania, opracowane przez ministrów w myśl ust. 2. powinny być omówione i przyjęte przez kolegia właściwych ministerstw, utworzone zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 r. w sprawie powołania kolegiów w naczelnych władzach państwowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 174),
§  2.
Sprawozdania powinny zawierać następujące pozycje:
1)
podstawowe dane o wykonaniu narodowego planu gospodarczego (planów ministerstw) w okresie sprawozdawczym,
2)
analizę danych o wykonaniu narodowego planu gospodarczego (planów ministerstw) w okresie sprawozdawczym i ocenę ewentualnych przyczyn niewykonania planu,
3)
wnioski zmierzające do usunięcia niedociągnięć i braków oraz przedsięwzięcia środków zapewniających wykonanie i przekroczenie narodowego planu gospodarczego (planów ministerstw).
§  3.
Dane statystyczne do sprawozdań, opracowywanych zgodnie z § 2 niniejszego zarządzenia, nadsyłane będą w dotychczasowym trybie. Właściwi ministrowie wydadzą zarządzenia, zapewniające terminowe nadsyłanie danych, niezbędnych do przygotowania sprawozdań, o których mowa w §§ 1 i 4.
§  4. 1
1.
Powiatowe (miejskie) komisje planowania gospodarczego opracowywać będą w terminie 18 dni po zakończeniu każdego kwartału sprawozdania z wykonania planów powiatowych i przedstawiać je prezydiom powiatowych (miejskich) rad narodowych (PRN). Sprawozdania powinny zawierać dane, ustalone w § 2.
2.
Prezydia PRN powinny rozpatrywać kwartalne sprawozdanie z wykonania planu powiatowego jednocześnie z kwartalnym sprawozdaniem wydziału finansowego prezydium PRN z wykonania budżetu powiatowego w terminie do 23 dni po zakończeniu kwartału sprawozdawczego.
3.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego sporządzać będą w terminie 25 dni po upływie każdego kwartału sprawozdania wykonania planów wojewódzkich i przedstawiać je prezydiom wojewódzkich rad narodowych (WRN) do przyjęcia w drodze uchwał. Sprawozdania powinny zawierać dane ustalone w § 2.
4.
Prezydia WRN powinny rozpatrywać kwartalne sprawozdanie z wykonania planu wojewódzkiego jednocześnie z kwartalnym sprawozdaniem wydziału finansowego z wykonania budżetu wojewódzkiego w terminie do 35 dni po zakończeniu kwartału sprawozdawczego.
5.
Prezydium WRN przesyła uchwały o przyjęciu sprawozdania z wykonania planu wojewódzkiego do PKPG (Departament Planów Terenowych i Lokalizacji), a uchwały o przyjęciu sprawozdania z wykonania budżetu wojewódzkiego do Ministerstwa Finansów (Zarząd Budżetu Państwa) i PKPG (Departament Planowania Finansowego)
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.
1 § 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 161 z dnia 10 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-35.494) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024