Organizacja elektryfikacji rolnictwa.

UCHWAŁA NR 275
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 14 kwietnia 1951 r.
w sprawie organizacji elektryfikacji rolnictwa.

§  1.
W celu zwiększenia wydajności gospodarki rolnej przez wprowadzenie do rolnictwa w jak najszerszym zakresie zastosowania energii elektrycznej z uwagi na specyfikę gospodarki rolnej, wymagającej jednolitego traktowania wszystkich zagadnień związanych z zaspokojeniem potrzeb energetycznych, tworzy się w ramach Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych Centralny Zarząd Elektryfikacji Rolnictwa, zwany dalej "Centralnym Zarządem".
§  2.
Przedmiotem działania Centralnego Zarządu jest:
1)
ustalanie potrzeb energetycznych dla poszczególnych gałęzi rolnictwa, skoordynowanie tych potrzeb z zadaniami energetyki i prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz opracowanie na tej podstawie programu elektryfikacji rolnictwa w skali ogólnokrajowej;
2)
zbadanie możliwości i opracowanie planu wykorzystania istniejących siłowni wodnych i wiatrowych małej mocy dla celów elektryfikacji rolnictwa, jak również opracowanie programu budowy nowych siłowni tego rodzaju;
3)
ustalanie zadań dla instytutów naukowo-badawczych, dotyczących użytkowania energii elektrycznej pod kątem widzenia postępu techniki i ekonomiki rolnej;
4)
współpraca z właściwymi instytutami naukowo-badawczymi i przemysłem dla ustalenia asortymentu i wysokości produkcji odbiorników elektrycznych dla rolnictwa;
5)
planowanie inwestycji elektryfikacji rolnictwa w zakresie urządzeń energetycznych dla wytwarzania, przesyłania, przetwarzania i rozdziału energii oraz wewnętrznych urządzeń odbiorczych;
6)
szkolenie zawodowe kadr dla elektryfikacji rolnictwa i instruowanie odbiorców wiejskich co do właściwego użytkowania energii elektrycznej;
7)
koordynowanie, nadzorowanie, kontrolowanie i ogólne kierownictwo działalności gospodarczej podległych przedsiębiorstw.
§  3.
Zleca się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych utworzenie przedsiębiorstw elektryfikacji rolnictwa, do których zakresu działania należeć będzie:
1)
budowa i montaż urządzeń energetycznych i wewnętrznych urządzeń odbiorczych w imieniu i na rzecz użytkowników tych urządzeń;
2)
wykonywanie inwestycji radiofonicznych na zlecenie Państwowego Przedsiębiorstwa Radiofonizacji Kraju w jednostkach objętych planem inwestycyjnym elektryfikacji rolnictwa;
3)
opracowanie projektów planów elektryfikacji rolnictwa oraz użytkowania energii elektrycznej w porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (wydziały rolnictwa i leśnictwa);
4)
pełnienie funkcji inwestora zastępczego w zakresie elektryfikacji rolnictwa na rzecz przyszłych użytkowników;
5)
nadzorowanie sposobu właściwego użytkowania energii dla celów rolniczych.

Wykaz przedsiębiorstw ustali Minister Rolnictwa i Reform Rolnych za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

§  4.
Minister Przemysłu Ciężkiego przekaże Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych według stanu na dzień 31 marca 1951 r. w terminie do dnia 30 kwietnia 1951 r.:
1)
Główne Biuro Elektryfikacji Wsi, działające przy Centralnym Zarządzie Energetyki;
2)
działy elektryfikacji wsi, wchodzące w skład zjednoczeń energetycznych okręgów;
3)
jednostki terenowe i komórki organizacyjne wykonawstwa elektryfikacji wsi Przedsiębiorstwa Budownictwa Elektrycznego

- wraz ze składnikami majątkowymi i zajmowanymi lokalami.

§  5.
Minister Budownictwa Przemysłowego przekaże Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych według stanu na dzień 31 marca 1951 r., w terminie do dnia 30 kwietnia 1951 r. - jednostki terenowe i komórki organizacyjne byłego Przedsiębiorstwa Robót Elektrycznych oraz byłego Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego, których zakres działania obejmował wykonawstwo elektryfikacji wsi - wraz ze składnikami majątkowymi i zajmowanymi lokalami.
§  6.
Strona przejmująca wchodzi w prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi w przejmowanych jednostkach i komórkach organizacyjnych (§§ 5 i 6).
§  7.
Organizację wewnętrzną Centralnego Zarządu i podległych mu przedsiębiorstw ustali Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrom: Rolnictwa i Reform Rolnych, Przemysłu Ciężkiego, Budownictwa Przemysłowego i Finansów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-34.428

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja elektryfikacji rolnictwa.
Data aktu: 14/04/1951
Data ogłoszenia: 28/04/1951
Data wejścia w życie: 14/04/1951