Zasady i tryb postępowania w sprawach, dotyczących pozbawiania prawa wykonywania zawodu lekarza.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 2 kwietnia 1951 r.
o zasadach i trybie postępowania w sprawach, dotyczących pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 458) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Postępowanie w sprawach dotyczących pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza obejmuje:
1)
postępowanie wyjaśniające,
2)
postępowanie przed specjalną komisją lekarską, zwaną w dalszym ciągu "komisją".
2.
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, jest tajne.
§  2.
1.
Postępowanie wyjaśniające wszczyna prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) w przypadku powzięcia wiadomości, uzasadniających podejrzenie, że lekarz jest niezdolny do wykonywania zawodu na skutek choroby psychicznej, narkomanii, alkoholizmu, niedołęstwa lub kalectwa.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) może zlecić przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego bądź niektórych czynności z nim związanych lekarzowi zatrudnionemu w zakładzie społecznym służby zdrowia lub specjaliście wojewódzkiemu.
§  3.
Zawiadomienie o niezdolności lekarza do wykonywania zawodu powinno w zasadzie zawierać:
1)
imię, nazwisko i miejsce pracy lekarza oraz jego miejsce zamieszkania,
2)
podanie okoliczności wskazujących na jego niezdolność do wykonywania zawodu,
3)
dokładne oznaczenie składającego zawiadomienie.
§  4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) może zaniechać przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, jeżeli okoliczności przytoczone w zawiadomieniu wskazują na oczywistą jego bezpodstawność.
§  5.
Przy przeprowadzaniu postępowania wyjaśniającego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) stosuje przepisy art. 44, 49-53, 55-61 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 341 z późniejszymi zmianami).
§  6.
1.
W przypadku, gdy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) uzna, że postępowanie wyjaśniające dostarczyło dostatecznych podstaw do poddania lekarza badaniu lekarskiemu, przedstawia Ministrowi Zdrowia uzasadniony wniosek o powołanie komisji. W przeciwnym przypadku prezydium pozostawia sprawę bez dalszego biegu zawiadamiając o tym lekarza, jeżeli został on powiadomiony o postępowaniu wyjaśniającym.
2.
W przypadku, gdy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) na podstawie wyników postępowania wyjaśniającego uzna, że dalsze wykonywanie zawodu przez lekarza grozi niebezpieczeństwem dla osób przez niego leczonych, wówczas równocześnie z wnioskiem o powołanie komisji - przedstawia Ministrowi Zdrowia wniosek o zawieszenie lekarza w prawie wykonywania zawodu do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.
§  7.
1.
Minister Zdrowia w przypadku, gdy uzna za uzasadniony wniosek, o którym mowa w § 6 ust. 1, powołuje komisję w składzie 3 lekarzy, a spośród nich przewodniczącego - spośród kandydatów, przedstawionych przez Związek Zawodowy Pracowników Służby Zdrowia.
2.
O powołaniu komisji Minister Zdrowia zawiadamia prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Członkowie komisji nie pobierają wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
§  8.
1.
Komisja powinna odbyć posiedzenie nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia zawiadomienia o jej powołaniu.
2.
O terminie posiedzenia przewodniczący zawiadamia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia), które wzywa na to posiedzenie lekarza, co do którego zachodzi podejrzenie, że jest niezdolny do wykonywania zawodu.
§  9.
1.
W razie niemożności stawienia się lekarza przed komisją na skutek choroby stwierdzonej urzędowym świadectwem lekarskim, komisja może go zbadać w miejscu jego zamieszkania.
2.
W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa lekarza prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) stosuje przepisy o przymusowym postępowaniu w administracji.
§  10.
1.
W uzasadnionych przypadkach komisja może skierować lekarza na obserwację w celu przeprowadzenia badań pomocniczych do właściwego zakładu leczniczego zawiadamiając o tym prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Lekarz, skierowany na obserwację bądź na badanie pomocnicze, nie ponosi opłat za związane z tym świadczenia zakładu leczniczego.
§  11.
Komisja może żądać wyjaśnień od instytucji zatrudniających lekarza, powoływać rzeczoznawców oraz zwracać się do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) o przeprowadzenie dodatkowych dowodów.
§  12.
1.
Z posiedzenia komisji spisuje się protokół, który powinien zawierać:
1)
oznaczenie miejsca i czasu posiedzenia,
2)
imiona i nazwiska członków komisji,
3)
imię i nazwisko badanego lekarza oraz sposób stwierdzenia jego tożsamości,
4)
określenie okoliczności, które spowodowały badanie lekarza,
5)
orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem, w przypadku zaś skierowania lekarza na badanie - uzasadnioną decyzję w tej sprawie.
2.
W przypadku stwierdzenia w swym orzeczeniu potrzeby czasowego pozbawienia lekarza prawa wykonywania zawodu komisja powinna równocześnie wypowiedzieć się co do okoliczności, w jakich lekarz będzie mógł być ponownie dopuszczony do wykonywania zawodu.
3.
Do protokołu komisja dołącza wszystkie dodatkowe dane, uzyskane w związku z badaniem lekarza, a w razie skierowania lekarza na obserwację do zakładu leczniczego - również wyniki tej obserwacji.
4.
Protokół posiedzenia sporządza członek komisji wyznaczony przez przewodniczącego, a podpisują wszyscy członkowie komisji.
5.
Członek komisji, który nie zgadza się ze zdaniem pozostałych członków, nie podpisuje protokołu, składa natomiast na piśmie swoje stanowisko w danej sprawie wraz z uzasadnieniem.
§  13.
Protokół posiedzenia wraz z aktami sprawy komisja przedstawia Ministrowi Zdrowia za pośrednictwem prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
§  14.
1.
Minister Zdrowia może zarządzić ponowne zbadanie lekarza przez komisję w innym składzie.
2.
W razie ponownego badania lekarza stosuje się odpowiednio postanowienia §§ 7-13.
§  15.
1.
Decyzję Ministra Zdrowia o pozbawieniu lekarza prawa wykonywania zawodu bądź o zawieszeniu go w tym prawie (§ 6 ust. 2) prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) podaje niezwłocznie do wiadomości zakładom pracy, w których lekarz jest zatrudniony.
2.
O pozbawieniu lekarza prawa wykonywania zawodu na stałe ogłasza się w Monitorze Polskim.
§  16.
Zasady i tryb postępowania w sprawach, dotyczących pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarzy, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej bądź pozostających w służbie bezpieczeństwa publicznego, określają odrębne przepisy.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-33.420

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb postępowania w sprawach, dotyczących pozbawiania prawa wykonywania zawodu lekarza.
Data aktu: 02/04/1951
Data ogłoszenia: 26/04/1951
Data wejścia w życie: 26/04/1951