Stosowanie ulg w ograniczeniach niezarobkowego transportu towarów samochodami ciężarowymi i ciągnikami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 29 marca 1951 r.
w sprawie stosowania ulg w ograniczeniach niezarobkowego transportu towarów samochodami ciężarowymi i ciągnikami.

Na podstawie § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1951 r. w sprawie zakazu lub ograniczenia używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 29) oraz ustawy z dnia 26 lutego 1951 r. o organizacji władz w dziedzinie komunikacji (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o rozporządzeniu, oznacza to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 1951 r. w sprawie zakazu lub ograniczenia używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 29), a ilekroć w zarządzeniu jest mowa o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, stosuje się to określenie także do Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  2.
Ograniczeń w niezarobkowym transporcie towarów, przewidzianych w § 9 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia, nie stosuje się do:
1)
transportu urządzeń trwale zbudowanych na samochodzie ciężarowym (naczepie lub przyczepie), jak np. ruchoma wystawa, sklep, warsztat, dźwig, ambulatorium, itp., służących celom nie związanym z usprawnieniem załadunku i rozładunku towarów;
2)
transportu wszelkiego rodzaju narzędzi pracy i materiałów roboczych, posiadającego charakter pogotowia roboczego i wykonywanego łącznie z transportem drużyny roboczej lub bez niej.
§  3.
1.
Transport towarów połączony ze skupem produktów gospodarstw rolnych albo dystrybucją artykułów przemysłowych, o ile miałby przekraczać odległość określoną w § 9 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia, może się odbywać stale lub okresowo w granicach określonych przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (wydział komunikacyjny w porozumieniu z branżowo właściwym wydziałem) dla poszczególnej jednostki organizacyjnej, przeprowadzającej skup lub dystrybucję.
2.
Na wykonanie transportu, o którym mowa w ust. 1, prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje jednostce organizacyjnej, przeprowadzającej skup albo dystrybucję, zaświadczenie ważne aż do odwołania, a jeżeli transport ma się odbywać okresowo - na okres czasu potrzebny do jego wykonania.
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej, która przeprowadza skup albo dystrybucję, numery rejestracyjne samochodów (ciągników), którymi transport ma być wykonywany, oraz określenie objętych zezwoleniem towarów i nazwy powiatów, w których zasięgu zaświadczenie ma być ważne.
§  4.
1.
Poza przypadkami, przewidzianymi w § 3, można w poszczególnych przypadkach zarządzić niezarobkowy transport towarów samochodem ciężarowym na odległość ponad 50 km, określoną w § 9 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia, o ile zachodzi nagła, gospodarczo należycie uzasadniona konieczność wykonania takiego transportu.
2.
Osoba zarządzająca transport, o którym mowa w ust. 1, obowiązana jest sporządzić pisemne oświadczenie o konieczności jednorazowego wykonania takiego transportu; kopię tego oświadczenia obowiązana jest ona wręczyć kierowcy samochodu ciężarowego, który ma być w tym celu użyty, a oryginał oświadczenia - przesłać równocześnie do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (wydział komunikacyjny). Każdy taki transport powinien być zanotowany w kolejno numerowanym rejestrze wydanych oświadczeń, prowadzonym w danej jednostce organizacyjnej, a zawierającym rubryki odpowiadające treści tych oświadczeń (ust. 4).
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział komunikacyjny w porozumieniu z branżowo właściwym wydziałem) ocenia konieczność dokonanego transportu po zasięgnięciu w razie potrzeby dodatkowych wyjaśnień u władz przełożonych osoby, która go zarządziła. Jeżeli prezydium wojewódzkiej rady narodowej uzna, że zarządzony transport nie był konieczny, przesyła odpisy otrzymanego oświadczenia (ust. 2) wraz ze swoją opinią do organów kontroli wewnętrznej i finansowej, właściwych dla kontroli działalności osoby zarządzającej transport.
4.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej eksploatującej samochód użyty do danego transportu, jego numer rejestracyjny i ładowność, rodzaj i ciężar przewożonych towarów, określenie drogi i odległości transportu, datę transportu, powód jego zarządzenia oraz - o ile chodzi o urzędy i jednostki gospodarki uspołecznionej - nazwy i adresy organów kontroli, określonych w ust. 3.
§  5.
We wszystkich przypadkach wykonywania transportu pojazdami mechanicznymi na podstawie niniejszego zarządzenia kierowca pojazdu użytego do tego rodzaju transportu obowiązany jest posiadać przy sobie w czasie jazdy odpowiednie zaświadczenie (§ 3) lub oświadczenie (§ 4) i okazywać je na żądanie organom kontroli drogowej i inspekcji gospodarki samochodowej oraz inspektorom samochodowym Prezydium Rady Ministrów.
§  6.
Ulgi, objęte niniejszym zarządzeniem, nie mają zastosowania do pojazdów mechanicznych osób fizycznych i przedsiębiorstw nie uspołecznionych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-29.378

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Stosowanie ulg w ograniczeniach niezarobkowego transportu towarów samochodami ciężarowymi i ciągnikami.
Data aktu: 29/03/1951
Data ogłoszenia: 14/04/1951
Data wejścia w życie: 14/04/1951