Zasady organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 dyrekcji budów i oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 stycznia 1951 r.
w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 dyrekcji budów i oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego.

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie niniejsze ustala zasady organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 dla:
1)
dyrekcji budów, powołanych w trybie przewidzianym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 kwietnia 1950 r. w sprawie trybu powoływania dyrekcji budów (Biuletyn P.K.P.G. Nr 6, poz. 92);
2)
oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego, zwanych w dalszym ciągu "O.W.L.", powoływanych w przypadkach i w trybie ustalonym w § 38 instrukcji Nr 21 Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego dla sporządzenia planu inwestycyjnego na rok 1951.

I.

Dyrekcje budów.

§  2.
Dyrekcje budów wykonują wszelkie prawa i obowiązki inwestorów bezpośrednich.
§  3.
1.
Dyrekcje budów wykonują inwestycje bądź w całości systemem zleconym, bądź w całości lub w części systemem gospodarczym.
2.
Dla wykonywania inwestycji systemem gospodarczym w dyrekcjach budów, wykonujących budowy o charakterze produkcyjnym, powoływane są O.W.L., o ile przerób inwestycji wykonywanych systemem gospodarczym przewyższa w stosunku rocznym kwotę 1.000.000 zł.
§  4.
1.
Koszty utrzymania dyrekcji budów pokrywane są bezpośrednio ze środków inwestycyjnych w ramach preliminarzy podlegających zatwierdzeniu przez władze, wymienione w § 3 powołanego w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 kwietnia 1950 r. w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Personel dyrekcji budów opłacany jest według umowy zbiorowej tej gałęzi przemysłu, w ramach której znajduje się inwestor.
§  5.
Dyrekcje budów opłacają należności za dostawy i roboty wykonane zarówno systemem zleconym jak i gospodarczym ze środków inwestycyjnych na zasadach ustalonych dla inwestorów bezpośrednich.
§  6.
Wydatki, związane z działalnością rozruchową i przygotowaniem działalności przyszłego nowobudującego się przedsiębiorstwa, dyrekcje budów pokrywają bezpośrednio ze środków inwestycyjnych w ramach generalnego kosztorysu na podstawie preliminarzy, zatwierdzonych przez właściwych inwestorów centralnych w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.
§  7.
Dyrekcje budów amortyzują swoje środki trwałe na zasadach ustalonych dla jednostek budżetowych, tzn. jedynie przez konto funduszów własnych i umorzeń środków trwałych.
§  8.
W sprawie opodatkowania dyrekcji budów obowiązują przepisy przewidziane w dekrecie z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. R. P. Nr 44, poz. 399).

II.

Oddziały wykonawstwa inwestycyjnego.

§  9.
O.W.L. działają na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
§  10.
Koszty utrzymania O.W.L. obciążają koszt wykonywanych przez nie inwestycji.
§  11.
Podstawą rozliczeń O.W.L. są kosztorysy obowiązujące przedsiębiorstwa wykonawstwa inwestycyjnego.
§  12.
O.W.L. rozliczają się za wykonane roboty fakturami przejściowymi oraz fakturami ostatecznymi, wystawianymi na przedsiębiorstwo (dyrekcję budowy), będące inwestorem bezpośrednim.
§  13.
1.
W przedstawianych do zapłaty fakturach O.W.L. wykazuje potrącenia:
1)
obciążającego go procentu obniżenia kosztów inwestycji,
2)
3$ zysku objętego kosztorysem.
2.
Ponadto O.W.L. wykazuje w miesięcznych fakturach przejściowych potrącenia w wysokości części planowanej miesięcznej amortyzacji swych środków trwałych, przeznaczonej na finansowanie inwestycji.
§  14.
O.W.L. posiada w banku finansującym inwestycje inwestora bezpośredniego, dla którego działa, rachunek operacyjny, którym samodzielnie dysponuje i na który przelewane są należności za wykonane roboty oraz zaliczki, o których mowa w § 15.
§  15.
Inwestor bezpośredni, dla którego działa O.W.L., udziela O.W.L. ze swych środków inwestycyjnych zaliczki w wysokości potrzebnej na pokrycie normatywu środków obrotowych O.W.L. Ustalenie normatywu środków obrotowych dokonywane jest na zasadach stosowanych w odniesieniu do przedsiębiorstw budowlano-montażowych z tą różnicą, że normatyw robót w toku uwzględnia czasokres wystawiania przez O.W.L. faktur przejściowych. Wysokość zaliczki ustalana jest na okresy kwartalne przez inwestora bezpośredniego, dla którego działa O.W.L., w porozumieniu z bankiem finansującym daną inwestycję.
§  16.
W przypadkach, w których dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych udzielany jest kredyt sezonowy, w stosunku do O.W.L. następuje odpowiednie okresowe zwiększenie zaliczki.
§  17.
Remonty kapitalne swych środków trwałych pokrywa O.W.L. z rachunku operacyjnego do wysokości części funduszu amortyzacyjnego, przeznaczonej na kapitalne remonty.
§  18.
Przepis § 8 ma odpowiednie zastosowanie do O.W.L.
§  19.
W tym zakresie, w jakim zasad organizacji finansowej i systemu finansowego O.W.L. nie reguluje niniejsze zarządzenie, należy odpowiednio stosować przepisy o zasadach organizacji finansowej i systemie finansowym przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego.
§  20.
Bankami finansującymi działalność operacyjną O.W.L. są banki finansujące inwestycje przedsiębiorstw (dyrekcji budów).

III.

Przepis końcowy.

§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024