Przekazanie Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych powiatowym radom narodowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 5 marca 1951 r.
w sprawie przekazania Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych powiatowym radom narodowym.

Na podstawie §§ 3 i 4 uchwały Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1950 r. - Instrukcja Nr 13 w sprawie zasad i trybu przekazywania radom narodowym niektórych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji spośród podległych dotąd ministrom i innym urzędom centralnym (Monitor Polski Nr A-130, poz. 1623) oraz w wykonaniu uchwały Nr 30 Prezydium Rządu z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie przekazania radom narodowym Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych (Monitor Polski Nr A-8, poz. 126) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa państwowe pn. "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe", utworzone zarządzeniem Ministrów Budownictwa oraz Administracji Publicznej z dnia 30 stycznia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-19, poz. 199), które rozpoczęły działalność na podstawie zarządzeń Ministra Budownictwa w sprawie terminu rozpoczęcia działalności i obszaru działania "Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych" (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-21, poz. 222, Nr A-27, poz. 330, Nr A-62, poz. 730, Nr A-92, poz. 1160, Nr A-108, poz. 1360 i Nr A-108, poz. 1361) przekazuje się według stanu na dzień 1 stycznia 1951 r. właściwym terenowo powiatowym radom narodowym.
§  2.
Przekazanie nastąpi zgodnie z przepisami określonymi w §§ 4-10 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532) w terminie do dnia 15 marca 1951 r.
§  3.
Stroną przekazującą jest Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli (Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych), stroną przejmującą - prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
§  4.
Budowlane Przedsiębiorstwa Powiatowe sporządzą bilanse zamknięcia na dzień 31 grudnia 1950 r. w terminie nieprzekraczalnym do dnia 31 marca 1951 r.
§  5.
Prezydia powiatowych rad narodowych dostosują organizację przejętych Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych do przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) i wydadzą w tym zakresie zarządzenia według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Zarządzenie Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w .................... z dnia .................... 1951 r. w sprawie dostosowania organizacji przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ...................." do przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych.

W celu dostosowania organizacji przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ...................." (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-19, poz. 199 oraz Nr A-.........., poz. ..........) do przepisów dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439) ustala się na podstawie art. 27 powołanego dekretu oraz stosownie do uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w .................... z dnia ...................., za zgodą Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, następujące brzmienie zarządzenia o utworzeniu przedsiębiorstwa pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ....................":
§ 1.
Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w ...................., zwane dalej "przedsiębiorstwem".
§  2.
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w ....................
§  3.
Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest:
a)
prowadzenie robót budowlanych w zakresie wykonawstwa inwestycji o zasięgu lokalnym ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa wiejskiego,
b)
organizowanie własnymi środkami i siłami roboczymi pomocniczej produkcji prefabrykowanych elementów budowlanych dla potrzeb lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa wiejskiego,
c)
organizowanie robót i sprawowanie nadzoru technicznego w zakresie budownictwa prowadzonego systemem gospodarczym przez spółdzielnie produkcyjne oraz udzielanie w powyższym zakresie pomocy w postaci maszyn, urządzeń i narzędzi budowlanych,
d)
szkolenie sił roboczych spółdzielni produkcyjnych w zakresie rzemiosła budowlanego w ramach prowadzonych przez nie lub na ich zlecenie robót budowlanych,
e)
wykonywanie innych robót w zakresie budownictwa o zasięgu lokalnym w miarę potrzeb terytorialnych.
§  4.
Przedsiębiorstwo prowadzone jest w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa poprzez budżet terenowy.
§  5.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawuje Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
§  6.
Nadzór bezpośredni nad przedsiębiorstwem wykonuje Powiatowa Rada Narodowa w .................... za pośrednictwem swych organów, których wytyczne są dla przedsiębiorstwa wiążące.
§  7.
1.
Na czele przedsiębiorstwa stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością przedsiębiorstwa i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza przedsiębiorstwem przy pomocy jednego zastępcy.
§  8.
1.
Do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępca (zastępcy) i pełnomocnicy, ustanowieni na podstawie art. 15 ust. 3 powołanego we wstępie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439). Zastępcy dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę dla otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie: dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny (starszy) księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  9.
Na podstawie pełnomocnictwa, określonego w art. 15 ust. 4 dekretu powołanego w § 8, dyrektor przedsiębiorstwa może, w zakresie ustalonym w pełnomocnictwie, samodzielnie składać oświadczenia, dotyczące praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorstwa.
§  10.
Osoby, upoważnione do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych, mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swojego umocowania.
§  11.
Przydziela się przedsiębiorstwu do prowadzenia działalności określonej w § 3 zarządzenia majątek "Budowlanego Przedsiębiorstwa Powiatowego w ...................." według bilansu na dzień 31 grudnia 1950 r.
§  12.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne do wykonywania planowych żądań przedsiębiorstwa, określa jego plan finansowy, zatwierdzony w przepisanym trybie.
§  13.
Organizacja wewnętrzna i finansowa oraz system finansowy przedsiębiorstwa zostaną ustalone w odrębnych przepisach.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-21.266

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych powiatowym radom narodowym.
Data aktu: 05/03/1951
Data ogłoszenia: 13/03/1951
Data wejścia w życie: 13/03/1951