Zasady opracowywania aktów prawnych podlegających ogłoszeniu w Monitorze Polskim.

OKÓLNIK Nr 2
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 stycznia 1951 r.
w sprawie zasad opracowywania aktów prawnych podlegających ogłoszeniu w Monitorze Polskim.

Z dniem 1 stycznia 1951 r. weszła w życie ustawa z dnia 30 grudnia 1950 r. o wydawaniu Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i Dziennika Urzędowego Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 524).
W celu ujednostajnienia postępowania władz naczelnych i urzędów centralnych przy opracowywaniu aktów prawnych, przeznaczonych do ogłoszenia w Monitorze Polskim, ustala się, następujące zasady:
1.
Monitor Polski dostarczany będzie wszystkim urzędom państwowym. Z tego powodu odpada potrzeba redagowania przepisów w formie poleceń do urzędów bezpośrednio podległych, aby przepisy te przekazały organom niższym do stosowania. Akty prawne powinny być więc redagowane w formie przepisów skierowanych bezpośrednio do wszystkich władz i urzędów podległych.
2.
Przy opracowywaniu zarządzeń, zawierających przepisy normatywne, należy - w miarę możności - stosować zasady techniki prawodawczej, przyjęte przy opracowywaniu rozporządzeń; dotyczy to w szczególności redagowania tytułu aktu, powoływania podstawy prawnej, układu treści przepisu, klauzuli derogującej przepisy dotychczasowe oraz postanowień o terminie wejścia w życie.
3.
W aktach prawnych nie należy umieszczać adresów lub rozdzielników; można natomiast - w razie potrzeby - w treści przepisu albo w jego końcowych postanowieniach wskazać, który organ jest powołany do wykonania przepisu albo do sprawowania nadzoru nad jego wykonywaniem.
4.
Zarządzenia, okólniki, instrukcje, decyzje i obwieszczenia, skierowane do ogłoszenia w Monitorze Polskim, powinny być podpisane przez właściwych ministrów lub działających z ich upoważnienia wiceministrów. Stosuje się to odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.
5.
W Monitorze Polskim ogłasza się zarządzenia, decyzje, instrukcje, okólniki i obwieszczenia władz naczelnych i urzędów centralnych w przypadkach:
a)
gdy ogłoszenie jest przewidziane w obowiązującym przepisie lub w ogłaszanym akcie prawnym, albo
b)
gdy akty prawne ze względu na ich treść dotyczą innych resortów, a nie tylko resortu, który je wydał, choćby akty te wydane zostały bez potrzeby uzgadniania lub współdziałania z innymi resortami;
c)
gdy wykonanie aktów poruczone jest terenowym organom jednolitej władzy państwowej; w szczególności należy przyjąć jako obowiązującą zasadę, że wszystkie zarządzenia, okólniki, instrukcje i obwieszczenia, dotyczące organizacji, zakresu działania lub toku działalności prezydiów rad narodowych, ogłasza się w Monitorze Polskim;
d)
gdy władza lub urząd, który akt wydał, uzna ogłoszenie za wskazane; dotyczy to w szczególności władz naczelnych i urzędów centralnych, które nie wydają dzienników urzędowych lub wydawania ich zaniechały.
6.
Akt prawny, ogłoszony w Monitorze Polskim, może być uchylony, zmieniony lub sprostowany tylko przez ogłoszenie odpowiedniego aktu w Monitorze Polskim.
7. 1
(uchylony).
8.
Według postanowień art. 3 i 4 ustawy z 30 grudnia 1950 r. akty prawne uzyskują moc obowiązującą przez ich ogłoszenie w Monitorze Polskim. Akty te należy zatem przesyłać do ogłoszenia niezwłocznie po ich wydaniu.
1 Pkt 7 uchylony przez okólnik nr 213 z dnia 1 września 1954 r. (M.P.54.85.975) zmieniającej nin. okólnik z dniem 15 września 1954 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024