Obowiązek współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 stycznia 1951 r.
w sprawie obowiązku współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych.

Na podstawie art. 13 ust 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 51) zarządza się, co następuje:
§  1.
Współdziałanie w akcji ratowniczej straży pożarnych polega na:
1)
niezwłocznym zaalarmowaniu przy ożyciu wszelkich dostępnych środków w razie wybuchu pożaru najbliższej straży pożarnej lub najbliższego organu Milicji Obywatelskiej albo służby bezpieczeństwa publicznego, a na terenie gmin - sołtysa, jako też na niezwłocznym zaalarmowaniu mieszkańców objętego lub zagrożonego pożarem budynku mieszkalnego względnie użytkowego;
2)
niezwłocznym przystąpieniu przez osoby, będące na miejscu lub w pobliżu pożaru, bez czekania na przybycie straży pożarnej, w sposób w danych warunkach możliwy, do akcji ratowniczej i do niesienia pomocy osobom zagrożonym; akcją ratunkową do czasu przybycia straży pożarnej kieruje znajdujący się na miejscu pożaru przedstawiciel Milicji Obywatelskiej, sołtys lub podsołtys, a w razie ich nieobecności - każdy, kto objął samorzutnie kierownictwo akcji;
3)
niezwłocznym wykonywaniu przez osoby będące na miejscu pożaru wszelkich zarządzeń, wydawanych przez kierującego akcją ratowniczą;
4)
udostępnieniu wszelkich dróg i gruntów do przejścia osób oraz przejazdu lub postoju pojazdów, biorących bezpośredni lub pośredni udział w akcji ratowniczej;
5)
użyczeniu urządzeń, mogących służyć do zaalarmowania straży pożarnych lub do akcji zwalczania pożaru;
6)
zezwoleniu na umieszczenie na nieruchomości urządzeń i przyrządów potrzebnych do akcji ratowniczej;
7)
przyjmowaniu na przechowanie uratowanego od pożaru mienia oraz udzielaniu tymczasowego schronienia pogorzelcom;
8)
dostarczaniu posiadanych środków przewozowych konnych i mechanicznych, potrzebnych dla przewozu na miejsce akcji straży pożarnych, sprzętu przeciwpożarowego, wody itp.;
9)
pełnieniu wart dla ochrony przeciwpożarowej.
§  2.
1.
Obowiązki wymienione w § 1 pkt 1, 2, 3 oraz 9 obciążają wszystkie osoby fizyczne na terenie miast i gmin, jeżeli nie są od nich wolne na podstawie §§ 3 i 6 niniejszego zarządzenia.
2.
Obowiązki wymienione w § 1 pkt 4, 5, 6, 7, 8 obciążają wszystkie osoby fizyczne i prawne oraz władze, instytucje i inne jednostki gospodarcze na terenie miast i gmin.
3.
Współdziałanie jednostek wojskowych oraz żołnierzy znajdujących się na służbie w akcji ratowniczej, określonej w § 1 pkt 2-8, następuje na podstawie decyzji dowódcy jednostki, który określa zakres i sposób współdziałania w granicach nie sprzeciwiających się istotnym interesom służby wojskowej.
4.
Żołnierze znajdujący się na służbie obowiązani są do wykonania obowiązku alarmowania, określonego w § 1 pkt 1, jeżeli nie pozostaje to w sprzeczności z ich obowiązkami służbowymi.
§  3.
Od obowiązków wymienionych w § 1 pkt 2 i 3 są zwolnione:
1)
osoby niezdolne do pełnienia tych obowiązków wskutek choroby, ułomności fizycznej albo psychicznej;
2)
kobiety w ciąży oraz w ciągu 6 tygodni po odbyciu połogu;
3)
matki i inne kobiety, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do ukończonych lat 7;
4)
osoby nieletnie do lat 16;
5)
osoby, które ukończyły 60 lat życia.
§  4.
1.
Prezydia gminnych oraz miejskich rad narodowych, na wniosek komendanta straży pożarnej wyznaczą właścicieli i użytkowników pojazdów konnych i mechanicznych środków transportowych do pogotowia przewozu straży pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego na miejsce akcji ratunkowej i z powrotem. Jednocześnie prezydia rad narodowych określą, kiedy, w jakich warunkach i do jakiego miejsca wyznaczony właściciel lub użytkownik środków transportowych obowiązany jest je dostarczyć.
2.
Komendant straży pożarnej lub inna osoba kierująca oddziałem straży pożarnej może w czasie pożaru zajmować siłę pociągową i konieczne środki transportowe dla przewozu straży pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego oraz wody, jeśli jest to niezbędne dla akcji przeciwpożarowej, a będące w rozporządzeniu środki okażą się niewystarczające.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do jednostek wojskowych oraz siły pociągowej, środków transportowych i sprzętu przeciwpożarowego znajdujących się w ich posiadaniu.
§  5-7. 1
(uchylone).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5-7 uchylone przez § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1962 r. w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych (Dz.U.62.52.250) z dniem 13 października 1962 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024