Określenie robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz zasady wynagradzania tych robotników.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 12 grudnia 1951 r.
w sprawie określenia robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz w sprawie zasad wynagradzania tych robotników.

W związku z postanowieniami rozdziału II uchwały Nr 448 Prezydium Rządu z dnia 23 czerwca 1951 r. w sprawie ustroju szkolnictwa zawodowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 776) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkoleniu zawodowemu w zakładach pracy podlegają:
1)
nowoprzyjęci nie wykwalifikowani robotnicy, którzy będą zatrudnieni przy pracach wymagających wyuczenia zawodu,
2)
młodociani przyjęci na naukę zawodu w trybie szkolenia zawodowego (uczniowie),
3)
robotnicy pomocniczy i gospodarczy oraz pomocniczy pracownicy administracyjni przechodzący do bezpośredniej pracy w produkcji,
4)
w zakresie podwyższania kwalifikacji zawodowych - robotnicy już zatrudnieni bezpośrednio w produkcji, których zakład pracy powinien przeszkolić we własnym zakresie dla pokrycia zapotrzebowania na wykwalifikowane kadry robotnicze.
§  2.
1.
Robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w zakładach pracy należy wynagradzać w okresie szkolenia, według następujących zasad:
1)
robotników wymienionych w § 1 pkt 1 oraz młodocianych wymienionych w § 1 pkt 2 należy w okresie szkolenia wynagradzać według stawek przewidzianych dla pracowników zaszeregowanych do najniższej kategorii płac, przewidzianej w tabeli płac obowiązującej w danym zakładzie pracy,
2)
robotnicy gospodarczy i pomocniczy oraz pracownicy administracyjni, wymienieni w § 1 pkt 3, oraz robotnicy zatrudnieni bezpośrednio w produkcji, których zakład pracy powinien przeszkolić dla pokrycia zapotrzebowania na wykwalifikowane kadry robotnicze (§ 1 ust. 4) otrzymują w okresie szkolenia wynagrodzenie obliczone zgodnie z przepisami obowiązującymi dla ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
2.
Robotnicy wymienieni w § 1, wykonujący w okresie szkolenia prace normowane, powinni otrzymywać wynagrodzenie w wysokości zależnej od wykonania norm, lecz nie niższe od wynagrodzenia przysługującego im w myśl postanowień ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Robotnicy objęci szkoleniem otrzymują dodatki za pracę w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia, jeżeli w okresie szkolenia zatrudnieni są na stanowiskach pracy, dla których przewidziane są te dodatki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.
Młodociani nie mogą być zatrudnieni w okresie szkolenia na stanowiskach pracy, na których zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest zatrudnianie młodocianych.
5.
Z pracownikami wymienionymi w § 1 należy przed przystąpieniem do szkolenia spisać umowę o wyuczenie zawodu według załączonego wzoru.
§  3.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem pomyślnym robotnicy powinni być zaszeregowani zgodnie z oceną zakładowej komisji kwalifikacyjnej według obowiązującej w danym zakładzie pracy tabeli zaszeregowania, a opłacani zgodnie z wykonywaną pracą.
§  4.
1.
Postanowienia niniejszego zarządzenia stanowią wyłączną podstawę do określenia wysokości wynagrodzenia wszystkich robotników w okresie szkolenia w zakładzie pracy.
2.
Tracą moc obowiązującą przepisy dotyczące wynagrodzenia robotników (uczniów) w okresie szkolenia, wydane przed dniem 1 stycznia 1952 r.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA

Zawarta dnia .................. 195 ... r. pomiędzy zakładem pracy ................... w .........., zwanym dalej zakładem, reprezentowanym przez ........................ z jednej strony i Ob. ........... zamieszkałym .................., zwanym dalej "szkolonym", zatrudnionym w tymże zakładzie pracy, z drugiej strony - o następującej treści:
§ 1.
1.
Zakład pracy zobowiązuje się do szkolenia Ob. ..........

.......... w zawodzie .......... w okresie od dnia .......... do dnia ..........

2.
Szkolenie odbywać się będzie zgodnie z obowiązującym programem szkolenia.
§  2.
1.
W okresie szkolenia szkolony obowiązany jest do wykonywania pracy wskazanej przez instruktora zakładu i pod jego kierownictwem.
2.
W zakresie wykonywanej pracy do szkolonego będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące ogółu pracowników danego zakładu.
§  3.
1.
W okresie szkolenia szkolony pobierać będzie wynagrodzenie.
2.
W przypadku zatrudnienia przy pracy normowanej szkolony będzie otrzymywał wynagrodzenie według faktycznego wyrobienia norm, jednakże nie mniej niż to wynika z ust. 1.
§  4.
W ciągu 7 dni od daty zakończenia szkolenia w terminie wyznaczonym przez zakład pracy szkolony zostanie poddany egzaminowi przed zakładową komisją kwalifikacyjną.
§  5. 1
1.
W przypadku złożenia egzaminu z wynikiem pomyślnym zakładowa komisja wyda szkolonemu zaświadczenie stwierdzające uzyskany zawód i kategorię osobistego zaszeregowania.
2.
Przyznanie szkolonemu w służbie eksploatacyjnej przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" odpowiedniej kategorii zaszeregowania następuje po objęciu służby na stanowisku, na które pracownik został przeszkolony.
§  6.
Okres nauki wlicza się do czasu pracy w zakładzie.
1 Załącznik § 5 zmieniony przez § 2 zarządzenia z dnia 25 kwietnia 1952 r. (M.P.52.A-42.604) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-105.1520

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz zasady wynagradzania tych robotników.
Data aktu: 12/12/1951
Data ogłoszenia: 29/12/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1952