Praca i zakres działania wydziałów kadr w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 11 sierpnia 1950 r.
w sprawie pracy i zakresu działania wydziałów kadr w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach.

W celu wzmocnienia zasady jednoosobowej odpowiedzialności za działalność państwowych urzędów, instytucji i przedsiębiorstw oraz biorąc pod uwagę, że dotychczas istniejące zarządzenia i instrukcje dotyczące pracy i zakresu działania wydziałów kadr w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych naruszają tę zasadę, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o kierowniku, rozumie się przez to pracownika odpowiedzialnego za działalność państwowego urzędu, instytucji i zarządu przedsiębiorstwa.
2.
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o wydziale kadr, rozumie się przez to wydział (departament, biuro, dział, sekcja, referat) kadr w państwowym urzędzie, instytucji i przedsiębiorstwie.
§  2.
Za właściwy dobór, rozmieszczenie, szkolenie i wysuwanie kadr pełną odpowiedzialność ponosi kierownik. Zadaniem wydziału kadr jest przygotowanie materiałów i wniosków do decyzji kierownika.
§  3.
1.
Wydział kadr jest bezpośrednio podporządkowany kierownikowi i przed nim odpowiada za swoją pracę.
2.
Kierownik wydziału kadr i pracownicy wydziału są zaszeregowani według obowiązującej siatki płac dla pracowników umysłowych, zgodnie z taryfikatorem.
3.
Kierownika wydziału kadr powołuje kierownik po uzgodnieniu z kierownikiem nadrzędnej jednostki.
§  4.
Wszelkich zmian personalnych w państwowych urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach dokonuje kierownik w oparciu o materiały, opinie i wnioski wydziału kadr.
§  5.
Do zakresu działania wydziału kadr należy w szczególności:
1)
prowadzenie dokładnej ewidencji i statystyki pracowników fizycznych i umysłowych,
2)
przygotowywanie do decyzji kierownika całokształtu materiałów dotyczących: przyjmowania, powoływania, zwalniania, przenoszenia, awansowania i zaszeregowania pracowników,
3)
kontrola właściwego wykorzystania kadr i przygotowywanie wniosków dla kierownika co do właściwego ich rozmieszczenia,
4)
inicjowanie szkolenia i doszkalania pracowników w oparciu o plan zapotrzebowania kadr,
5)
organizacja oceny bieżącej pracy kadr, ich rozwoju i wyników, opieki nad wysuniętymi kadrami i dbałość o ciągłe wysuwanie nowych kadr przede wszystkim robotniczych,
6)
czuwanie nad przestrzeganiem dyscypliny pracy.
§  6.
Dla wykonania zadań, zawartych w § 5, wydział kadr:
1)
ściśle współpracuje z kierownikami innych komórek organizacyjnych, organizacjami społecznymi i zawodowymi,
2)
zbiera wszechstronne materiały, dotyczące rozwoju, kwalifikacji politycznych, zawodowych i moralnych pracowników,
3)
szczególnie ściśle współpracuje z komórkami organizacyjnymi szkolnictwa zawodowego i zatrudnienia w opracowaniu planu szkolenia i doboru słuchaczów, realizacji planu i właściwego wykorzystania absolwentów.
§  7.
Wszystkie dotychczas istniejące zarządzenia i instrukcje dotyczące zakresu działania i pracy wydziałów kadr tracą moc obowiązującą.
§  8.
Właściwi Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych wydadzą na podstawie niniejszej uchwały oraz ramowych wytycznych Prezesa Rady Ministrów szczegółowe instrukcje, dotyczące zakresu działania i pracy wydziałów kadr.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024