Zasady wykonywania przez niektóre filie Państwowego Zakładu Higieny czynności zleconych w zakresie administracji sanitarnej oraz zmiany organizacyjne w tych filiach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 24 sierpnia 1950 r.
w sprawie zasad wykonywania przez niektóre filie Państwowego Zakładu Higieny czynności zleconych w zakresie administracji sanitarnej oraz zmian organizacyjnych w tych filiach.

Na podstawie art. 4 ust. 1 lit. d), art. 6 ust. 1 i art. 13 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 10 czerwca 1927 r. o Państwowym Zakładzie Higieny (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 45, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zleca się filiom Państwowego Zakładu Higieny w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Białymstoku, Lublinie i Kielcach wykonywanie - według zasad ustalonych w niniejszym zarządzeniu - następujących czynności z zakresu administracji sanitarnej:
1)
opracowywanie dla obszaru województwa planu akcji sanitarno-porządkowych i składanie sprawozdań z ich wykonania;
2)
przeprowadzanie lustracji kolumn sanitarnych, wojewódzkiej i powiatowych stacji przeciwmalarycznych oraz innych zakładów z zakresu zwalczania ostrych chorób zakaźnych - pod względem prawidłowości stosowanych przez nie metod, opiniowanie planu ich pracy i sprawozdań oraz okazywanie praktycznej pomocy i instruowanie na miejscu w drodze wyjazdów specjalistów;
3)
organizowanie i wykonywanie bezpośrednio bądź za pośrednictwem zakładów społecznych służby zdrowia czynności w zakresie:
a)
zapobiegania chorobom zakaźnym i ich zwalczania (rejestracja i analiza zachorowalności, wywiady epidemiologiczne, przewóz i hospitalizacja chorych zakaźnych, dezynfekcja i dezynsekcja ognisk epidemicznych, dezynsekcja i izolacja otoczenia chorego, obserwacja ogniska, przeprowadzanie badań laboratoryjnych i szczepień ochronnych, organizowanie i nadzorowanie dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji w celach zapobiegawczych itp.),
b)
ochrony sanitarnej powietrza i gleby (przy budownictwie osiedli i zakładów przemysłowych, zaopatrzeniu w wodę, kanalizacji, odśmiecaniu itp.) oraz systematycznej kontroli stanu sanitarnego osiedli,
c)
kontroli stanu sanitarnego zakładów przemysłowych oraz stanu higieny pracy w tych zakładach,
d)
nadzoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku oraz nad stanem higieny żywienia,
e)
kontroli sanitarnej zakładów dziecięcych, przedszkoli, szkół, placówek akcji letniej, zakładów leczniczo-zapobiegawczych oraz zakładów użyteczności publicznej,
f)
systematycznego uogólniania i analizy materiałów dotyczących stanu sanitarnego ludności bądź poszczególnych jej grup (ruchu naturalnego i mechanicznego ludności, zachorowalności zakaźnej i masowych zachorowań, chorób i zatruć zawodowych, zachorowalności z czasową utratą zdolności do pracy wśród robotników przemysłowych i rolnych, rozwoju fizycznego i zachorowalności wśród dzieci i młodocianych itp.),
g)
systematycznego uogólniania i analizy materiałów dotyczących stanu sanitarnego osiedli,
h)
specjalnych badań sanitarnych z dziedziny wymienionych zagadnień;
4)
opracowywanie danych statystycznych dotyczących zagadnień sanitarno-epidemiologicznych, nadesłanych przez prezydia powiatowych rad narodowych oraz poszczególne zakłady, jak również wydawanie opinii o sposobie prowadzenia sprawozdawczości w tym zakresie;
5)
przedstawianie wniosków i opinii w sprawach budżetów wojewódzkiej i powiatowych kolumn sanitarnych, stacji przeciwmalarycznych oraz innych zakładów z zakresu zwalczania ostrych chorób zakaźnych;
6)
opiniowanie i uzgadnianie rozdzielników sprzętu lekarskiego i wyposażenia bieżącego dla zakładów wymienionych w pkt 5 oraz kontrolowanie gospodarki tych zakładów;
7)
organizowanie i prowadzenie doszkalania lekarzy i personelu pomocniczo-lekarskiego oraz szkolenia i doszkalania innego personelu zakładów społecznych służby zdrowia w dziedzinie zagadnień sanitarnych i przeciwepidemicznych, ze szczególnym uwzględnieniem szkolenia i doszkalania personelu zakładów z zakresu zwalczania ostrych chorób zakaźnych;
8)
kierownictwo w dziedzinie stworzenia aktywu sanitarnego ludności;
9)
organizowanie i szerzenie oświaty sanitarnej;
10)
udział w pracach organizacyjnych wojewódzkiej i powiatowych kolumn sanitarnych;
11)
prowadzenie magazynu zaopatrzeniowego sanitarno-epidemiologicznego.
§  2.
1.
W filiach Państwowego Zakładu Higieny, wymienionych w § 1, oddziały epidemiologiczne przekształca się w oddziały sanitarno-epidemiologiczne.
2.
Do zadań oddziału sanitarno-epidemiologicznego w filii Państwowego Zakładu Higieny należy wykonywanie czynności należących dotychczas do zakresu działania oddziału epidemiologicznego oraz czynności określonych w § 1.
§  3.
W przypadku konieczności wydania decyzji w sprawach określonych w § 1, kierownik filii obowiązany jest przedstawić odpowiedni wniosek prezydium właściwej rady narodowej (wydziałowi zdrowia).
§  4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, właściwych ze względu na położenie filii, wymienionych w § 1, oddelegują pracowników zatrudnionych dotychczas w działach sanitarno-epidemiologicznych wydziałów zdrowia wyłącznie przy wykonywaniu czynności, określonych w § 1, do oddziałów sanitarno-epidemiologicznych filii Państwowego Zakładu Higieny na okres do dnia 31 grudnia 1950 r.
§  5.
Równocześnie z oddelegowaniem pracowników, o których mowa w § 4, prezydia wojewódzkich rad narodowych przekażą filiom Państwowego Zakładu Higieny niezbędny inwentarz biurowy oraz magazyny oddziałów sanitarno-epidemiologicznych w wydziałach zdrowia.
§  6.
W przypadkach braku w lokalach filii Państwowego Zakładu Higieny odpowiednich pomieszczeń dla oddziałów sanitarno-epidemiologicznych, prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny umożliwić tym oddziałom czasowe korzystanie z lokali oddziałów sanitarno-epidemiologicznych w wydziałach zdrowia.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie:
1)
w stosunku do filii Państwowego Zakładu Higieny w Krakowie i Katowicach - z dniem 15 września 1950 r.;
2)
w stosunku do filii we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie - z dniem 1 października 1950 r.;
3)
w stosunku do filii w Bydgoszczy, Olsztynie, Białymstoku i Lublinie - z dniem 1 listopada 1950 r. oraz
4)
w stosunku do filii w Kielcach - z dniem 1 grudnia 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-93.1168

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady wykonywania przez niektóre filie Państwowego Zakładu Higieny czynności zleconych w zakresie administracji sanitarnej oraz zmiany organizacyjne w tych filiach.
Data aktu: 24/08/1950
Data ogłoszenia: 30/08/1950
Data wejścia w życie: 01/12/1950, 01/11/1950, 01/10/1950, 15/09/1950