Utworzenie Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 30 grudnia 1949 r.
o utworzeniu Centralnego Zarządu Lasów Państwowych.

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) i w związku z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 27 grudnia 1949 r. w sprawie organizacji i zakresu działania przedsiębiorstw lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 63, doz. 510) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
§  1.
Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych, według zasad rozrachunku gospodarczego pod nazwą "Centralny Zarząd Lasów Państwowych", zwane dalej "Centralny Zarząd".
§  2.
Centralny Zarząd ma siedzibę w Warszawie.
§  3.
Centralny Zarząd może tworzyć za zgodą Ministra Leśnictwa ekspozytury terenowe i przekazywać im swój zakres działania w całości lub częściowo.
§  4.
Przedmiotem działalności Centralnego Zarządu jest:
1)
koordynowanie, nadzorowanie i kontrolowanie oraz ogólne kierownictwo działalności gospodarczej rejonowych przedsiębiorstw lasów państwowych,
2)
bezpośrednie prowadzenie gospodarstwa leśnego w zakresie urządzenia lasów; czynności te Centralny Zarząd może przejściowo powierzyć rejonom lasów państwowych.
§  5.
Wytyczne Centralnego Zarządu wydane w zakresie jego kompetencji są wiążące dla przedsiębiorstw nadzorowanych.
§  6.
Nadzór państwowy nad Centralnym Zarządem sprawuje Minister Leśnictwa.
§  7.
Organem zarządzającym Centralnego Zarządu jest dyrektor naczelny, powoływany i zwalniany przez Ministra Leśnictwa; dyrektorowi naczelnemu podlegają trzej dyrektorzy, powoływani i zwalniani przez Ministra Leśnictwa, których kompetencje określa statut.
§  8.
Do ważności zobowiązań zaciąganych przez Centralny Zarząd wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:
a)
dyrektora naczelnego oraz jednego z dyrektorów łącznie, albo dwóch dyrektorów łącznie,
b)
dyrektora naczelnego lub jednego z dyrektorów łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
§  9.
Przekazaniu na rzecz Centralnego Zarządu ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Ministra Leśnictwa. Minister Leśnictwa zarządzi protokolarne przekazanie Centralnemu Zarządowi majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.
§  10.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania Centralnego Zarządu ustali statut, nadany przez Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, ogłoszony w Monitorze Polskim.
§  11.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024