Oszczędności w zużywaniu papieru.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 lipca 1950 r.
w sprawie oszczędności w zużywaniu papieru.

W celu prowadzenia oszczędnej gospodarki wytworami i przetworami papierniczymi ustala się następujące zasady obowiązujące w zużywaniu papieru i jego przetworów:
§  1.
Wszelkie wydawnictwa powinny być wykonywane z zachowaniem racjonalnego wykorzystania papieru przez:
a)
oszczędny i właściwy dla potrzeb dobór odpowiednich gatunków, klas, gramatur i formatów papieru,
b)
oszczędny i racjonalny układ treści druku,
c)
zmniejszenie marginesów i likwidowanie pustych stron (vacatów).
§  2.
Zobowiązuje się Instytucje Wydawnicze i Kolportażu do stałego analizowania zagadnień zwrotów oraz ich ograniczenia.
§  3.
Nakłada się na Ministerstwa, Urzędy, Instytucje i Przedsiębiorstwa obowiązek zachowywania maksymalnej oszczędności w zużywaniu papieru przez:
a)
stosowanie właściwych gatunków papieru dla potrzeb biurowych,
b)
właściwe wykorzystywanie formatów papieru w stosunku do faktycznych potrzeb,
c)
obustronne wykorzystywanie papieru, stosowanie makulatury na bruliony i notatki, unikanie stosowania towarzyszących pism przesyłkowych,
d)
ograniczanie ilości odbitek maszynopisów i z powielaczy do rzeczywistych potrzeb,
e)
ograniczenie drukowania ulotek i wysyłania zaproszeń,
f)
stosowanie oszczędnej gospodarki drukami.
§  4.
Maksymalną ilość jednorazowych zamówień na druki akcydensowe ustala się:
1)
dla druków użytku powszechnego (druki gotowe) na ilość zużycia kwartalnego,
2)
dla druków specjalnych (nakłady indywidualne) na ilość zużycia półrocznego.
§  5.
Zobowiązuje się Ministerstwa, Instytucje, Urzędy i Przedsiębiorstwa do skoncentrowania zagadnień gospodarki drukami i papierem dla potrzeb danej jednostki organizacyjnej w ramach komórek zajmujących się sprawami organizacyjnymi oraz do wyznaczania specjalnego pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę drukami i racjonalne zużywanie papieru.

Nakłada się na Ministerstwa, Urzędy, Instytucje i Przedsiębiorstwa obowiązek szczegółowego określenia formatów, gatunków klas i gramatur papieru na wszystkie druki, wprowadzane do użytku drogą zarządzeń na podstawie instrukcji, które wyda Biuro do Spraw Papieru.

Przy zamówieniach na wykonanie druków, zamawiający obowiązany jest wskazać format, rodzaj, klasę i gramaturę papieru, na jakim druk ma być wykonany, a wykonawca obowiązany jest do umieszczenia odnośnych danych w cechach druku na każdym wykonywanym egzemplarzu.

§  6.
Zobowiązuje się Ministerstwo Finansów do opracowania przepisów o właściwej gospodarce kredytami na papier i druki, a w szczególności do wyodrębnienia w budżetach oddzielnych pozycji kredytów na:
a)
papier do użytku biurowego,
b)
druki akcydensowe manipulacyjne,
c)
druki akcydensowe użytkowe,
d)
wydawnictwa własne,
e)
wydawnictwa obce (zakup, prenumerata) i ustalenia warunków dysponowania tymi kredytami z wprowadzeniem zakazu przerzutów z innych pozycji budżetu.
§  7.
Zobowiązuje się Ministerstwo Finansów do przeprowadzenia w porozumieniu z zainteresowanymi Ministerstwami rewizji dotychczasowych zasad nieodpłatnego zaopatrywania stron w manipulacyjne druki akcydensowe oraz do opracowania przepisów regulujących powyższe zagadnienie.
§  8.
Zobowiązuje się Ministerstwa do wydania analogicznych zarządzeń w oparciu o przepisy Ministerstwa Finansów, przewidziane w § 6 uchwały niniejszej, w stosunku do wszystkich jednostek podległych Ministerstwom.
§  9.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego do utworzenia - w porozumieniu z Ministerstwem Przemysłu Lekkiego i Biurem do Spraw Papieru - przedsiębiorstwa centralizującego zamówienia i zbyt druków akcydensowych.
§  10.
Zobowiązuje się drukarnie i przedsiębiorstwa działające w zakresie obrotu drukami gotowymi do współdziałania w akcji oszczędnego zużywania papieru, a w szczególności do zgłaszania do Biura do Spraw Papieru zastrzeżeń w przypadkach otrzymywania zamówień rażących, tak co do jakości papieru żądanego na druki, jak i ilościowego zapotrzebowania.
§  11.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego do wprowadzenia standartowych opakowań handlowych i ustalenia norm zużywania papieru pakowego.
§  12.
Zobowiązuje się drukarnie pracujące na maszynach rotacyjnych do rejestrowania zdarć i resztek papieru rolowego i przecinania ich na formaty nadające się na cele drukowe i użytkowe oraz do zgłaszania zapisów tych papierów w terminach comiesięcznych do Biura do Spraw Papieru. Zakazuje się wykorzystywać papiery powyższe bez zgody Biura do Spraw Papieru.
§  13.
Zobowiązuje się zakłady wydawnicze do ograniczania ilości zdarć, makulatury i pozostałości na cewkach przy papierze rotacyjnym, przez stałą analizę i kontrolę tych strat, a w szczególności do korzystania z wyników współzawodnictwa i osiągnięć zakładów pracy w tej dziedzinie.
§  14.
Zobowiązuje się przemysł papierniczy do stałej kontroli jakości papieru rotacyjnego oraz do właściwego opakowywania rol, zabezpieczającego przed ich uszkadzaniem w czasie transportu.
§  15.
Zobowiązuje się Ministerstwo Komunikacji do wydania zarządzenia nakazującego zwrócenie szczególnej uwagi na właściwy transport i przeładunek papieru rotacyjnego.
§  16. 1
Zobowiązuje się Ministerstwa oraz Urzędy Centralne, podległe Prezesowi Rady Ministrów, do złożenia w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. do Biura do Spraw Papieru przy Prezesie Rady Ministrów zapotrzebowań na druki akcydensowe na rok 1951 według wytycznych, które ustali Biuro do Spraw Papieru przy Prezesie Rady Ministrów w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Ministerstwem Przemysłu Lekkiego.
§  17.
Zobowiązuje się Biuro do Spraw Papieru do powołania inspektorów, którzy pełnić będą nadresortową kontrolę odnośnie przestrzegania przepisów niniejszej uchwały.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
1 § 16 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 21 października 1950 r. (M.P.50.A-115.1437) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 października 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-89.1116

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Oszczędności w zużywaniu papieru.
Data aktu: 29/07/1950
Data ogłoszenia: 16/08/1950
Data wejścia w życie: 16/08/1950