Podział jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego między budżet centralny i budżety terenowe.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 czerwca 1950 r.
w sprawie podziału jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego między budżet centralny i budżety terenowe.

Nawiązując do uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie wstępnych wytycznych do zasad Budżetu Państwa na rok 1951 r. (Monitor Polski Nr A-55, poz. 631) ustala się, co następuje:
1.
Przekazuje się z budżetu państwowego następujące jednostki i zadania budżetowe do finansowania w budżetach terenowych na rok 1951:

CZĘŚĆ  4.

PREZYDIUM RADY MINISTRÓW.

Dz. 2-a terenowe komisje lokalowe,

Dz. 20b wojewódzkie komitety kultury fizycznej.

CZĘŚĆ  5.

PAŃSTWOWA KOMISJA PLANOWANIA GOSPODARCZEGO.

Dz. 3. Biura Regionalne P.K.P.G. z wyjątkiem § 13-b udział w komisjach i § 21 opracowanie terenowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Centralny Urząd Drobnej Wytwórczości.

Przedsiębiorstwa Przemysłu Miejscowego.

CZĘŚĆ  9.

B.

Ministerstwo Administracji Publicznej.

Dz. 1. § 6-b Zakupy książek dla urzędów terenowych, § 27 Zarząd państwowych nieruchomości mieszkalnych, z wyjątkiem nieruchomości administrowanych przez Prezydium Rady Ministrów, M.O.N. i M.B.P.,

Dz. 3. Wojewódzkie i Powiatowe Oddziały Państw. Urzędu Repatriacyjnego, z wyjątkiem: § 44 Pomoc w naturze dla repatriantów, § 45 zasiłki doraźne dla repatriantów i przesiedleńców, § 46 transport repatriantów i przesiedleńców.

Dz. 4. Urzędy wojewódzkie i starościńskie, z wyjątkiem: § 14 szkolenie pracowników, § 23 rejestracja rezerw osobowych, § 24 przegląd koni, wozów i uprzęży, § 42 grobownictwo wojenne, § 47 akcja osadnictwa nierolniczego, § 48 pomoc dla ludności osiedleńczej, § 49 zasiłki dla członków rodzin odbywających służbę wojskową, § 50 Służba Polsce, § 51 akcja uwłaszczenia rolnego.

CZĘŚĆ  11.

MINISTERSTWO FINANSÓW.

Dz. 1. Część kredytu w § 13b udział w komisjach bilansowych oraz część kredytu w § 41 stypendia uczniowskie.

Dz. 3. Władze skarbowe I i II-giej instancji, z wyjątkiem prelimin. w § 1 nagród pieniężnych za wydajność pracy.

Dz. 6. Wojewódzcy i powiatowi pełnomocnicy do spraw podatku gruntowego.

CZĘŚĆ  16.

MINISTERSTWO HANDLU WEWNĘTRZNEGO.

Przedsiębiorstwa Miejskiego Handlu Detalicznego.

CZĘŚĆ  18.

MINISTERSTWO ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH.

Dz. 22. Popieranie produkcji rolnej, z wyjątkiem: § 12 dotacji na szkolenie personelu T.O.R. oraz pokrycia niedoborów S.O.M., § 42 popieranie prac mających na celu podniesienie kultury wsi, § 43 kredytów na pomoce naukowe, popieranie upraw roślin specjalnych, przepracowanie zapotrzebowania nawozowego gleb i sporządzenie map, oraz wyjazdy ekip służby ochrony roślin na tereny walki z nowymi szkodnikami i chorobami, § 46 kredytów na wydawnictwa fachowe i propagandę, § 53 akcja specjalna.

Dz. 22a Melioracje.

CZĘŚĆ  33.

PAŃSTWOWY FUNDUSZ ZIEMI.

Dz. 22. Przebudowa ustroju rolnego, z wyjątkiem: § 42 wystawy i pokazy, § 43 spłata zobowiązań, § 44 odszkodowania za nakłady, § 48 zakup instrumentów i sprzętu pożarowego, § 49 prace regulacyjne, § 51 pomoc gospodarstwom powstałym z przebudowy ustroju rolnego.

CZĘŚĆ  19.

MINISTERSTWO LEŚNICTWA.

Dz. 3. Nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Państwa.

CZĘŚĆ  20.

MINISTERSTWO KOMUNIKACJI.

Dz. 1. § 43 Organizacja pomocy sanitarnej na drogach publicznych.

Dz. 3. Powiatowe zarządy drogowe.

Dz. 21-a. Utrzymanie powiatowych i gminnych dróg kołowych (utrzymanie dotychczasowych dróg państwowych pozostaje na budżecie centralnym).

Dz. 21-b. Kredyty na regulację potoków o znaczeniu lokalnym (utrzymanie zarządów wodnych i dróg wodnych pozostaje na budżecie centralnym).

Dz. 21. Motoryzacja (rejestracja i badanie pojazdów mechanicznych, egzaminy kierowców samochodowych).

CZĘŚĆ  22.

MINISTERSTWO ŻEGLUGI.

Dz. 5. Morskie Urzędy Rybackie.

Dz. 15. Muzeum Morskie.

CZĘŚĆ  23.

MINISTERSTWO BUDOWNICTWA.

Eksploatacja osiedli robotniczych Z.O.R.

Powiatowe przedsiębiorstwa budowlane.

Inspektoraty nadzoru budowlanego.

CZĘŚĆ  24.

MINISTERSTWO OŚWIATY.

Dz. 1. § 64 Pomoc zdrowotna dla nauczycieli.

Dz. 3. Administracja szkolna (kuratoria i inspektoraty) z wyjątkiem centralnych ośrodków dydaktyczno-naukowych.

Dz. 14-a. Przedszkola z wyjątkiem części kredytów w § 14 na szkolenie pracowników.

Dz. 14-b. Szkoły podstawowe z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa i części kredytów w § 49 imprezy młodzieżowe.

Dz. 14-c. Szkoły specjalne z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa i części kredytów w § 14 szkolenie pracowników.

Dz. 14-d. Szkoły średnie ogólnokształcące z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa i w § 14 szkolenia pracowników oraz części kredytów w § 49 imprezy młodzieżowe.

Dz. 14-e. Zakłady kształcenia nauczycieli z wyjątkiem wyższych szkół pedagogicznych, Państwowego Studium Pedagogiki Specjalnej oraz Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Pedagogicznych i kredytów w § 14 szkolenie pracowników i § 49 imprezy młodzieżowe.

Dz. 14-f. Oświata dorosłych z wyjątkiem Wyższego Kursu Nauczycielskiego, części kredytów na kształcenie korespondencyjne oraz kredytów w § 14 szkolenie pracowników.

Dz. 14-g. Walka z analfabetyzmem z wyjątkiem kredytów w § 7 wydawnictwa oraz części kredytu w § 14 szkolenie pracowników, części kredytów w § 42 pomoce naukowe oraz kosztów utrzymania Biura Pełnomocnika Głównego.

Dz. 14-h. Biblioteki wojewódzkie, miejskie i gminne. Śląska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Centralne biblioteki pedagogiczne.

Dz. 17. Opieka społeczna z wyjątkiem części kredytów w § 14 szkolenie pracowników, części kredytów w § 58 wczasy dzieci i młodzieży oraz kredytów w § 65 ośrodki wychowawcze szkoleniowe.

Dz. 20. Zdrowia z wyjątkiem części kredytów w § 61 na akcję wychowawczo-szkoleniową organizacji młodzieżowych oraz kredytów w § 62 przeznaczonych na pokrycie kosztów wycieczek zagranicznych.

CZĘŚĆ  25.

MINISTERSTWO KULTURY I SZTUKI.

Dz. 14. Średnie szkolnictwo artystyczne (wyższe szkolnictwo pozostaje na budżecie centralnym).

Dz. 16. Część kredytów w § 47 konkursy, festiwale i nagrody.

Dz. 16-a. Amatorski ruch artystyczny z wyjątkiem Centralnego świetlicowego studium teatralnego, centralnej świetlicowej poradni artystycznej, centralnej międzyorganizacyjnej komisji repertuarowej.

Dz. 16-b. Część kredytów w § 48 na upamiętnienie zagadnień walki i zwycięstwa, część kredytów w § 50 konserwacja zabytków nieruchomych.

Dz. 16-c. Część kredytów w § 57 na akcję propagandową i kulturalno-społeczną, część kredytów w § 61 na koszty obchodów rocznic wielkich twórców.

CZĘŚĆ  26.

MINISTERSTWO PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ.

Dz. 3. Urzędy Inspekcji Pracy.

Dz. 4. Urzędy Zatrudnienia.

Dz. 17. Opieka społeczna z wyjątkiem: § 45 doraźna pomoc dla ludności, § 49 opieka nad górnikami i reemigrantami, § 50 zasiłki gwareckie, § 51 zasiłki z innych tytułów prawnych, § 52 likwidacja b.C.K.O.S.

Dz. 20. § 44 Postępowanie rewizyjno-lekarskie dla inwalidów wojennych i wojskowych przed komisjami działającymi w kraju. (Komisje działające za granicą pozostają w budżecie centralnym).

CZĘŚĆ  34.

FUNDUSZ PRACY.

Dz. 18. Zatrudnienie (zadania należy powiązać z Urzędami Zatrudnienia) z wyjątkiem § 49 roboty interwencyjne, które to kredyty powinny w zasadzie być umieszczone w budżecie centralnym.

Dz. 18-a. Produktywizacja niezatrudnionych z wyjątkiem § 4 pomoc przy tworzeniu spółdzielni pracy, oraz części kredytów w § 43 na przysposobienie zawodowe.

Dz. 18-b. Rozmieszczenie rezerw roboczych.

CZĘŚĆ  27.

MINISTERSTWO ZDROWIA.

a)
w zakresie oświaty.

Dz. 14-a. Szkolnictwo średnie zawodowe, z wyjątkiem szkół instruktorek pielęgniarskich, szkół masażu leczniczego, szkoły higieny i szkoły higieny psychicznej.

Dz. 14-b. Kredyty na pomoc dla stażystów.

b)
w zakresie zdrowia.

Dz. 20-b. Morski Urząd Zdrowia.

Dz. 20-a. Centralne Wojewódzkie Poradnie Specjalistyczne.

Dz. 20-c. § 50 Szpitale Wojewódzkie i Specjalistyczne.

Dz. 20-c. § 42 Sanatoria przeciwgruźlicze (pojedyncze).

Dz. 20. § 52 Stacje pogotowia ratunkowego.

Dz. 20. § 53 Stacje krwiodawstwa i konserwacji krwi.

Dz. 20-c. § 57 Kredyty na usprawnienie techniczne placówek służby zdrowia.

Dz. 20-c. Urządzenie bibliotek lekarskich w szpitalach.

Dz. 20-c. § 45 Koszty badań masowych (choroby weneryczne, jaglica, gościec, rak), specjalne przychodnie, kolumny instrukcyjne i operacyjne.

Dz. 20-c. § 46 Wojewódzkie i powiatowe komisje do walki z alkoholizmem i narkomanią. Urządzenie i adaptacje zakładów dla alkoholików, koszty prowadzenia przychodni przeciwalkoholicznych.

Dz. 20-c. § 47 Ruchome ambulanse dentystyczne, międzyszkolne poradnie dentystyczne.

Dz. 20-c. § 42 Walka z gruźlicą.

Dz. 20-c. § 43 Utrzymanie części kolumn sanitarnych (część pozostanie na budżecie centralnym), utrzymanie części magazynów, środków i materiałów sanitarnych, koszty masowych szczepień ochronnych, koszty deratyzacji i ekshumacji zwłok. Urządzenia sanitarne w ogródkach działkowych.

c)
w zakresie ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka.

Dz. 20-a. Centralne wojewódzkie poradnie ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka.

Dz. 20-b. Poradnie miejskie matki i dziecka, izby porodowe, prewentoria, państwowe domy matki i dziecka, zbiornice mleka kobiecego, kolonie lecznicze, izby dworcowe, akcja przeciwkrzywicza, zwalczanie biegunek, zakup wyprawek, premiowanie położnych wiejskich, premiowanie pielęgniarek za wywiady, zakup walizek z narzędziami pakietów porodowych, rowerów dla położnych wiejskich.

d)
w zakresie różnych akcji.

Dz. 20-c. § 58 przesiedlenie personelu służby zdrowia.

Dz. 20-c. § 58 komisie poborowe.

Dz. 20-c. § 59 podręczne wojewódzkie pracownie analityczne.

CZĘŚĆ  32.

FUNDUSZ GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ.

Dz. 23-b. Komitety lokalne i kapitalne remonty budynków mieszkalnych.
2.
Jednostki i zadania nie wymienione w pkt 1 niniejszej uchwały będą w roku 1951 finansowane z budżetu centralnego.

Upoważnia się Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek właściwych Ministrów do przenoszenia na budżety terenowe dalszych jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego.

3.
Podział jednostek i zadań budżetowych, wymienionych w pkt 1, między budżety terenowe województw, powiatów, miast i gmin przeprowadzą poszczególne resorty w porozumieniu z Prezydium Rady Ministrów i Ministerstwem Finansów w terminie do dnia 20 czerwca 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-68.804

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Podział jednostek i zadań finansowanych z budżetu państwowego między budżet centralny i budżety terenowe.
Data aktu: 10/06/1950
Data ogłoszenia: 14/06/1950
Data wejścia w życie: 14/06/1950