Instrukcja Nr 1 w sprawie pierwszej sesji rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
INSTRUKCJA Nr 1 w sprawie pierwszej sesji rad narodowych.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala:
§  1.
Do czasu przeprowadzenia wyborów, przewidzianych w art. 2 ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej, działają nadal rady narodowe istniejące w gminach, miastach, dzielnicach m.st. Warszawy i m. Łodzi, powiatach i województwach, stosując w swej działalności przepisy ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej.
§  2.
Dotychczasowy przewodniczący każdej z rad narodowych zwoła pierwszą sesję według terminarza, który ustali Prezydium Rządu za zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej jako Przewodniczącego Rady Państwa.
§  3.
Zwołujący sesję zawiadamia niezwłocznie o zwołaniu:
1)
Rady Narodowej w m.st. Warszawie i w m. Łodzi oraz wojewódzkich rad narodowych - Kancelarię Rady Państwa i Prezydium Rady Ministrów;
2)
powiatowych rad narodowych oraz miast stanowiących powiaty miejskie - prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej;
3)
innych miejskich rad narodowych oraz gminnych rad narodowych - prezydium właściwej powiatowej rady narodowej;
4)
dzielnicowych rad narodowych w m.st. Warszawie i w m. Łodzi - Prezydium Rady Narodowej w Warszawie i w Łodzi.
§  4.
Pierwszej sesji należy nadać charakter, odpowiadający przełomowemu znaczeniu doniosłej reformy ustrojowej. Termin i miejsce otwarcia sesji należy podać do publicznej wiadomości, - udostępniając masom pracującym obecność na sesji.
§  5.
Pierwszą sesję rady narodowej otwiera dotychczasowy jej przewodniczący, który zarządza wybór przewodniczącego i sekretarza obrad rady narodowej.
§  6.
Przewodniczący obrad przedkłada radzie narodowej do uchwalenia projekt porządku obrad. Projekt ten powinien obejmować:
1)
referat o zadaniach i funkcjonowaniu terenowych organów jednolitej władzy państwowej,
2)
uchwalenie tymczasowego regulaminu obrad rady narodowej,
3)
wybór prezydium rady narodowej.
§  7.
Referat o zadaniach i funkcjonowaniu terenowych organów jednolitej władzy państwowej wygłoszą na posiedzeniu rady narodowej przedstawiciele tych władz, które według § 3 należy zawiadomić o zwołaniu sesji.
§  8.
Rada Narodowa uchwala na pierwszej sesji tymczasowy regulamin obrad na podstawie ramowego regulaminu ustalonego przez Radę Państwa.
§  9.
Przy wyborze prezydium rady narodowej stosuje się przepis art. 13 ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej. Liczbowy skład prezydium, które ma być wybrane i sposób dokonania wyboru określa Instrukcja Nr 2.
§  10.
Z przebiegu pierwszej sesji rady narodowej należy sporządzić protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz obrad rady narodowej. Odpis protokółu przesyła przewodniczący prezydium rady narodowej - do prezydium rady narodowej wyższego stopnia, a przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi - do Kancelarii Rady Państwa i do Prezydium Rady Ministrów.
§  11.
Wybrane przez radę narodową prezydium powinno niezwłocznie po zakończeniu pierwszej sesji rady narodowej rozpocząć swoją ustawowo określoną działalność i przystąpić do zorganizowania wydziałów (oddziałów, urzędów, referatów) na zasadach określonych Instrukcją Nr 3.

W szczególności prezydia rad narodowych niezwłocznie po wybraniu powołują kierowników wydziałów, zgodnie z przepisami Instrukcji Nr 2, a gdyby nie było możliwe powołanie kierownika wydziału - powierzają pełnienie obowiązków kierownika członkowi Prezydium albo jednemu z pracowników.

§  12.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-57.653

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Instrukcja Nr 1 w sprawie pierwszej sesji rad narodowych.
Data aktu: 17/04/1950
Data ogłoszenia: 20/05/1950
Data wejścia w życie: 20/05/1950