Ogłoszenia i reklamy urzędów i instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.

OKÓLNIK Nr 14
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 kwietnia 1950 r.
w sprawie ogłoszeń i reklam urzędów i instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.

Urzędy, instytucje państwowe oraz przedsiębiorstwa państwowe, państwowo-spółdzielcze, centrale spółdzielczo-państwowe oraz spółdzielnie przy zamieszczaniu ogłoszeń i reklam w prasie krajowej codziennej i czasopismach stosować się będą do następujących zasad:
1.
W prasie krajowej mogą być umieszczane tylko następujące ogłoszenia i reklamy:
1)
uzasadnione koniecznością gospodarczą, jak np. wprowadzania na rynek nowych artykułów, upłynniania remanentów, zwiększania zbytu lub spożycia, poszukiwania pracowników itp.,
2)
uzasadnione z punktu widzenia podniesienia poziomu stopy życiowej szerokich mas pracujących; w szczególności dotyczy to podniesienia zdrowotności, upowszechnienia kultury itp.,
3)
przewidziane odnośnymi przepisami, np. obwieszczenia publiczne, urzędowe itp.
2.
Ogłoszenia i reklamy będą redagowane oraz ogłaszane przy ścisłym stosowaniu się do zasad i norm ustalonych w zarządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad i norm ogłoszeń prasowych (Monitor Polski Nr A-42, poz. 480).
3.
Ogłoszenia przeznaczone do publikacji na łamach prasy powinny być starannie opracowane. Treść ogłoszenia winna być krótka i jasna.
4.
Zamówienia na druk ogłoszeń należy przesyłać wprost do wydawnictw lub też wydzielonych przy wydawnictwach osobnych jednostek, przeznaczonych do załatwiania spraw ogłoszeniowych. Zakazuje się udzielania ogłoszeń za jakimkolwiek pośrednictwem.
5.
Ogłoszenia należy zamieszczać w najbardziej poczytnych pismach, dających gwarancję swymi wysokimi nakładami, że ogłoszenia spełnią swe zadanie. Zamieszczanie ogłoszeń w pismach mało rozpowszechnionych nie jest wskazane.
6.
Zamówienia powinny być dokonywane wyłącznie w drodze pisemnej z wyraźnym wskazaniem w jakim piśmie ogłoszenie ma być drukowane, w jakiej formie i rozmiarze (dotyczy to głównie ogłoszeń ramkowych) oraz w jakich terminach. Do zamówienia należy dołączyć tekst ogłoszenia w 2 egzemplarzach jednobrzmiących, napisanych pismem czytelnym i bez poprawek (najlepiej maszynowym).
7.
Zamówienia na druk ogłoszeń w pismach miejscowych należy nadsyłać na 3 dni, a w pismach zamiejscowych na 5 dni przed terminem druku. Do czasopism zamówienie nadsyła się na 10-15 dni przed terminem druku.
8.
Sum, przeznaczonych w budżetach (planach finansowo-gospodarczych) na reklamę prasową, nie wolno wydatkować na inne rodzaje reklamy, lecz wyłącznie na ogłoszenia prasowe.
9.
Obliczanie należności za druk ogłoszeń powinno odbywać się według cen i na zasadach podanych w cenniku, stanowiącym załącznik do niniejszego okólnika.
10.
W związku z przepisem zawartym w pkt 4 państwowe i spółdzielcze wydawnictwa prasowe zlikwidują niezwłocznie aparat akwizycyjny i ograniczą się wyłącznie do zamieszczania ogłoszeń, które wpłyną w drodze bezpośredniej.

Przepis ust. 1 nie wyklucza możliwości utrzymywania kontaktów z inserentami w drodze korespondencji.

11.
Wydawnictwa prasowe wymienione w pkt 10:
a)
wprowadzą na łamach dzienników osobne rubryki: 1) "Obwieszczenia", 2) "Przetargi i licytacje" i 3) "Poszukiwanie pracowników",
b)
drukować będą w ramach tych rubryk ogłoszenia według cennika, o którym mowa w pkt 9.
12.
Okólnik niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 maja 1950 r. i anuluje wszelkie wydane przez poszczególne resorty okólniki i zalecenia odnośnie zamieszczania ogłoszeń.

ZAŁĄCZNIK 

CENNIK OGŁOSZEŃ PRASOWYCH

Obowiązuje od dnia 1 maja 1950 r.

I.

Przepisy ogólne.

1.
Obwieszczenia publiczne i urzędowe, ogłoszenia i notatki o przetargach, ogłoszenia o licytacjach oraz ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników drukuje się w osobnych rubrykach w dziale ogłoszeniowym (za tekstem) czcionkami petitowymi, składem ciągłym. Szerokość rubryk równa się szerokości dwóch łamów ogłoszeniowych. Ogłoszenia w rubrykach drukuje się jedno pod drugim i oddziela się linią dwupunktową półgrubą.

Jednostką obliczeniową dla tych ogłoszeń jest 1 wiersz druku przez szerokość rubryki.

2.
Ogłoszenia gospodarcze i handlowe oraz nekrologi drukuje się jako ogłoszenia indywidualne w ramkach. Rozmiar ogłoszeń gospodarczych i handlowych nie może przekraczać 120 mm, a nekrologów 100 mm. Ogłoszenia gospodarcze i handlowe drukuje się bądź w dziale ogłoszeniowym (za tekstem), bądź też w dziale tekstowym (redakcyjnym), natomiast nekrologi drukuje się w dziale ogłoszeniowym (za tekstem). W wyjątkowych przypadkach druku nekrologów w dziale tekstowym (redakcyjnym) liczy się za nie cenę tekstową. Jednostką obliczeniową dla ogłoszeń ramkowych jest 1 mm przez szerokość 1 łamu (tekstowego - w tekście lub ogłoszeniowego - za tekstem).
3.
Ogłoszenia drobne zamieszcza się w dziale ogłoszeniowym (za tekstem) pod ogólnym tytułem "ogłoszenia drobne". Składa się je petitem lub nonparelem przez szerokość jednego łamu ogłoszeniowego. Jednostką obliczeniową dla ogłoszeń drobnych jest 1 wyraz. Za wyraz uważa się: a) każdy poszczególny wyraz lub skrót wyrazu, b) każdą liczbę i każdą cyfrę osobno napisaną, c) każdą grupę liter i grupę cyfr. Pierwszy wyraz w ogłoszeniach drobnych drukuje się tłustym drukiem i liczy się go za dwa wyrazy. Najmniejsze ogłoszenie drobne - 10 wyrazów, a największe - 30 wyrazów.
4.
W czasopismach dla ogłoszeń ramkowych jednostką obliczeniową jest 1 cm2, a dla ogłoszeń drobnych - 1 wyraz.
5.
Za wszystkie ogłoszenia drukowane w wydaniach niedzielnych i świątecznych dolicza się dodatek w wysokości 50% cen normalnych.

II.

Ceny ogłoszeń w prasie codziennej - w złotych

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

III.

Ceny ogłoszeń w czasopismach - w złotych.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-42.481

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Ogłoszenia i reklamy urzędów i instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 14/04/1950
Data ogłoszenia: 19/04/1950
Data wejścia w życie: 19/04/1950, 01/01/1950