Organizacja i zakres działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt oraz nadzór nad tymi zakładami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 1 marca 1950 r.
w sprawie organizacji i zakresu działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt oraz nadzoru nad tymi zakładami.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 297) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej, co następuje:
§  1.
1.
Wszystkie państwowe zakłady lecznicze dla zwierząt, zwane w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia "P.Z.L.Z.", dzielą się na 2 stopnie organizacyjne. Mianowicie:
1)
na stopniu pierwszym działają rejonowe P.Z.L.Z.,
2)
na stopniu drugim działają wojewódzkie P.Z.L.Z.
2.
Wszystkie rejonowe P.Z.L.Z. podlegają wojewódzkim P.Z.L.Z.
3.
Wszystkie wojewódzkie P.Z.L.Z. podlegają Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych.
4.
Wojewodowie sprawują nadzór nad wszystkimi P.Z.L.Z. na terenie województwa, a starostowie - nad rejonowymi P.Z.L.Z. na terenie powiatu.
§  2.
1.
Wszystkie rejonowe P.Z.L.Z. dzielą się na następujące typy:
1)
lecznice dla zwierząt, które są zakładami, przystosowanymi do leczenia ambulatoryjnego i klinicznego,
2)
przychodnie dla zwierząt, które są zakładami, przystosowanymi do leczenia ambulatoryjnego,
3)
punkty weterynaryjne, które są zakładami zastępczymi lecznic lub przychodni i w których można otrzymać pomoc weterynaryjną.
2.
O zaszeregowaniu rejonowych P.Z.L.Z. do typu: 1), 2) lub 3) decyduje wojewódzki P.Z.L.Z. na podstawie dokumentacji prawnej i technicznej obiektu zakładu, obrazującej faktyczny stan rzeczy.
§  3.
Wszystkie rejonowe P.Z.L.Z. posiadają numerację, ustaloną przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  4.
1.
Wszystkie rejonowe P.Z.L.Z. oznacza się napisem orientacyjnym, zawierającym nazwę, numer oraz miejscowość (siedzibę zakładu) w pierwszym przypadku, bez określenia powiatu i województwa. Przykład:

Państwowy Zakład Leczniczy dla Zwierząt

Nr 68

Bojanowo Nowe

2.
Wojewódzkie P.Z.L.Z. oznacza się napisem orientacyjnym, zawierającym nazwę oraz miejscowość. Przykład:

Państwowy Wojewódzki Zakład Leczniczy dla Zwierząt

Poznań.

§  5. 1
1.
Terytorialny zakres działania rejonowego P. Z. L. Z. obejmuje obszar rejonu, w którym zakład ten ma siedzibę. Podział Państwa na rejony P. Z. L. Z. określa odrębne zarządzenie.
2.
Wojewódzkie P. Z. L. Z. mogą zlecić poszczególnym rejonowym P. Z. L. Z. ponadto obsługę sąsiednich rejonów, w których nie działają jeszcze rejonowe P. Z. L. Z., aż do czasu ich uruchomienia.
3.
Wojewódzki P. Z. L. Z. spełnia czynności rejonowego P. Z. L. Z. w rejonie, w którym ma siedzibę.
§  6.
1.
Przedmiotem działalności rejonowych P.Z.L.Z. jest leczenie, pielęgnowanie i obserwacja zwierząt doprowadzonych do zakładu, leczenie zwierząt poza zakładem (w terenie), o ile właściciel zwierzęcia tego żąda, a przemawiają za tym uzasadnione okoliczności.
2.
P.Z.L.Z. - w ramach odrębnych zarządzeń Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych - biorą również udział w akcjach zwalczania zaraźliwych, hodowlanych i pasożytniczych chorób zwierzęcych oraz ich zapobiegania.
§  7.
Na czele każdego rejonowego P.Z.L.Z. stoi kierownik zakładu (lekarz weterynaryjny), posiadający do pomocy w zakresie prac fachowo-weterynaryjnych - pomocniczy personel weterynaryjny. Sprawy administracyjno-finansowe zakładu, w razie potrzeby, prowadzi specjalny personel administracyjny pod kierownictwem kierownika zakładu.
§  8.
Przedmiotem działalności wojewódzkich P.Z.L.Z. jest:
1)
leczenie, pielęgnowanie lub obserwacja zwierząt swego rejonu i ciężkich przypadków z terenu województwa oraz udział w akcjach masowych,
2)
doszkalanie pomocniczego personelu weterynaryjnego oraz administracyjno-finansowego, zatrudnionego w podległych P.Z.L.Z.,
3)
planowanie, kierowanie, koordynowanie, nadzorowanie i kontrola podległych rejonowych P.Z.L.Z. oraz prowadzenie księgowości tychże zakładów.
§  9.
Wojewódzkie P.Z.L.Z. składają się z:
1)
lecznicy, działającej na warunkach, określonych w §§ 5, 6, 7 i 8 pkt 1),
2)
oddziału planowania i inwestycji,
3)
oddziału lecznictwa,
4)
oddziału finansowego,
5)
oddziału księgowości,
6)
oddziału zaopatrzenia,
7)
oddziału administracyjno-gospodarczego.
§  10.
Na czele wojewódzkiego P.Z.L.Z. stoi Dyrektor, mianowany przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych odpowiedzialny za całokształt pracy wszystkich rejonowych P.Z.L.Z. i wojewódzkiego P.Z.L.Z.
§  11.
Państwowe Zakłady Lecznicze dla Zwierząt są instytucją budżetową i działają w oparciu o plan finansowo-gospodarczy, stanowiący załącznik do budżetu państwowego.

P.Z.L.Z. są finansowane przez Bank Rolny na podstawie planów finansowo-gospodarczych tych zakładów.

§  12.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.
1 § 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-28.415) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-33.376

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt oraz nadzór nad tymi zakładami.
Data aktu: 01/03/1950
Data ogłoszenia: 31/03/1950
Data wejścia w życie: 31/03/1950, 01/01/1950