Regulowanie płatności z tytułu usług, związanych z obrotem morskim.

ZARZĄDZENIE NR 62
KOMISJI DEWIZOWA
z dnia 9 listopada 1950 r.
W sprawie regulowania płatności z tytułu usług, związanych z obrotem morskim.

Na podstawie art. 3 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 87, poz. 549) Komisja Dewizowa zarządza, co następuje:
§  1.
Zezwala się aż do odwołania niżej wymienionym przedsiębiorstwom na dokonywanie przewidzianych w niniejszym zarządzeniu czynności w zakresie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi:

A.

Zarządowi Portu Gdańsk - Gdynia P. P. W. - Gdańsk-Wrzeszcz;

B.

Zarządowi Portu Szczecin - P. P. W. Szczecin;

C.

Centrali Zbytu Węgla - P. P. W. Ekspedycja Morska Gdańsk - Wrzeszcz, Centrala w Katowicach;

D.

armatorom:

"GAL" Gdynia - Ameryka Linie Żeglugowe S. A.,

Polsko-Brytyjskiemu Towarzystwu Okrętowemu S. A.,

Żegludze Polskiej S. A.;

E.

agentom okrętowym:

Angielska Spółka Akcyjna "The Cunard Steam Ship Company Ltd". Warszawa;

F.

maklerom:

Maklerska Spółdzielnia Pracy "AGMOR", Gdynia,

Bałtycka Agencja Morska "BALTICA", Gdynia,

Gdyńska Agencja Morska "GAMA", Gdynia,

Polskie Towarzystwo Żeglugowe "NAVIGATOR", Gdynia,

Maklerzy Okrętowi Rummel & Burton, Gdynia,

Polska Zjednoczona Korporacja Bałtycka sp. z o. o., Gdynia,

American Scantic Line w Polsce, Gdynia;

G.

firmom ekspedycyjnym:

C.

Hartwig S. A., Międzynarodowi Ekspedytorzy, Zarząd w Warszawie;

Dyrekcja Morska w Gdyni;

"Spedrapid", Spedycyjna Spółka z o. o., Szczecin - Gdynia;

Przedsiębiorstwo Robót Przeładunkowych dla Małych Portów, Słupsk;

H.

firmom shiphandlerskim:

Zaopatrywanie Statków "Baltona" P. P. W. Gdynia;

I.

firmom kontrolnym:

"Polcargo", Rzeczoznawstwo i Kontrola Ładunków P. P. W. Centrala w Gdyni,

"Supervise", Polskie Towarzystwo Kontroli, spółka z o. o. Gdynia.

§  2.
Wymienione przedsiębiorstwa mogą korzystać z uprawnień wynikających z niniejszego zarządzenia tak długo i w takim zakresie, w jakim dopuszczone są do właściwej ich działalności na podstawie obowiązujących je przepisów.
§  3.
Przyjęcie przypadających wyżej wymienionym przedsiębiorstwom od cudzoziemców należności wynikających z tytułu świadczonych usług, związanych z obrotem morskim, nastąpić może tylko:
a)
w zagranicznych środkach płatniczych,
b)
w złotych z zagranicznego rachunku wolnego, prowadzonego na zasadzie § 15 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 24 lipca 1936 r. (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 57, poz. 419 i z 1939 r. Nr 7, poz. 40),
c)
przez rozliczenie na zasadach § 4 oraz § 6 i § 7 według aktualnych instrukcji, wydawanych przez właściwe władze dewizowe.
§  4.
Zezwala się na dokonywanie na prowadzonych w książkach przedsiębiorstw rachunkach zagranicznych zleceniodawców i korespondentów rozliczeń należności wzajemnych z tytułu morskich obrotów usługowych, o ile należności te płatne są na ten sam kraj, z wyłączeniem kompensaty należności wolnodewizowych z zobowiązaniami clearingowymi oraz na wysyłanie za granicę odnośnych not kredytowych i debetowych.
§  5.
Zezwala się na zwrotne przekazywanie za granicę przez Narodowy Bank Polski i banki dewizowe niewykorzystanej części zaliczek armatorskich pochodzących z zagranicy pod warunkiem przedłożenia bankowi udokumentowanego rozliczenia.
§  6.
Zezwala się na inkasowanie w kraju w złotych należności wynikających bezpośrednio z umowy frachtowej przypadających zagranicznym zleceniodawcom od krajowych osób fizycznych i prawnych.
§  7.
Zezwala się na dokonywanie, w granicach kwot zainkasowanych dla poszczególnych zleceniodawców i korespondentów zagranicznych na podstawie § 6, wypłat w kraju na pokrycie zobowiązań tych zleceniodawców i korespondentów wobec krajowych osób fizycznych i prawnych z tytułu usług związanych z obrotem morskim.
§  8.
Przekazanie za granicę należności z tytułu morskich obrotów usługowych, może mieć miejsce jedynie za zgodą właściwych władz dewizowych i po potrąceniu zobowiązań odnośnego zleceniodawcy wobec krajowych osób fizycznych i prawnych.
§  9.
Zezwala się na dokonywanie w uzasadnionych przypadkach wykładów z polecenia i na rachunek zagranicznych zleceniodawców z tytułu płatności wynikłych z bieżących interesów, związanych ściśle z obrotem portowym i transportem morskim. Wyłożone kwoty, które nie zostaną przekazane względnie rozliczone zgodnie z paragrafami poprzednimi, winny być przedstawione do zapłaty właściwemu dłużnikowi w drodze inkasa bankowego.
§  10.
Zezwala się na stawianie do dyspozycji kapitanów statków obcych waluty krajowej do wydatkowania w kraju z tym, że udzielona zaliczka kapitańska zostanie rozliczona w rachunku maklerskim zgodnie z § 3.
§  11.
Wszelkie przeliczenia walut obcych tak w rozliczeniach z cudzoziemcami jak i osobami zamieszkałymi w kraju winny być dokonywane wyłącznie według kursów Narodowego Banku Polskiego, obowiązujących w dniu dokonywania danej płatności lub rozliczenia.
§  12.
Dokonywanie płatności i rozliczeń nie objętych niniejszym zarządzeniem wymaga każdorazowego zezwolenia Komisji Dewizowej.
§  13.
Kontrolę wykonania niniejszego zarządzenia powierza się oddziałom Narodowego Banku Polskiego w miastach portowych według ich właściwości miejscowej.
§  14.
Uchyla się uchwałę generalną Nr 18/111 Komisji Dewizowej z dnia 2 kwietnia 1948 r. oraz instrukcję Komisji Dewizowej, w sprawie sposobu prowadzenia rachunków "Złote Morskie".

Szczegółowe instrukcje w sprawie likwidacji rachunków - "Złote Morskie" wyda Narodowy Bank Polski.

§  15.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 13 listopada 1950 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-131.1632

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Regulowanie płatności z tytułu usług, związanych z obrotem morskim.
Data aktu: 09/11/1950
Data ogłoszenia: 19/12/1950
Data wejścia w życie: 19/12/1950, 13/11/1950