Administrowanie przychodami i dochodami z nieruchomości cudzoziemca.

ZARZĄDZENIE NR 57
KOMISJI DEWIZOWA
z dnia 2 listopada 1950 r.
w sprawie administrowania przychodami i dochodami z nieruchomości cudzoziemca.

Na podstawie art. 3 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 87, poz. 549) - Komisja Dewizowa zarządza, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu, a wymienione niżej określenia oznaczają:

"cudzoziemiec" - osobę fizyczną lub prawną, będącą cudzoziemcem w rozumieniu przepisów dewizowych,

"nieruchomość" - nieruchomość w kraju, stanowiącą własność cudzoziemca,

"zarządca" - osobę zamieszkałą w kraju w rozumieniu przepisów dewizowych, działającą na rzecz cudzoziemca w granicach jej uprawnień do zarządu nieruchomością.

§  2.
1.
Zezwala się zarządcy nieruchomości cudzoziemca na pobieranie w złotych w kraju przychodów z tej nieruchomości.
2.
Dokonywanie do rąk zarządcy należnych właścicielowi nieruchomości wpłat, związanych z eksploatacją tej nieruchomości, nie wymaga odrębnego zezwolenia.
§  3.
Zezwala się zarządcy nieruchomości na dokonywanie w kraju z przychodów, określonych w § 2, wydatków, powstałych w związku z zarządem i eksploatacją tej nieruchomości, z następujących tytułów:
a)
podatków,
b)
świadczeń administracyjnych,
c)
spłaty długów hipotecznych i odsetek od tych długów,
d)
kosztów konserwacji,
e)
ubezpieczeń rzeczowych i społecznych,
f)
odszkodowań,
g)
kosztów sądowych i adwokackich,
h)
wynagrodzeń pracowników,
i)
prowadzenia kancelarii administracji,
j)
własnego bieżącego wynagrodzenia do kwoty zł 400,- miesięcznie za zarząd tą nieruchomością.
§  4.
1.
W przypadku, gdy w danym miesiącu kalendarzowym suma przychodów, pobranych na podstawie § 2, przewyższa sumę wypłat, dokonanych zgodnie z § 3, zarządca obowiązany jest najpóźniej do dnia 15 następnego miesiąca kalendarzowego wpłacić nadwyżkę do Narodowego Banku Polskiego na rachunek zablokowany, przeznaczony specjalnie dla obrotów pieniężnych z danej nieruchomości. Rachunek ten powinien być prowadzony na imię właściciela nieruchomości lub na zarząd nieruchomości.
2.
Wpłacając tę nadwyżkę, zarządca obowiązany jest złożyć Narodowemu Bankowi Polskiemu rozliczenie na piśmie z obrotów pieniężnych, w wyniku których powstała wpłacana nadwyżka. W rozliczeniu obok sum należy podać dokładne tytuły pobranych przychodów i dokonanych wydatków.
3.
W przypadku, gdy nadwyżka jest wpłacona za miesiąc, poprzedzony okresem jednego lub kilku miesięcy, w którym nadwyżek nie było, powinien zarządca złożyć przy wpłacie tej nadwyżki rozliczenie za cały okres, za który rozliczenie nie nastąpiło.
4.
Dokonywanie wpłat, o których mowa w § 2 ust. 2, może następować również bezpośrednio na rachunek właściciela lub zarządu danej nieruchomości, prowadzony na podstawie ust. 1 niniejszego paragrafu. Wpłaty te mogą nastąpić pod warunkiem podania Narodowemu Bankowi Polskiemu dokładnego tytułu każdej wpłaty.
5.
Z powyższego rachunku mogą następować wypłaty, przewidziane w § 3, pod warunkiem przedstawienia dowodów uzgadniających wypłatę.
6.
Wpłaty i wypłaty, o których mowa w ust. 4 i 5, nie podlegają rozliczeniu, przewidzianemu w ust. 2 i 3 niniejszego paragrafu.
§  5.
1.
Narodowy Bank Polski jest uprawniony do dokonywania z rachunku, prowadzonego na podstawie § 4, wypłat w kraju, przewidzianych w § 3, pod warunkiem otrzymania dowodów, uzasadniających te wypłaty.
2.
Wypłaty te powinny w miarę możności następować bezgotówkowo.
§  6.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązująca od dnia 8 listopada 1950 r. Jednocześnie tracą moc obowiązującą postanowienia w sprawie zarządu nieruchomościami cudzoziemców, zawarte w okólniku Komisji Dewizowej Nr 2 z dnia 31 października 1946 r. (Dz. Urz. Min. Sk. Nr 22, poz. 243).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-127.1568

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Administrowanie przychodami i dochodami z nieruchomości cudzoziemca.
Data aktu: 02/11/1950
Data ogłoszenia: 30/11/1950
Data wejścia w życie: 30/11/1950, 08/11/1950