Rejestracja aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 7 października 1950 r.
w sprawie rejestracji aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 341) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie "obrót" oznacza wszelkie czynności związane z nabyciem, zbyciem, zamianą, przechowaniem bądź przeniesieniem aparatu rentgenowskiego do innego miejsca; określenie "przerób"- zmianę rodzaju lub jakości aparatu rentgenowskiego drogą przerobienia, określenie zaś "zużycie" - stopniowe zmniejszanie się wartości aparatu rentgenowskiego, wskutek jego używania.
§  2.
1.
Zgłoszeniu do rejestracji podlegają następujące dane i okoliczności, odnoszące się do aparatów rentgenowskich:
1)
nazwisko i imię (nazwa) oraz adres posiadacza,
2)
miejsce położenia,
3)
przeznaczenie,
4)
stan techniczny,
5)
obrót, przerób i zużycie.
2.
Zgłoszenia dokonuje się odnośnie do każdego aparatu rentgenowskiego oddzielnie w ciągu 14 dni od dnia wejścia w posiadanie aparatu lub powstania okoliczności uzasadniających zgłoszenie - na formularzach według wzoru, stanowiącego załącznik do zarządzenia, w trzech egzemplarzach, wydawanych osobie zainteresowanej bezpłatnie przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia).
3.
Zmiany danych i okoliczności, o których mowa w ust. 1, należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia ich powstania, dołączając posiadany dowód rejestracyjny.
§  3.
1.
Rejestrację przeprowadzają prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały zdrowia), właściwe ze względu na miejsce położenia aparatów rentgenowskich.
2.
Na egzemplarzach zgłoszenia prezydia wojewódzkich rad narodowych umieszczają potwierdzenie zgłoszenia, a następnie jeden z tych egzemplarzy przechowują w układzie kartotekowym (kartoteka dowodów rejestracyjnych), drugi egzemplarz zwracają zgłaszającemu, trzeci zaś egzemplarz przesyłają Ministerstwu Zdrowia.
3.
W przypadkach otrzymania zgłoszenia, określonego w § 2 ust. 3, prezydium wojewódzkiej rady narodowej odnotowuje zgłoszone dane bądź okoliczności na dowodach rejestracyjnych, a następnie w ciągu 7 dni od zgłoszenia zwraca zgłaszającemu nadesłany dowód rejestracyjny.
4.
Egzemplarze dowodów rejestracyjnych (ust. 2) oraz informacje o zmianach, dokonanych w dowodach rejestracyjnych (ust. 3), prezydia wojewódzkich rad narodowych przesyłają Ministerstwu Zdrowia w terminach do dnia 5 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  4.
1.
W kartotece dowodów rejestracyjnych prezydia wojewódzkich rad narodowych układają dowody rejestracyjne według następujących działów: I. akademie medyczne, II. szpitale z wyjątkiem sanatoriów, III. sanatoria, IV. ośrodki zdrowia, V. centralne wojewódzkie poradnie (centralne poradnie na m. st. Warszawę, m. Łódź), VI. Państwowy Zakład Higieny, VII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Uzdrowiska", VIII. Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Koleje Państwowe", IX. zakłady (instytuty) naukowo-badawcze z wyjątkiem Państwowego Zakładu Higieny, X. instytucje ubezpieczeń społecznych, XI. szkoły średnie, XII. stacje pogotowia ratunkowego, XIII. inne instytucje i zakłady uspołecznione, XIV. osoby prywatne i instytucje nieuspołecznione.
2.
Dowody rejestracyjne zgrupowane w działach układa się w kolejności alfabetycznej według nazwisk (nazw) posiadaczy.
3.
Dowody rejestracyjne, przeznaczone dla Ministerstwa Zdrowia, prezydia wojewódzkich rad narodowych przed wysłaniem układają w sposób określony w ust. 1 i 2.
4.
W razie przeniesienia aparatu rentgenowskiego do miejscowości położonej na obszarze podległym innej wojewódzkiej radzie narodowej, prezydium, właściwe ze względu na dotychczasowe miejsce położenia aparatu, przekazuje dowód rejestracyjny po dokonaniu w nim odpowiedniego wpisu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na nowe miejsce położenia aparatu.
§  5.
1.
Zezwolenia na obrót, przerób bądź zużycie aparatu rentgenowskiego wydaje na wniosek osób zainteresowanych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce położenia aparatu.
2.
W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie ma miejsce zamieszkania (siedzibę) poza obszarem województwa, na którym położony jest aparat rentgenowski, prezydium, określone w ust. 1, wydaje zezwolenie w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) tej osoby.
§  6.
1.
Zezwolenia, o których mowa w § 5, prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje pod warunkiem należytego wykorzystania aparatu rentgenowskiego dla potrzeb społecznej służby zdrowia.
2.
W przypadkach, gdy osoba ubiegająca się o zezwolenie pragnie przeznaczyć aparat dla innych potrzeb, zezwolenie może być wydane jedynie za zgodą Ministra Zdrowia.
§  7.
Osoby, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady, w których posiadaniu lub władaniu w dniu wejścia w życie zarządzenia znajdują się aparaty rentgenowskie, obowiązane są dokonać zgłoszenia przewidzianego w § 2 ust. 2 w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  8.
Osoby, urzędy, instytucje, przedsiębiorstwa i zakłady wymienione w § 7, którym odmówiono zezwolenia przewidzianego w § 5, obowiązane są w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji zaoferować te aparaty do skupu Centrali Handlowej Farmaceutyczno-Sanitarnej "Centrosan" po cenach, ustalonych w obowiązujących cennikach.
§  9.
Przepisy zarządzenia niniejszego nie dotyczą aparatów rentgenowskich instytucji, zakładów i przedsiębiorstw, wymienionych w rozporządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 września 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 425).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

FORMULARZ ZGŁOSZENIA APARATU RENTGENOWSKIEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-114.1428

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja aparatów rentgenowskich oraz zezwoleń na obrót, przerób i zużycie tych aparatów.
Data aktu: 07/10/1950
Data ogłoszenia: 28/10/1950
Data wejścia w życie: 28/10/1950