Wprowadzenie premii dla pracowników państwowej administracji melioracji, zatrudnionych przy wykonaniu robót wodno-melioracyjnych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 1950 r.
w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników państwowej administracji melioracji, zatrudnionych przy wykonaniu robot wodno-melioracyjnych. *

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów uchwala:
1.
Wprowadza się jako dodatek do uposażenia, uzasadniony specjalnymi warunkami pracy, premie dla umysłowych pracowników jednostek organizacyjnych państwowej administracji melioracji, zatrudnionych bezpośrednio lub pośrednio przy wykonywanych we własnym zakresie robotach wodno-melioracyjnych, za wykonanie i przekroczenie rzeczowych planów robót oraz za utrzymanie gospodarki środkami finansowymi i świadczeniami w naturze w ramach planów finansowych. Pracownicy Departamentu Wodno-Melioracyjnego Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych nie mogą korzystać z premii.
2.
Wysokość premii określa się w zależności od:
a)
terminowego wykonania robót, przewidzianych w zatwierdzonych przez władzę nadrzędną harmonogramach robót,
b)
utrzymania dokonywanych wydatków i wykorzystanych świadczeń w naturze w ramach zatwierdzonych kosztorysów.
3.
Ustala się następujące współczynniki premiowania:
a)
dla pracowników spełniających czynności organizacji i kierownictwa robót w terenie 1,0
b)
dla pracowników spełniających czynności nadzoru technicznego w terenie 0,75
c)
dla pozostałych pracowników państwowej administracji melioracji za wyjątkiem personelu kancelaryjnego i maszynistek 0,60
4.
Wysokość premii dla pracowników, uprawnionych do premiowania według współczynnika 1,0, określają poniższe tabele:

TABELA A.

Procent wykonania robót w stosunku do zaplanowanych Premie w procentach (od płacy zasadniczej łącznie z dodatkami: funkcyjnym względnie służbowym i lokalnym)
100

101

102

103

104

105

106

107

108

109

110

111

112

113

114

115

116

117

118

119

120

30

32

34

36

38

40

42

44

46

48

50

52

54

56

58

60

62

64

66

68

70

TABELA B.

Całkowite faktyczne koszty łącznie ze świadczeniami w naturze i kosztami ogólnymi, w stosunku do zaplanowanych Premie w procentach (od płacy zasadniczej łącznie z dodatkami: funkcyjnym względnie służbowym i lokalnym)
100

99

98

97

96

95

94

93

92

91

90

5

5,5

6

6,5

7

7,5

8

8,5

9

9,5

10

Wskaźniki procentowe wykonania robót i faktycznych kosztów roboty oblicza się z zaokrągleniem do najbliższej wartości, podanej w tabeli.

5.
W przypadkach przekroczenia zaplanowanych kosztów o 5% skreśla się premie z tytułu terminowego wykonania rzeczowego planu w danym okresie obrachunkowym.
6.
W przypadkach niedostatecznej jakości robót, stwierdzonej na podstawie częściowego odbioru robót względnie kolaudacji, premia nie przysługuje.
7.
W stosunku do pracowników, zatrudnionych równocześnie przy wykonywaniu dwóch lub więcej robót, współczynnik procentowy premii wyprowadza się jako średnią ważoną współczynników, uzyskanych na poszczególnych robotach.
8.
Premie wypłaca się z kredytów odpowiednich robót.
9.
Premie dla pracowników każdej jednostki nadrzędnej oblicza się według zasad, ustalonych w pkt 1-5, na podstawie planów: rzeczowego i finansowego danej jednostki, stanowiących plany zbiorcze podległych komórek.
10.
Dla ustalenia wymiaru premii dla pracownika mającego współczynnik premiowania inny niż 1,0 należy współczynnik procentowy premii, ustalony według tabeli, pomnożyć przez współczynnik premiowania przysługujący danemu pracownikowi według pkt. 3.
11.
Premie dla pracowników rejonowych kierownictw robót wodno-melioracyjnych podlegają każdorazowemu zatwierdzeniu przez kierownika wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej; dla pracowników oddziałów wodno-melioracyjnych wydziałów rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych, dla pracowników Ministerstwa przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
12.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może z kredytów budów, do wysokości 5% sum wypłaconych tytułem premii, przyznać nagrody na jednostki organizacyjne państwowej administracji melioracji względnie poszczególnym jej pracownikom za wyróżniającą się pracę i wyniki, zgodnie z regulaminem, którego zasady będą ustalone przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Nagrody te mogą częściowo otrzymywać również pracownicy Departamentu Wodno-Melioracyjnego Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych.
13.
Uchwała niniejsza nie dotyczy pracowników wynagradzanych według Układu Zbiorowego Pracy w Budownictwie z 7 maja 1949 r.
14.
Wykonanie uchwały niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.
15.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc obowiązującą uchwała z 20 grudnia 1947 r. w sprawie premiowania pracowników państwowej służby wodno-melioracyjnej.
16.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 października 1950 r.
* Z dniem 1 lipca 1952 r. w miejsce dotychczas obowiązujących zasad premiowania określonych w nin. uchwale wprowadza się dla pracowników wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m. st. Warszawie) premie na zasadach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do uchwały nr 446 z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników techniczno-administracyjnych wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m.st. Warszawie) (M.P.52.A-48.654), zgodnie z § 1 uchwały zmieniającej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024