Ogłoszenie statutu Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 września 1950 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu.

Na podstawie § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie utworzenia Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu (Dz. U. R. P. Nr 42, poz. 377) ogłaszam w załączeniu statut Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT MUZEUM PRZYRODNICZEGO W POZNANIU

§ 1. Muzeum Przyrodnicze, zwane dalej w skróceniu "Muzeum", działa na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie utworzenia Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu (Dz. U. R. P. Nr 42, poz. 377) oraz na podstawie niniejszego statutu.
§ 2.
1.
Muzeum posiada osobowość prawną.
2.
Siedzibą Muzeum jest m. Poznań.
3.
Muzeum ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem, zawierającym nazwę Muzeum w otoku.
§  3.
Muzeum jest samodzielną placówką naukowo-badawczą w dziedzinie nauk przyrodniczych.
§  4.
Do zadań Muzeum należy w szczególności:
a)
prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie nauk przyrodniczych,
b)
gromadzenie i opracowywanie naukowe zbiorów przyrodniczych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu poznańskiego i pomorskiego,
c)
wydawanie publikacji naukowych i naukowo-popularnych z dziedziny przyrody,
d)
systematyczne kształcenie pracowników naukowych w dziedzinie przyrody,
e)
utrzymywanie łączności z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i zagranicznymi,
f)
organizowanie wykładów, odczytów i konferencji naukowych,
g)
popularyzowanie w społeczeństwie wiedzy w zakresie przyrody przez organizowanie wystaw, pokazów, odczytów popularnych itp.,
h)
prowadzenie na zlecenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki innych prac w zakresie działalności Muzeum.
§  5.
Władze Muzeum stanowią: Dyrektor i Rada Naukowa.
§  6.
Dyrektor Muzeum:
a)
kieruje całością prac Muzeum,
b)
ustala i przedkłada do zatwierdzenia Ministrowi Szkół Wyższych i Nauki po zaopiniowaniu przez Radę Naukową plany pracy i projekty budżetów oraz sprawozdania z ich wykonania,
c)
jest przełożonym wszystkich pracowników Muzeum,
d)
reprezentuje Muzeum na zewnątrz,
e)
zwołuje posiedzenia Rady Naukowej i przewodniczy im,
f)
zwołuje ogólne zebrania pracowników celem przedyskutowania żywotnych zagadnień Muzeum i przewodniczy im.
§  7.
1.
Pomocnikami i zastępcami Dyrektora są dwaj wicedyrektorzy, powoływani przez Ministra Szkół Wyższych i Nauki w miarę potrzeby na wniosek Dyrektora.
2.
Wicedyrektorom przydziela Dyrektor zakres pracy, za który są oni odpowiedzialni przed Dyrektorem.
§  8.
1.
Radę Naukową Muzeum powołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki spośród przedstawicieli nauk przyrodniczych o poważnym dorobku naukowym.
2.
Ponadto w skład Rady Naukowej wchodzą z urzędu: Dyrektor i Wicedyrektorzy Muzeum, przedstawiciel Ministra Szkół Wyższych i Nauki, przedstawiciel Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Oświaty i Instytutu Ochrony Przyrody.
3.
Dyrektor Muzeum jest przewodniczącym Rady Naukowej.
§  9.
Rada Naukowa Muzeum:
a)
wypowiada się w sprawie planów pracy i projektów budżetu, oraz sprawozdań z ich wykonania,
b)
omawia zagadnienia naukowe, mające zasadnicze znaczenie dla prac Muzeum,
c)
wypowiada się w sprawach dotyczących organizacji Muzeum,
d)
uchwala regulamin Rady Naukowej,
e)
rozpatruje inne sprawy na zlecenie władz nadzorczych Muzeum lub na wniosek jej przewodniczącego.
§  10.
1.
Muzeum spełnia swoje zadania przy pomocy działów naukowych i zakładów badawczych, w obrębie których pracują stałe i zmienne zespoły naukowo-badawcze, oraz działu organizacyjno-administracyjnego.
2.
Ilość i rodzaj działów naukowych i zakładów badawczych ustala Minister Szkół Wyższych i Nauki na wniosek Dyrektora Muzeum. Podziały na zespoły w obrębie działów dokonywa Dyrektor Muzeum.
§  11.
1.
Ogół dochodów i wydatków Muzeum objęty jest budżetem Ministerstwa Szkół Wyższych i Nauki.
2.
Okresem budżetowym Muzeum jest okres przyjęty dla budżetu państwowego.
3.
Muzeum prowadzi rachunkowość i sporządza preliminarze i sprawozdania budżetowe według zasad, ustalonych dla administracji państwowej.
4.
Dokumenty, stwierdzające zobowiązania Muzeum, podpisywane są przez Dyrektora i jednego z jego zastępców, względnie przez zastępców, upoważnionych do tego przez Dyrektora.
5.
Muzeum może nabyć, zbywać, obciążać majątek nieruchomy za zgodą Ministra Szkół Wyższych i Nauki.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024