Wzmożenie dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz umorzenie zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 września 1950 r.
w sprawie wzmożenia dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz w sprawie umorzenia zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.

Celem wzmożenia dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C", a tym samym zahamowania dalszego wzrostu zaległości w podatku od wynagrodzeń i w składkach na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" - Prezydium Rządu uchwala:
I.
1.
Zleca się wszystkim ministrom:
1)
wydanie w terminie miesiąca od daty niniejszej uchwały rygorystycznych zarządzeń nakazujących płatnikom administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych:
a)
ścisłego przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących obliczania, pobierania i wpłacania na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C",
b)
podania w terminie do dnia 15 października 1950 r. właściwym organom finansowym imion i nazwisk oraz stanowisk służbowych pracowników, odpowiedzialnych od tej daty zarówno za prawidłowe i terminowe obliczanie, pobieranie i wpłacanie na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C", jak i za bezpośredni nadzór nad tymi czynnościami; w razie powzięcia decyzji o powierzeniu wyżej wymienionych czynności innym pracownikom - natychmiastowego podawania właściwym organom finansowym imion i nazwisk oraz stanowisk służbowych tych pracowników, z jednoczesnym dokładnym wskazaniem terminu, w którym wygasła odpowiedzialność dotychczasowych pracowników, powstała zaś odpowiedzialność nowych;
2)
podanie wymienionych w pkt 1) zarządzeń do wiadomości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministerstwa Finansów bezpośrednio po ich wydaniu.
2.
Organy finansowe dopilnują wykonania postanowień, zawartych w ust. 1 pkt 1) lit. b) niniejszej uchwały.
3.
W przypadkach naruszenia przepisów dotyczących obliczania, pobierania i wpłacania na rachunek właściwego organu finansowego podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" przez płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucyj społecznych powinny być w stosunku do pracowników, wymienionych w ust. 1 pkt 1) lit. b) niniejszej uchwały, na wniosek organu finansowego lub z własnej inicjatywy płatników wyciągane następujące konsekwencje:
1)
płatnicy administracji publicznej obowiązani są pociągnąć:
a)
pracowników stałych i prowizorycznych do odpowiedzialności służbowej,
b)
pracowników kontraktowych do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy);
2)
płatnicy gospodarki uspołecznionej obowiązani są pociągnąć pracowników do odpowiedzialności służbowej, jeżeli specjalne przepisy taką odpowiedzialność przewidują, pracownicy ci powinni być jednocześnie pociągani przez organy finansowe do odpowiedzialności z mocy przepisów prawa karnego skarbowego (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 32, poz. 140 i z r. 1950 Nr 12, poz. 116).

Jeżeli przepisy specjalne nie przewidują odpowiedzialności służbowej, pracownicy powinni być pociągani przez płatników do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy), a przez organy finansowe do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa karnego skarbowego;

3)
w instytucjach społecznych pracownicy powinni być pociągani przez płatników do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa cywilnego (prawo pracy), a przez organy finansowe do odpowiedzialności na mocy przepisów prawa karnego skarbowego;
4)
ponadto w przedsiębiorstwach państwowych i pozostających pod zarządem państwowym osoby odpowiedzialne za prowadzenie przedsiębiorstwa powinny być pociągane do zapłaty należności ubocznych, powstałych wskutek niewpłacenia w terminie ustawowym podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" w myśl art. 21 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 173 z późniejszymi zmianami) oraz art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 10, poz. 74 i Nr 52, poz. 415), przy czym odpowiedzialność powyższą ogranicza się do wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia brutto ostatnio należnego wraz z wszelkimi dodatkami osoby odpowiedzialnej za prowadzenie przedsiębiorstwa, za niepobrane kwoty od pracowników z tytułu należności ubocznych odpowiada płatnik, jako za należność stanowiącą część składową jego zobowiązania podatkowego (art. art. 3 i 9 powołanego dekretu);
5)
orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej wynikające z odpowiedzialności służbowej, a dotyczące pracowników, wymienionych w pkt 1) lit. a) i pkt 2), winny być podawane do wiadomości właściwych organów finansowych w terminie tygodnia od ich wydania.

II.

Zleca się Ministrowi Finansów, aby w trybie art. 35 dekretu o zobowiązaniach. podatkowych umorzył wszelkie zaległości w podatku przypadającym od wynagrodzeń w rozumieniu dekretu z dnia 18 sierpnia 1945 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 30, poz. 129), wypłaconych przez płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych, jeżeli zaległości te powstały skutkiem nieobliczenia i niepobrania podatku od wynagrodzeń przez tych płatników w ogóle lub wskutek obliczenia i pobrania w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, zaległości zaś dotyczą wypłat wynagrodzeń dokonanych do dnia 1 stycznia 1948 r.

III.

1.
Na płatnikach administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych ciąży podobnie jak na innych płatnikach obowiązek potrącania podatnikom podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" w myśl przepisów art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 41) oraz art. 30 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania.
2.
Jeżeli płatnik, wymieniony w ustępie poprzedzającym, nie pobrał od podatnika w ogóle podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" lub pobrał w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, uprawniony jest do dodatkowego pobrania podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" albo różnicy podatku i składek oszczędnościowych od podatnika w ciągu 3 miesięcy od dnia wypłaty wynagrodzenia. Po upływie powyższego okresu należne a nie pobrane od podatnika kwoty z tytułu podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" obciążają wyłącznie płatnika administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych, który ponosi je z własnych funduszów, w tym przypadku nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące przeliczenia wynagrodzenia netto na wynagrodzenie brutto (art. 12 ust. 3 ustawy o podatku od wynagrodzeń, §§ 45-47 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 marca 1949 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń - Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 98 - ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 4 stycznia 1950 r. w sprawie obniżenia skal podatkowych w podatku od wynagrodzeń - Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3 - oraz § 42 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 12 marca 1948 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania - Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 106).

IV.

Zleca się Ministrowi Finansów w sprawach określonych w cz. II.:

1)
wszczęte postępowanie karne toczące się przed władzami skarbowymi umorzyć na podstawie art. 213 prawa karnego skarbowego w brzmieniu, nadanym art. 1 pkt 80 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o zmianie niektórych przepisów prawa karnego skarbowego (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 116),
2)
w sprawach przekazanych do postępowania sądowego wystąpić z wnioskiem do właściwych władz prokuratorskich o umorzenie postępowania karnego na podstawie art. 49 kpk. w związku z art. 186 prawa karnego skarbowego w brzmieniu, nadanym art. 1 pkt 72 ustawy, wymienionej w pkt 1),
3)
w sprawach toczących się przed sądem wystąpić w myśl art. 279 prawa karnego skarbowego z wnioskiem o umorzenie postępowania,
4)
uchylić w całości lub w części w drodze nadzoru służbowego na podstawie art. 262 § 2 prawa karnego skarbowego w brzmieniu nadanym art. 1 pkt 91 ustawy, wymienionej w pkt 1) - tych prawomocnych orzeczeń władz skarbowych, na podstawie których orzeczona kara albo jeszcze nie została wykonana, lub została wykonana tylko częściowo.

V.

1.
Odpowiedzialność służbowa i karno-skarbowa z powodu nieobliczania i niepotrącania podatku od wynagrodzeń i składek na rzecz Społecznego Funduszu Oszczędzania "C" w ogóle, jak i wskutek obliczania i pobierania w kwocie niższej od wynikającej z obowiązujących przepisów, ciąży:
1)
od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, wymienionych w Cz. I ust. 1 pkt l) lit. b) tej uchwały,
2)
za czas od dnia 1 stycznia 1948 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, które zajmowały w tym okresie analogiczne stanowiska, jak osoby podane w pkt 1).
2.
Ponadto w przedsiębiorstwach państwowych i pod zarządem państwowym ciąży odpowiedzialność z art. 21 dekretu o zobowiązaniach podatkowych za niewpłacanie w terminie ustawowym podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C":
1)
za czas od wejścia w życie uchwały na osobach odpowiedzialnych za prowadzenie przedsiębiorstwa, tj. naczelnym dyrektorze i głównym (starszym) księgowym,
2)
za czas od 1 stycznia 1948 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały na osobach, które zajmowały w tym. okresie analogiczne stanowiska, jak osoby podane w pkt 1).

VI.

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Ministrowi Finansów i wszystkim ministrom w zakresie ich działania.

VII.

Uchwała niniejsza wchodzi w życie z mocą natychmiastową.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-106.1335

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wzmożenie dyscypliny finansowej na odcinku podatku od wynagrodzeń i składek na Społeczny Fundusz Oszczędnościowy "C" oraz umorzenie zaległości w podatku od wynagrodzeń u płatników administracji publicznej, gospodarki uspołecznionej i instytucji społecznych.
Data aktu: 13/09/1950
Data ogłoszenia: 07/10/1950
Data wejścia w życie: 13/09/1950