Regulamin dla studentów szkół wyższych, pobierających zwyczajne stypendia państwowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI, OŚWIATY I ZDROWIA
z dnia 25 września 1950 r.
w sprawie regulaminu dla studentów szkół wyższych, pobierających zwyczajne stypendia państwowe.

Na podstawie § 20 uchwały Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1949 r. w sprawie państwowych stypendiów dla młodzieży szkół wyższych (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-4, poz. 38) oraz art. 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 1950 r. o utworzeniu urzędu Ministra Szkół Wyższych i Nauki (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się regulamin dla studentów szkół wyższych pobierających zwyczajne stypendia państwowe.
§  2.
Regulamin stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 października 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

dla studentów szkól wyższych, pobierających zwyczajne stypendia państwowe.
§ 1.
Stypendium zwyczajne przyznaje się w zasadzie na cały czas trwania studiów i wypłaca się je w każdym roku szkolnym miesięcznie przez 10 miesięcy od 1 października do 30 lipca każdego roku. Stypendium powinno być wypłacane od 5 do 12 każdego miesiąca.
§  2.
Wydziałowa Komisja Stypendialna może w ciągu roku akademickiego cofnąć stypendium w przypadku stwierdzenia, że stypendysta:
a)
wykazuje niedostateczne postępy w nauce, t. zn. nie zaliczył semestru względnie nie został przyjęty na wyższy rok studiów;
b)
zachował się w sposób niegodny studenta Polski Ludowej;
c)
naruszył zarządzenie Ministra Szkół Wyższych i Nauki z dnia 21 września 1950 r. o dyscyplinie pracy studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1311);
d)
lub jego rodzice względnie opiekun znajdują się w takiej sytuacji materialnej, że mogą pokryć koszty jego utrzymania w czasie studiów;
e)
zajmuje się stałą pracą zarobkową;
f)
podał niezgodne z prawdą informacje i oświadczenia, lub we właściwym czasie nie zgłosił Wydziałowej Komisji Stypendialnej zmiany w sytuacji materialnej jego rodziców, opiekunów lub własnej oraz wejścia w stosunek stałej pracy zarobkowej.
§  3.
Listy studentów, którym stypendia zostały cofnięte, Przewodniczący Wydziałowej Komisji Stypendialnej przesyła rektorowi właściwej szkoły, który zarządza wstrzymanie wypłaty stypendium. Odpisy list przesyła Komisja delegatowi danego Ministra do spraw młodzieży do wglądu.
§  4.
Lista stypendystów, którym cofnięto stypendium, winna być ogłoszona w sposób przyjęty na danej uczelni.
§  5.
Studenci, którym Wydziałowa Komisja Stypendialna cofnęła stypendium, mogą odwołać się do Środowiskowej Komisji Stypendialnej w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia listy stypendystów, Środowiskowa Komisja Stypendialna winna rozpatrzyć odwołania w ciągu 14 dni od daty ich otrzymania. Decyzja Środowiskowej Komisji Stypendialnej jest ostateczna.
§  6.
Stypendyście, który naruszył przepisy o dyscyplinie pracy (§ 2 lit. c) niniejszego regulaminu) Wydziałowa Komisja Stypendialna wstrzymuje stypendium:
a)
na okres jednego miesiąca przy karze upomnienia z odnotowaniem w aktach personalnych i zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń;
b)
na okres dwóch miesięcy przy karze nagany;
c)
na okres czterech miesięcy przy karze nagany z zagrożeniem skreślenia.
§  7.
Stypendia na następny rok studiów przedłuża delegat na wniosek Wydziałowej Komisji Stypendialnej.
§  8.
Stypendysta nie może tłumaczyć się nieznajomością niniejszego regulaminu.
§  9.
Regulamin niniejszy obowiązuje stypendystę z chwilą, gdy nazwisko jego zostało ogłoszone na liście stypendystów.
§  10.
Z chwilą wejścia w życie niniejszego regulaminu tracą moc obowiązującą wszystkie dotąd ogłoszone przepisy i zarządzenia sprzeczne z jego postanowieniami.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-105.1325

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Regulamin dla studentów szkół wyższych, pobierających zwyczajne stypendia państwowe.
Data aktu: 25/09/1950
Data ogłoszenia: 05/10/1950
Data wejścia w życie: 05/10/1950, 01/10/1950