Wydawanie pozwoleń na wywóz narzędzi pracy dla emigrantów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 listopada 1949 r.
w sprawie wydawania pozwoleń na wywóz narzędzi pracy dla emigrantów.

Dla ustalenia zasad, na podstawie których będą mogły być udzielane emigrantom zezwolenia na wywóz maszyn i narzędzi, na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 września 1939 r. o zakazie przywozu i wywozu towarów (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 555) zarządza się, w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego, co następuje:
§  1.
Ministerstwo Handlu Zagranicznego (Departament Planowania i Koordynacji) może udzielać zezwoleń na wywóz narzędzi, urządzeń oraz prostych maszyn, służących jedynie do wykonywania rzemiosła, wolnych zawodów, osobom posiadającym dowód emigracyjny, przy czym ogólna wartość wywożonych przez jednego emigranta maszyn, urządzeń i narzędzi nie może przekraczać sumy zł. 200.000.-.
§  2.
Podanie i zezwolenie na wywóz maszyn i narzędzi określonych w § 1 petent winien złożyć w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, które prześle je do opinii do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departamentu Drobnego Przemysłu i Rzemiosła).
§  3.
Podanie winno być złożone przez petenta podczas jego pobytu w Polsce najpóźniej na 2 tygodnie przed wyjazdem zagranicę wraz z następującymi załącznikami:
a)
zaświadczenie starostwa miejscowego, stwierdzające, że maszyny, urządzenia i narzędzia są jego własnością i były przez niego używane co najmniej 3 lata podczas pobytu w Polsce przed zamierzonym wyjazdem;
b)
dowód uzdolnienia zawodowego oraz dowód wykonywania zawodu w kraju co najmniej w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku o wywóz w postaci karty rzemieślniczej dla rzemieślników i odpowiednich zaświadczeń organizacyj zawodowych dla wolnych zawodów;
c)
ocenę wartości poszczególnych narzędzi, maszyn, urządzeń i t. p. przez rzeczoznawców Izby Rzemieślniczej względnie Izby Przemysłowo-Handlowej dla wolnych zawodów. Izba, szacując maszyny, urządzenia i t. p., ocechuje je trwale i w wydanym stronie zaświadczeniu poda swoje cechy oraz cechy fabryczne;
d)
zaświadczenie Izby Rzemieślniczej, że maszyny i urządzenia, które emigrant zamierza wywieźć, są maszynami prostymi i właściwymi dla zawodu petenta; identyczne zaświadczenia dla wolnych zawodów, wystawione przez organizację zawodową, do której petent należy;
e)
przy wywozie urządzeń, instrumentów i narzędzi lekarskich, dentystycznych i t. p. - dodatkowe zezwolenie Ministerstwa Zdrowia.
§  4.
W wydawanych zezwoleniach na wywóz będą dokładnie powtórzone nałożone przez Izby i organizacje zawodowe cechy narzędzi, maszyn i urządzeń, jak również ich cechy i numery fabryczne.
§  5.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024