Nadanie statutu organizacyjnego Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU EKONOMICZNEGO RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 1949 r.
o nadaniu statutu organizacyjnego Głównemu Urzędowi Statystycznemu.

Na podstawie art. 14 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239) oraz art. 24 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
Głównemu Urzędowi Statystycznemu nadaje się statut organizacyjny, stanowiący załącznik niniejszego zarządzenia.
§  2.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia traci moc obowiązującą statut organizacyjny Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 29 kwietnia 1939 r. (Monitor Polski Nr 105, poz. 246).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 października 1949 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT ORGANIZACYJNY GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO

§ 1.
Główny Urząd Statystyczny składa się z:

Departamentów -

- Statystyki Przemysłowej (I),

- Statystyki Rolnictwa i Leśnictwa (II),

- Statystyki Obrotu, Finansów i Inwestycyj (III),

- Statystyki Zatrudnienia i Płac (IV),

- Statystyki Ludności i Spraw Społecznych (V),

Biur -

- Spisów (VI),

- Studiów (VII),

- Koordynacji Statystyki (VIII),

- Techniki Statystycznej i Maszyn (IX),

- Administracyjnego (X),

- Personalnego (XI),

oraz Samodzielnego Wydziału Kontroli (XII).

§  2.
Do zakresu działania Departamentu Statystyki Przemysłowej (I) należy prowadzenie badań statystycznych w zakresie struktury i wytwórczości w przemyśle, rzemiośle, przemyśle ludowym i chałupnictwie.

Departament dzieli się na wydziały: 1. ogólno-przemysłowy, 2. produkcji przemysłu kluczowego, 3. produkcji przemysłu drobnego i 4. produkcji rzemiosła, chałupnictwa i przemysłu ludowego.

§  3.
Do zakresu działania Departamentu Statystyki Rolnictwa i Leśnictwa (II) należy prowadzenie badań statystycznych w zakresie struktury rolnictwa, upraw i produkcji roślinnej (polowej, ogrodniczej i sadowniczej), struktury leśnictwa i produkcji leśnej, hodowli i produkcji zwierzęcej, łowiectwa oraz rybołówstwa śródlądowego i morskiego.

Departament dzieli się na wydziały: 1. ogólno-rolny, 2. produkcji roślinnej, 3. produkcji zwierzęcej i 4. gospodarstw władania publicznego.

§  4.
Do zakresu działania Departamentu Statystyki Obrotu, Finansów i Inwestycyj (III) należy prowadzenie badań statystycznych w zakresie: a) struktury handlu, obrotów rynku krajowego, oraz obrotów handlowych z zagranicą, b) cen, c) komunikacji i łączności (komunikacji lądowej, wodnej śródlądowej i morskiej, powietrznej, komunikacji pocztowej oraz tele- i radio-komunikacji), d) finansów i gospodarki budżetowej Państwa, samorządów oraz innych instytucyj prawa publicznego i przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej, podatków i innych danin publicznych, pieniądza, kredytu, wkładów, działalności instytucyj kredytowych i oszczędnościowych, giełd i bilansu płatniczego, oraz e) ruchu inwestycyjnego (inwestycyj w przemyśle, rolnictwie, komunikacji, handlu, budownictwie oraz inwestycyj w dziedzinie zdrowotności, ubezpieczeń społecznych, opieki społecznej, oświaty, kultury i innych inwestycyj w gospodarce narodowej).

Departament dzieli się na wydziały: 1. handlu wewnętrznego, 2. handlu zagranicznego, 3. cen, 4. komunikacji i łączności, 5. finansów, 6. inwestycyj i 7. przedsiębiorstw budowlanych.

§  5.
Do zakresu działania Departamentu Statystyki Zatrudnienia i Płac (IV) należy prowadzenie badań statystycznych w zakresie zatrudnienia, płac i norm, ubezpieczeń oraz warunków bytu.

Departament dzieli się na wydziały: 1. zatrudnienia, 2. płac i norm i 3. warunków bytu i ubezpieczeń.

§  6.
Do zakresu działania Departamentu Statystyki Ludności i Spraw Społecznych (V) należy prowadzenie badań statystycznych, dotyczących ludności i spraw społecznych, w szczególności zaś badań w zakresie: a) stanu i struktury ludności, ruchu naturalnego ludności oraz jej wędrówek wewnętrznych i zewnętrznych, b) służby zdrowia (organizacji tej służby, profilaktyki, lecznictwa, szpitalnictwa, farmaceutyki, chorób, przyczyn zgonów itd.), c) szkolnictwa, oświaty pozaszkolnej, nauki, życia kulturalnego i umysłowego, wychowania fizycznego, d) opieki społecznej, oraz e) organizacji społecznych i życia politycznego, organizacji i działalności administracji publicznej, sądownictwa i przestępczości.

Departament dzieli się na wydziały: 1. ludności, 2. zdrowotności, 3. oświaty i kultury i 4. statystyk społecznych i administracyjnych.

§  7.
Do zakresu działania Biura Spisów (VI) należy przygotowywanie, organizowanie i przeprowadzanie spisów powszechnych oraz innych masowych badań statystycznych na podstawie programów, ustalonych przez Biuro przy współudziale właściwych rzeczowo departamentów i biur lub na ich wniosek. Ponadto do zakresu działania Biura należy prowadzenie kartoteki miejscowości i ewidencji zmian w podziale administracyjnym Państwa.
§  8.
Do zakresu działania Biura Studiów (VII) należy prowadzenie analizy zjawisk, będących przedmiotem badań statystycznych, w szczególności zaś: a) opracowywanie bilansów gospodarki narodowej, b) koordynacja prac związanych z obliczaniem wskaźników, c) zbieranie materiałów o rozwoju sytuacji gospodarczej za granicą, oraz d) wykonywanie prac specjalnych.
§  9.
Do zakresu działania Biura Koordynacji Statystyki (VIII) należy: a) metodologia statystyki, klasyfikacja oraz definiowanie jednostek badawczych i pojęć statystycznych, b) koordynacja programów badań statystycznych podejmowanych przez Główny Urząd Statystyczny, c) koordynacja badań statystycznych i sprawozdawczości statystycznej, podejmowanych przez władze, urzędy i instytucje państwowe, instytucje prawa publicznego, związki zawodowe, oraz przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej; nadzór fachowy nad wymienionymi wyżej badaniami i sprawozdawczością, d) prowadzenie centralnego rejestru statystycznego, e) wykonawstwo w dziedzinie publikowania wyników badań statystycznych oraz naukowych prac statystycznych, tłumaczenia, prace graficzno-statystyczne, f) informacja statystyczna, g) popularyzacja statystyki, oraz h) koordynacja programów szkolenia kadr statystycznych.

Biuro dzieli się na wydziały: 1. programów i metodologii, 2. rejestru i 3. publikacji i informacji.

Ponadto w skład Biura wchodzi Biblioteka Głównego Urzędu Statystycznego, która gromadzi i prowadzi księgozbiór i archiwum statystyczne Urzędu, prowadzi bibliografię statystyczną oraz zarządza wydawnictwami Urzędu. Biblioteka Głównego Urzędu Statystycznego jest centralna biblioteką statystyczną w Państwie i publiczną biblioteką.

§  10.
Do zakresu działania Biura Techniki Statystycznej i Maszyn (IX) należy koordynacja badań statystycznych z punktu widzenia technicznego i opracowywanie materiału statystycznego przygotowanego przez poszczególne departamenty i biura lub inne urzędy i instytucje, w szczególności zaś: a) ustalanie metod techniki statystycznej, b) organizacja techniki opracowania poszczególnych badań statystycznych, oraz c) dokonywanie opracowań materiału przy pomocy specjalnych maszyn statystycznych lub przy użyciu zwykłych maszyn rachunkowych, albo systemem ręcznym. Do Biura należy również zaopatrywanie Głównego Urzędu Statystycznego w maszyny statystyczne i rachunkowe oraz zarząd tymi maszynami.
§  11.
Do zakresu działania Biura Administracyjnego (X) należą sprawy organizacyjne Urzędu i zaopatrzenia go w środki działania prawne, pieniężne i rzeczowe, w szczególności zaś: a) sprawy organizacyjne Urzędu i lokalnych organów statystycznych, sprawy prawne, sprawy zasadnicze, wynikające ze stosunku do innych władz, urzędów i instytucyj, sprawozdawczość ogólna z działalności Urzędu i lokalnych organów statystycznych, b) sprawy budżetowe, rachunkowe i kasowe, c) sprawy gospodarcze z wyjątkiem zaopatrzenia Urzędu w maszyny statystyczne i rachunkowe, oraz d) sprawy kancelaryjne.

Biuro dzieli się na wydziały: 1. organizacyjno-prawny. 2. budżetowy i 3. gospodarczy.

Ponadto w skład biura wchodzą: oddział ekspedycji i łączności wraz z kancelarią ogólną. Urzędu oraz sekretariaty Prezesa i Wiceprezesa.

§  12.
Do zakresu działania Biura Personalnego (XI) należy załatwianie spraw osobowych w Urzędzie i spraw szkolenia kadr pracowniczych.
§  13.
Do zakresu działania Samodzielnego Wydziału Kontroli należy wykonywanie kontroli organizacji, administracji, gospodarki i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Głównego Urzędu Statystycznego z punktu widzenia planowości, legalności, rzetelności, gospodarności i celowości.
§  14.
W każdym departamencie i biurze oraz w Samodzielnym Wydziale Kontroli istnieje sekretariat departamentu (biura, Samodzielnego Wydziału), do zakresu działania którego należy wykonawstwo w zakresie opracowywania planów prac departamentu (biura, Samodzielnego Wydziału) i sprawozdawczości ogólnej z jego działalności, oraz załatwianie w zakresie departamentu (biura, Samodzielnego Wydziału) spraw: osobowych, budżetowych, gospodarczych i kancelaryjnych.
§  15.
Biura nie dzielące się na wydziały oraz wydziały dzielą się na oddziały, gdy różnorodność i ilość spraw wymagają dalszego podziału na jednostki organizacyjne.

Podział na oddziały - poza przypadkiem, o którym mowa w § 11, ustęp ostatni - ustanawia Prezes Głównego U-rzędu Statystycznego w drodze zarządzenia, po uprzednim wyrażeniu zgody przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

§  16.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może powoływać wewnętrzne komisie, komitety i zespoły pracy.

Zarządzenie powołujące komisje (komitet, zespół pracy) określi zarazem jej (jego) zakres i środki działania, organizację, czas istnienia i źródła pokrycia wydatków.

§  17.
Na czas przeprowadzenia spisu powszechnego i bezpośredni okres przed i po-spisowy Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powołuje Generalnego Komisarza Spisowego, którego zadaniem jest naczelne kierownictwo akcją spisową w zakresie działania Głównego Urzędu Statystycznego i koordynacja czynności w tym zakresie wszystkich departamentów i biur Urzędu, z zastrzeżeniem uprawnień Prezesa Urzędu.

Generalnemu Komisarzowi Spisowemu mogą być w drodze zarządzeń powołanych do tego władz nadane uprawnienia koordynacji czynności spisowych również w zakresie działania innych władz i urzędów.

§  18.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w drodze zarządzenia:
1)
ustala: a) szczegółowy podział czynności pomiędzy poszczególne departamenty, biura i wydziały, b) zakres i sposób ich współdziałania za sobą, c) podział biur nie dzielących się na wydziały oraz wydziałów na oddziały; zakres działania oddziałów, d) zakres czynności Wiceprezesa oraz e) zakres aprobaty i podpisu Prezesa, Wiceprezesa i innych pracowników Urzędu;
2)
wyznacza swego zastępcę na czas nieobecności służbowej swojej i Wiceprezesa;
3)
wydaje: a) instrukcje służbowe, b) regulamin pracy Urzędu i c) regulamin Biblioteki Głównego Urzędu Statystycznego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-85.1039

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu organizacyjnego Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
Data aktu: 15/10/1949
Data ogłoszenia: 17/11/1949
Data wejścia w życie: 01/10/1949, 17/11/1949