Odciążenie gmin.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 października 1949 r.
w sprawie odciążenia gmin.

Celem doraźnego odciążenia organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich, zwanych w uchwale niniejszej organami gmin, od pełnienia zbędnych czynności, zlecanych im dotychczas przez organa administracji publicznej oraz organizacje, instytucje społeczne, polityczne, zawodowe, gospodarcze i inne - nazywane w uchwale niniejszej "instytucjami" - zarządza się:
§  1.
1.
Organa gmin nie mogą być używane przez jakiekolwiek władze i instytucje do kolportażu pism oraz doręczania korespondencji urzędowej i zawiadomień, prospektów, afiszów i wszelakich innych przesyłek.
2.
Gminy są obowiązane do doręczania pism urzędowych tylko w przypadkach przez obowiązujące przepisy prawne wyraźnie określanych lub do miejscowości, w których nie ma zorganizowanej pocztowej służby doręczeń.
§  2.
W razie skierowania do gminy pisma urzędowego, zawiadomienia, prospektów, afiszów i innych przesyłek w przypadkach nie objętych ust. 2 § 1, organ gminy zwróci natychmiast tego rodzaju przesyłki nadawcy bez doręczenia z powołaniem się na przepis niniejszego paragrafu. To samo dotyczy przesyłek kierowanych do gminy dla doręczenia w przypadkach przewidzianych ust. 2 § 1, jeżeli doręczenie wymagałoby sporządzenia przez gminę recepisów, rewersałów, czy ich wypełnienia, oddawania korespondencji do rąk własnych i t. p. dodatkowych czynności.
§  3.
Nie wolno używać pracowników gmin przez organa administracji publicznej oraz inne instytucje do czynności, nie objętych obowiązkami ustawowymi gmin.
§  4.
Organa gmin nie mogą przeprowadzać zbiórek na cele społeczne ani jednorazowego lub periodycznego pobierania jakichkolwiek składek na te cele i egzekucji tego rodzaju świadczeń.
§  5.
Organom gmin nie wolno zbierać i opracowywać jakichkolwiek danych oraz podejmować jakichkolwiek innych czynności dla instytucji, posiadających swoje placówki na obszarze gminy. Podejmowanie takich prac lub jakichkolwiek innych czynności pomocniczych dla instytucyj, nie posiadających swoich placówek terenowych, wymaga w każdym przypadku uprzedniej zgody właściwego wojewody, wyłącznie tylko za pośrednictwem którego instytucje te mogą odnosić się do gmin. W przypadkach, gdy obowiązek ma dotyczyć tylko kilku gmin jednego powiatu, wystarczy zgoda właściwego starosty powiatowego.
§  6.
Organa gmin nie mogą udzielać swego lokalu biurowego, sprzętów i urządzeń do niego należących na rzecz jakichkolwiek instytucyj bez zgody właściwego starosty.
§  7.
Organa administracji publicznej, zlecając gminie prace, obowiązane są jak najdalej ułatwić gminie ich wykonanie, przez odciążenie jej od wszelkich dodatkowych prac manipulacyjnych, transportowych i t. p., jak wykonywanie we własnym zakresie brakujących formularzy, recepisów zwrotnych, dostarczanie danych przez umyślnych posłańców i inn. W przeciwnym przypadku gmina nie wykonuje zlecenia, zawiadamiając zleceniodawcę o przyczynie zaniechania prac z powołaniem się na uchwałę niniejszą.
§  8.
Wszelkie zarządzenia Ministrów i Władz Centralnych obciążające organa gmin choćby jednorazowym wykonaniem czynności zleconej, muszą dla swej ważności uzyskać zgodę Ministra Administracji Publicznej. Zgoda taka nie jest wymagana dla zarządzeń wydawanych przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie przepisów prawnych.
§  9.
Wszelkie zarządzenia władz i urzędów bezpośrednio podległych Władzom Centralnym, obciążające organa gminne jednorazowym wykonaniem czynności zleconych, muszą uzyskać zgodę wojewody, a zarządzenia władz niższych instancji - zgodę starosty. Warunek zgody wojewody lub starosty odpada, jeśli zarządzenie oparte jest na zleceniu władz centralnych, uzgodnionym z Ministerstwem Administracji Publicznej, o czym musi być wzmianka w treści zarządzeń, wydawanych organom gmin.
§  10.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Administracji Publicznej ureguluje w drodze zarządzenia, które zarządzenia podległych im organów nie wymagają zgody w trybie §§ 8 i 9 oraz sprecyzuje obowiązki gmin w dziedzinach, wynikających z potrzeb obro

...

przedstawiciele wszystkich zainteresowanych resortów, Głównego Pełnomocnika Rządu dla spraw podatku gruntowego i inn.

§  12.
Zadaniem Komisji będzie m. inn. opracowanie wniosków, zmierzających do zmiany przepisów prawnych pod kątem odciążenia gmin od czynności zleconych im tymi przepisami oraz zgłaszanie na Radę Ministrów wniosków w zakresie trwałego odciążenia gmin od zbędnych czynności administracyjnych.
§  13.
W ciągu dwóch lat po wejściu w życie uchwały niniejszej wszelkie projekty ustawodawcze oraz inne akty prawne władz centralnych, nakładające na gminy trwałe obowiązki, muszą uzyskać opinię Komisji dla usprawnienia pracy gminy, przed wniesieniem na Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, względnie na Komisję Prawniczą przy Prezydium Rady Ministrów, bądź przed wydaniem przez właściwego Ministra.
§  14.
Wykonanie uchwały niniejszej porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Administracji Publicznej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanymi Ministrami.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024