Przyznanie dodatku przejściowego pracownikom zatrudnionym w Centralnym Urzędzie Szkolenia Zawodowego i niektórych Ministerstwach, którzy przeszli do pracy w tych resortach nie otrzymawszy mieszkań w Warszawie.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 września 1949 r.
w sprawie przyznania dodatku przejściowego pracownikom zatrudnionym w Centralnym Urzędzie Szkolenia Zawodowego i niektórych Ministerstwach, którzy przeszli do pracy w tych resortach nie otrzymawszy mieszkań w Warszawie. *

W celu umożliwienia Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego oraz nowoutworzonym Ministerstwom: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Handlu Zagranicznego, Handlu Wewnętrznego oraz Budownictwa - uzupełnienia obsady personalnej, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) - Rada Ministrów uchwala:
1.
Ministrowie: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Handlu Wewnętrznego, Handlu Zagranicznego, Budownictwa oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego personalnie mogą przyznawać tytułem zwrotu wydatków związanych z pełnieniem urzędu przejściowy dodatek do uposażenia w wysokości zł. 600.- (sześćset) za każdy dzień tym pracownikom powołanym spoza m. st. Warszawy do służby na stanowiska kierownicze oraz na stanowiska wymagające kwalifikacyj specjalnych zaszeregowanym nie niżej grupy V, którzy przy przyjściu do pracy w Centralnym Zarządzie wymienionych na wstępie Ministerstw lub w Centralnym Urzędzie Szkolenia Zawodowego nie otrzymali mieszkań w Warszawie.
2.
Wymieniony w pkt. 1 dodatek przejściowy może być przyznany w ramach ilości stanowisk ustalonej globalnie dla danego resortu przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu 2 Ministrem Skarbu.
3.
Dodatek wypłaca się z budżetów: właściwych Ministerstw i Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i stanowi zwrot kosztów służbowych w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt. 18 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 41).
4.
Prawo do otrzymywania dodatku przejściowego wygasa z chwilą przydzielenia danemu pracownikowi mieszkania w Warszawie, a okres wypłacania dodatku przejściowego nie może przenosić 6-ciu miesięcy od daty objęcia stanowiska.

W stosunku do pracowników, którzy objęli stanowiska przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, sześć miesięczny okres wypłacania dodatku rozpoczyna się z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały.

5.
Koszty przeniesienia pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach podległych uprzednio Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz Ministrowi Odbudowy do pracy w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Centralnym Urzędzie Szkolenia Zawodowego i Ministerstwach wyszczególnionych w niniejszej uchwale ponosi Skarb Państwa na zasadach ustalonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1948 r. o należnościach w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 279).

Zwrot tych kosztów przeniesienia przysługuje również pracownikom przeniesionym przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały, a po dacie utworzenia wymienionych na wstępie resortów.

6.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem 1 września 1949 r.
* Pkt 1, 2, 3, 4 i 5 nin. uchwały stosuje się odpowiednio do pracowników, powołanych do służby w Ministerstwie Przemysłu Chemicznego, zgodnie z ust. 1 uchwały z dnia 30 grudnia 1950 r. (M.P.50.A-135.1752) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 grudnia 1950 r.

Pkt 1, 3, 4 i 5 nin. uchwały stosuje się odpowiednio do pracowników, powołanych do służby w centralnym zarządzie Ministerstwa Komunikacji, zgodnie z ust. 1 uchwały z dnia 23 grudnia 1950 r. (M.P.51.A-1.4) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1951 r.

Pkt 1, 3, 4 i 5 nin. uchwały stosuje się odpowiednio do pracowników powołanych do służby w Centralnym Urzędzie Skupu i Kontraktacji w ilości nie przekraczającej liczby 20, zgodnie z § 1 uchwały nr 711 z dnia 13 października 1951 r. (M.P.51.A-91.1253) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 czerwca 1951 r.

Pkt 1, 2, 3, 4 i 5 nin. uchwały stosuje się odpowiednio do pracowników powołanych do służby w Ministerstwie Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, zgodnie z ust. 1 uchwały nr 811 z dnia 26 września 1952 r. (M.P.52.A-85.1335) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 października 1952 r.

Z dniem 24 listopada 1952 r. nin. uchwała traci moc w stosunku do pracowników Ministerstwa Handlu Wewnętrznego określonych w § 1 uchwały nr 925 z dnia 3 listopada 1952 r. (M.P.52.A-97.1486).

Z dniem 1 stycznia 1953 r. wysokość dodatku przejściowego za brak mieszkań ustala się na 22 złote, zgodnie z § 1 uchwały nr 55 z dnia 10 stycznia 1953 r. (M.P.53.A-15.209).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-66.863

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przyznanie dodatku przejściowego pracownikom zatrudnionym w Centralnym Urzędzie Szkolenia Zawodowego i niektórych Ministerstwach, którzy przeszli do pracy w tych resortach nie otrzymawszy mieszkań w Warszawie.
Data aktu: 09/09/1949
Data ogłoszenia: 24/09/1949
Data wejścia w życie: 01/09/1949