Dalsza rejestracja rezerw osobowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 września 1949 r.
o dalszej rejestracji rezerw osobowych.

W związku z hitlerowską okupacją uległa zniszczeniu przedwojenna wojskowa ewidencja rezerw osobowych.
Również masowa akcja osiedlenia i repatriacji przeprowadzona w latach powojennych spowodowały, że nowa ewidencja tych rezerw wymaga uzupełnienia i uporządkowania.

Wobec powyższego, działając na podstawie art. 22 dekretu z dnia 25 października 1948 roku o odtworzeniu i uporządkowaniu wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 390) i w związku z moim zarządzeniem z dnia 18 grudnia 1948 roku, wydanym w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Bezpieczeństwa Publicznego i Zdrowia - w sprawie odtworzenia i uporządkowania wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Monitor Polski Nr A-86, poz. 959)

zarządzam:

1.
Przeprowadzenie rejestracji:
a)
mężczyzn, urodzonych w latach 1918-1905, bez względu na ich stosunek do służby wojskowej i ustaloną kategorię zdolności do tej służby, z wyjątkiem:

-

posiadających stopień oficerski i

-

tych którzy ukończyli szkołę wyższą;

b)
mężczyzn i kobiet, urodzonych w latach 1909-1895, posiadających stopień oficerski;
c)
mężczyzn, urodzonych w latach 1918-1900, którzy ukończyli szkołę wyższą, a nie posiadają stopnia oficerskiego;
d)
kobiet-lekarzy (med., dent., wet.) i kobiet-magistrów farmacji, urodzonych w latach 1919-1913, nie posiadających stopnia oficerskiego.
2.
Rejestrację mężczyzn, wymienionych w pkt. 1 połączoną z przeglądem lekarskim (z uwzględnieniem badań antropometrycznych) przeprowadzą ogólne i wojskowe komisje rejestracyjne w czasie od dnia 2 listopada 1949 r. do dnia 31 stycznia 1950 roku.
3.
Rejestrację mężczyzn i kobiet wymienionych w pkt. 1 lit. b), c), d) przeprowadzą wojskowe komisje rejestracyjne dla oficerów.
4.
Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji nie podlegają:
a)
osoby, które nie posiadają obywatelstwa polskiego, jeżeli udowodnią posiadanie obywatelstwa innego państwa,
b)
obywatele polscy stale zamieszkali za granicą,
c)
żołnierze pełniący czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim, Korpusie Bezpieczeństwa i w Wojskach Ochrony Pogranicza,
d)
duchowni i zakonnicy prawnie uznanych wyznań religijnych.
5.
Osoby wymienione w pkt. 1 są obowiązane zgłosić się osobiście do rejestracji we właściwej wojskowej komisji rejestracyjnej w czasie i miejscu oznaczonym przez rejonowego komendanta uzupełnień w planie stawiennictwa, obwieszczonym publicznie.
6.
Osoby wymienione w pkt. 1 lit. a) zgłaszające się do rejestracji, są obowiązane przedłożyć dokumenty stwierdzające ich tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej, posiadane stopnie oraz tytuły wojskowe i jedną fotografię o wymiarach 3×4 cm.
7.
Osoby wymienione w pkt. 1 lit. b), c), d), zgłaszające się do rejestracji są obowiązane przedłożyć dokumenty, stwierdzające ich tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej, posiadane stopnie oraz tytuły wojskowe i 2 (dwie) fotografie o wymiarach 3×4 cm.
8.
Osoby, które z mocy powołanego na wstępie dekretu z dnia 25 października 1948 roku, mogą spełnić obowiązek zgłoszenia się do rejestracji w drodze pisemnej, podejmą w rejonowej komendzie uzupełnień formularz "Pisemnego zgłoszenia się do rejestracji dla podoficerów i szeregowców rezerwy", wypełnią go i prześlą do rejonowej komendy uzupełnień, załączając jedną fotografię o wymiarach 3×4 cm.
9.
W myśl art. 19 powołanego na wstępie dekretu z dnia 26 października 1948 roku - podlega karze więzienia do lat 3 lub aresztu do lat 3 - kto, mając obowiązek zgłoszenia się do rejestracji, nie stawia się osobiście w wyznaczonym czasie przed właściwą władzą wojskową, albo nie zgłasza się pisemnie, jeśli do zgłoszenia się pisemnego jest uprawniony bądź obowiązany.
10.
W myśl art. 20 powołanego na wstępie dekretu z dnia 25 października 1948 roku - podlega karze aresztu do 1 roku i grzywny do 30.000 zł, albo jednej z tych kar - kto wbrew obowiązkom wynikającym z tego dekretu,

-

nie przedstawia właściwej władzy wojskowej posiadanych dokumentów, stwierdzających jego tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej i posiadany stopień oraz tytuł wojskowy lub podaje co do tych okoliczności nieprawdziwe dane,

-

używa innych oszukańczych zabiegów w celu wprowadzenia właściwej władzy wojskowej w błąd,

-

odmawia przyjęcia wojskowych dokumentów osobistych, wydanych w związku z dokonaną rejestracją.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024