Podkomitety i Komisje powołane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

UCHWAŁA
KOMITETU EKONOMICZNY RADY MINISTRÓW
z dnia 13 maja 1949 r.
w sprawie Podkomitetów i Komisji powołanych przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Wobec uchwalenia przez Radę Ministrów w dniu 22.IV. 1949 r. nowego regulaminu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i w związku ze zmianami organizacji władz naczelnych gospodarki narodowej oraz w wykonaniu uchwalonych przez Radę Ministrów zadań oszczędnościowych, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uchwala:

I.

1. Znosi się wszystkie istniejące obecnie Podkomitety Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów jako nieprzewidziane nowym regulaminem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, a w szczególności:

a)
Podkomitet Międzynarodowych Spraw Gospodarczych,
b)
Podkomitet Cen,
c)
Podkomitet Aprowizacyjny,
d)
Podkomitet Inwestycyjny,
e)
Podkomitet Zatrudnienia i Płac,
f)
Podkomitet Motoryzacyjny,

jak również Komisje i Podkomisje utworzone uchwałami wymienionych Podkomitetów.

2.
Funkcje Podkomitetu Międzynarodowych Spraw Gospodarczych przejmuje Ministerstwo Handlu Zagranicznego, a Podkomitetów: Inwestycyjnego, Zatrudnienia i Plac oraz Motoryzacyjnego - Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego.

Postanowienie powyższe dotyczy również Komisji i Podkomisji, utworzonych przez wspomniane Podkomitety.

II.

1. Znosi się następujące Komisje, powołane uchwałami Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów:

a)
Komisję Koordynacyjną dla spraw kontroli materiałów związanych z problemami z zakresu stosunków gospodarczych z zagranicą (uchwała z dn. 28 czerwca 1947 r.),
b)
Komisje do Spraw Aktywizacji Szczecina (uchwała z dn. 18 lipca 1947 r.),
c)
Komisję "B" rozdzielnictwa artykułów przemysłowych z dostaw UNRRA, reparacji, rewindykacji i demobilu (uchwała z dn. 12.IV. 1946 r.),
d)
Komisję "C" - do ustalania cen artykułów przemysłowych z dostaw UNRRA, reparacji, rewindykacji i demobilu (uchwała z dn. 12.IV. 1946 r.),
e)
Komisję do walki ze skutkami biologicznego wyniszczenia ludności (uchwała z dn. 10.V. 1946 r.),
f)
Komisję Koordynacji Obrotu Maszynami (uchwała z dn. 3.1. 1947 r.),

g)

Komisję Planowania Gospodarki Wodnej (uchwała z dn. 11.VI. 1948 r.),

h)
Polski Komitet Doradczy Współpracy z FAO (uchwała z dn. 31.X. 1947 r.),

oraz od dnia 1.VI. 1948 r.,

i)
Komisję "I" Importu Inwestycyjnego (uchwała z dn. 18.VII 1947 r.),

jak również wszelkie Podkomisje i Sekcje utworzone uchwałami wymienionych wyżej Komisji.

2.
Funkcje Komisji, wymienionych w ust 1 lit. a), c), d), g)-i) przejmuje Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego, a dalsze wykonywanie funkcji Komisyj b), e) i f) uznaje się za bezprzedmiotowe.

III.

Wykonując funkcje, przejęte od Podkomitetów i Komisji (pkt. I i II), Ministerstwo Handlu Zagranicznego działać będzie w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i zainteresowanymi resortami, a Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwymi resortami i - w zakresie zatrudnienia i płac - także z Komisją Centralną Związków Zawodowych.

Sekretariaty Podkomitetów i Komisji niezwłocznie przekażą akta właściwym departamentom (biurom) Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wskazanym przez Ministra Handlu Zagranicznego względnie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

IV.

Upoważnia się Przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów do przystosowania organizacji pozostałych komisji, powołanych przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przed dniem 22.IV.1949 r. do dokonanych w 1949 r. zmian organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024