Używanie znaków towarowych przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 8 sierpnia 1949 r.
w sprawie używania znaków towarowych przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie § 3 ust. 4 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) zarządzam, co następuje:

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe, jak również przedsiębiorstwa przemysłowe i handlowe, pozostające pod zarządem państwowym, oraz przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielcze i centrale spółdzielczo-państwowe, nazywane dalej przedsiębiorstwami gospodarki uspołecznionej, mogą zaopatrywać swe towary w znaki towarowe, jak rysunki, obrazki, wyrazy, litery, liczby, formy plastyczne i inne znaki, które nadają się do odróżnienia towarów wytwarzanych lub sprzedawanych przez przedsiębiorstwo od towarów wytwarzanych lub sprzedawanych przez inne przedsiębiorstwa.
§  2.
Właściwy minister może ustalać rodzaje towarów, które winny być zaopatrzone w znaki towarowe.
§  3.
Jeżeli w skład przedsiębiorstwa przemysłowego wchodzi kilka zakładów produkcyjnych, a towary, które mają być zaopatrzone znakiem, wytwarzane są w kilku zakładach danego przedsiębiorstwa według tych samych norm i znajdują się na tym samym poziomie jakościowym oraz stosowanie tego samego znaku - niezależnie od zakładu produkcyjnego - nie zaszkodzi atrakcyjności towaru u odbiorców, wówczas przedsiębiorstwa mogą używać tego samego znaku towarowego dla towarów produkowanych w kilku zakładach, winny jednak umieścić pod znakiem w skrócie nazwę lub inne określenie zakładu w którym towar został wytworzony.
§  4.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej mogą używać różnych znaków towarowych dla różnych rodzajów lub gatunków swych towarów.

II.

Treść znaku towarowego.

§  5.
Treść znaku towarowego powinna nadawać się do odróżnienia towarów danego przedsiębiorstwa zgodnie z art. 174, 177, 179 i 181 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1938 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 384) - wraz z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 10, poz. 63, z 1945 r. Nr 58, poz. 334 i z 1948 r. Nr 24, poz. 164 i Nr 44, poz. 315).
§  6.
Znaki towarowe nie mogą zawierać danych fałszywych lub mogących wprowadzać w błąd.

Wykonanie znaku winno odpowiadać wymaganiom celowości i estetyki.

§  7.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej nie mogą używać znaków towarowych:
a)
zawierających określenia w języku niemieckim,
b)
należących do przedsiębiorstw zagranicznych, albo wskazujących na łączność z tymi przedsiębiorstwami,
c)
zawierających nazwiska, podobizny lub firmy poprzednich właścicieli, albo naruszających prawo do nazwiska, podobizny lub firmy innych osób.

Od powyższej zasady może być uczynione odstępstwo w wyjątkowych przypadkach, w których ze względu na poważne korzyści w obrocie lub z innych ważnych powodów w pełni uzasadnionych korzystanie z danych znaków jest pożądane, a z punktu widzenia prawnego nie ma co do tego przeszkód.

III.

Rejestracja znaków towarowych.

§  8.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej obowiązane są do zarejestrowania w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej swoich znaków towarowych w celu uzyskania ochrony prawnej tych znaków.
§  9.
Podania o rejestrację znaku towarowego składać należy w Urzędzie Patentowym osobno dla każdego znaku. Podania winny zawierać:
a)
opis znaku towarowego, o rejestrację którego przedsiębiorstwo się ubiega, a w szczególności, jeżeli zgłoszony znak jest słowny - podać jego brzmienie, jeśli zaś obrazowy - określić co przedstawia. W razie zgłoszenia znaku obrazowego lub plastycznego należy jednocześnie załączyć do podania co najmniej dziesięć identycznych rysunków (odbitek) znaku, odpowiadających wymaganiom estetyki i wykonanych mechanicznie na trwałym papierze. Wymienioną ilość rysunków należy załączyć do podania również i wtedy, gdy zgłoszony znak jest znakiem słownym, którego cechę znamienną stanowi charakter napisu,
b)
pełna nazwę (firmę) zgłaszającego przedsiębiorstwa w brzmieniu wpisanym do rejestru handlowego z ewentualnym zaznaczeniem, że pozostaje ono pod zarządem państwowym, a w braku wpisu do rejestru handlowego - w brzmieniu ustalonym przez właściwy organ nadrzędny,
c)
siedzibę przedsiębiorstwa zgłaszającego (miejscowość, ulicę, powiat, województwo),
d)
określenie, czy zgłaszające przedsiębiorstwo jest przemysłowe czy handlowe i jakie towary wchodzą w zakres tego przedsiębiorstwa (np. fabryka maszyn i narzędzi rolniczych, wytwórnia produktów chemicznych, kupno i sprzedaż artykułów spożywczych),
e)
wyczerpujący wykaz towarów, dla których dany znak zostaje zgłoszony, a jakie wchodzą w zakres zgłaszającego przedsiębiorstwa; wykaz towarów nie może zawierać oznaczeń ogólnikowych (jak np. "artykuły pierwszej potrzeby", "środki chemiczne" oraz oznaczeń takich, jak "i inne", "i podobne" itd.). Nazwy towarów muszą być określone zgodnie z prawidłową polską terminologią techniczną.
§  10.
Do złożonego w Urzędzie Patentowym podania o rejestrację znaku towarowego należy dołączyć zaświadczenie Centralnego Zarządu Przemysłu, któremu przedsiębiorstwo podlega, lub właściwej Centrali Handlowej albo innego równorzędnego organu, któremu przedsiębiorstwo jest podporządkowane, stwierdzające że towary wytwarzane lub sprzedawane przez zgłaszające przedsiębiorstwo znajdują się pod względem jakości na odpowiednim poziomie. Zaświadczenia te będą wystawiane na podstawie opinii o jakości produkcji, wydawanych przez organa ustanowione do kontroli tej jakości.

Brak odmowy wystawienia zaświadczenia w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o udzielenie zaświadczenia jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na zgłoszenie znaku przez przedsiębiorstwo do Urzędu Patentowego. W przypadku tym przedsiębiorstwo powinno dołączyć do podania o rejestrację znaku odpis wniosku o wystawienie zaświadczenia i oświadczyć, że w wymienionym terminie miesięcznym na nastąpiła decyzja odmowna.

§  11.
Właściwy Minister może poszczególne przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej, wyróżniające się stałym, wysokim poziomem jakości wyrobów, zwalniać od obowiązku przedstawiania zaświadczeń wymienionych w § 10.

IV.

Zmiana własności i innych praw rzeczowych na znaku towarowym.

§  12.
Wszelkie wnioski o wpisanie do rejestru znaków towarowych zmiany w prawach rzeczowych, a zwłaszcza zmiany właściciela przedsiębiorstwa, dla którego znak został zarejestrowany, oraz zmian wynikających z formalnego przejęcia przedsiębiorstwa na własność Państwa lub włączenia przedsiębiorstwa do innego przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej, jak również wnioski o wpisanie do rejestru zmian dotyczących zastępcy przedsiębiorstwa oraz nazwy (firmy), siedziby i innych oznaczeń przedsiębiorstwa należy kierować do Urzędu Patentowego w myśl art. 185 i 186 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dna 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 384) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 10, poz. 63, z 1945 r. Nr 58, poz. 334 i z 1948 r. Nr 24, poz. 164 i Nr 44, poz. 315).

V.

Postanowienia końcowe.

§  13.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 września 1949 r. Z chwilą wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc obowiązującą zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 6 lipca 1948 r. o używaniu znaków towarowych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz przedsiębiorstwa pozostające pod zarządem państwowym (Dz. Urz. M. P. i H. Nr 14, poz. 189) i instrukcja Ministerstwa Przemysłu i Handlu z dnia 25 września 1948 r. w sprawie zgłaszania wniosków o zezwolenie na używanie znaków towarowych i znaków związkowych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz przedsiębiorstwa pozostające pod zarządem państwowym (Dz. Urz. M. P. i H. Nr 22, poz. 297).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-57.762

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Używanie znaków towarowych przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 08/08/1949
Data ogłoszenia: 23/08/1949
Data wejścia w życie: 01/09/1949