Koordynacja prac nad planem wydawniczym.

UCHWAŁA
KOMITETU MINISTRÓW DS KULTURY
z dnia 29 lipca 1949 r.
w sprawie koordynacji prac nad planem wydawniczym.

Celem ustalenia wytycznych dla sporządzenia 6-letniego planu wydawniczego oraz planu na rok 1950, jak również celem skoordynowania poczynań w zakresie opracowania planów poszczególnych pionów wydawniczych oraz sporządzenia zbiorczego planu wydawniczego na okres 1950-55 i na rok 1950 -
Komitet Ministrów do Spraw Kultury uchwala:

I.

Tworzy się przy Prezydium Rady Ministrów Centralną Komisję Wydawniczą.

II.

W skład Centralnej Komisji Wydawniczej wchodzą:

1)
przewodniczący - powołany przez Prezesa Rady Ministrów,
2)
I-szy zastępca przewodniczącego, którym jest z urzędu przewodniczący Komisji dla Spraw Poligrafii; II-gi zastępca przewodniczącego powołany będzie przez Prezesa Rady Ministrów spośród członków Komisji,

oraz jako członkowie:

3)
dyrektor Biura Komitetu Ministrów do Spraw Kultury,
4)
dyrektor Biura Prasy i Informacji w Prezydium Rady Ministrów,
5)
przedstawiciel Ministra Kultury i Sztuki,
6)
przedstawiciel Ministra Oświaty,
7)
przewodniczący Komisji Wydawnictw Technicznych przy PKPG,
8)
przedstawiciel Rady Programowej Polskich Wydawnictw Gospodarczych (Polgos),
9)
przewodniczący Komisji do Spraw Papieru Drukowego,
10)
dyrektor Centrali Druków przy Centralnym Zarządzie Państwowych Zakładów Graficznych,
11)
dyrektor Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk

oraz 3 przedstawiciele wielkich Instytucji Wydawniczych, z każdej Instytucji po jednym, a mianowicie: "Książki i Wiedzy", "Czytelnika", "R.S.W. Prasa".

III.

Centralna Komisja Wydawnicza pracuje na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komisji.

IV.

Aparatem wykonawczym Centralnej Komisji Wydawniczej jest Biuro Komitetu Ministrów do Spraw Kultury.

V.

Wydatki Centralnej Komisji Wydawniczej, zgodnie z preliminarzem zatwierdzonym przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Komisji, pokrywane są z budżetu Prezydium Rady Ministrów.

VI.

Do zadań Centralnej Komisji Wydawniczej należy:

1)
ustalenie wytycznych 6-letniego planu wydawniczego, poprzez:
a)
określenie wskaźnika wzrostu ogólnej puli wydawniczej dla wydawnictw nieperiodycznych,
b)
określenie procentowego udziału poszczególnych działów druków nieperiodycznych w ogólnej puli tych wydawnictw,
c)
określenie wskaźnika wzrostu ogólnej puli dzienników i czasopism,
d)
określenie wskaźników, jakie zawierać winny plany wydawnicze poszczególnych pionów,
2)
ustalenie wytycznych planu wydawniczego na rok 1950, z uwzględnieniem elementów wskazanych w ustępie poprzednim,
3)
zatwierdzenie projektów planów wydawniczych, zarówno 6-letniego, jak i planu na rok 1950, opracowanych przez piony wydawnicze określone w pkt. VII niniejszej uchwały,
4)
sporządzenie zbiorczych planów wydawniczych, zarówno 6-letniego, jak i na rok 1950 i przedstawienie ich do zatwierdzenia Komitetowi Ministrów do Spraw Kultury,
5)
opracowywanie i przedkładanie Komitetowi Ministrów do Spraw Kultury wniosków, zmierzających do generalnego uporządkowania rynku wydawniczego, a przede wszystkim do podziału zadań między poszczególne przedsiębiorstwa wydawnicze.

VII.

Ustala się następujące organa powołane do sporządzenia zbiorczych planów wydawniczych, zarówno 6-letniego jak i na rok 1950, dla właściwych im rzeczowo pionów:

1)
Biuro Prasy i Informacji

Prezydium Rady Ministrów - w zakresie dzienników i czasopism oraz odnośnie druków nieperiodycznych;

2)
Biuro Komitetu Ministrów do Spraw Kultury - w zakresie upowszechnienia książki;
3)
Ministerstwo Kultury i Sztuki - w zakresie wydawnictw: Państwowego Instytutu Wydawniczego, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, pozostałych instytucji podległych Min. Kultury i Sztuki, związków artystycznych oraz spółdzielni wydawnictw zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Wydawniczych i Księgarskich;
4)
Ministerstwo Oświaty - w zakresie wydawnictw: Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych, wyższych uczelni i instytucji naukowo-badawczych (poza wydawnictwami technicznymi i ekonomicznymi), wydawnictw Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, oraz wydawnictw organizacji młodzieżowych;
5)
Komisja Wydawnictw Technicznych (PKPG) - w zakresie wydawnictw technicznych;
6)
Rada Programowa Polskich Wydawnictw Gospodarczych - w zakresie wydawnictw ekonomicznych;
7)
Centrala Druków przy C.Z. P.Z.G. - w zakresie druków akcydensowych;
8)
Komisja do Spraw Papieru Drukowego - w zakresie nie objętym innymi pionami wydawnictw państwowych oraz społecznych i (globalnie) prywatnych.

VIII.

Plany zbiorcze poszczególnych pionów sporządzone być winny na podstawie planów jednostkowych poszczególnych instytucji posiadających stały program wydawniczy oraz szacunku wydawnictw sporadycznych.

IX.

Formularze i instrukcje do sporządzenia planów dla poszczególnych pionów zatwierdzi P.K.P.G. w porozumieniu z przewodniczącym i członkami Centralnej Komisji Wydawniczej, odpowiedzialnymi za opracowanie planów właściwych im rzeczowo pionów wydawniczych.

X.

Niniejsza uchwała podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-54.729

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Koordynacja prac nad planem wydawniczym.
Data aktu: 29/07/1949
Data ogłoszenia: 19/08/1949
Data wejścia w życie: 19/08/1949