Wykonywanie orzeczeń o zabezpieczeniu przepadku przedsiębiorstw.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 1 lipca 1949 r.
w sprawie wykonywania orzeczeń o zabezpieczeniu przepadku przedsiębiorstw.

Na podstawie art. 17 dekretu z dnia 22 października 1947 r. o przepadku majątku (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 390) zarządza się w porozumienia z Ministrami: Obrony Narodowej, Sprawiedliwości, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Handlu Wewnętrznego, Handlu Zagranicznego, Rolnictwa i Reform Rolnych, Kultury i Sztuki, Zdrowia, Budownictwa oraz Komunikacji, co następuje:
Przepisy ogólne.
§  1.
Do wykonywania orzeczeń o zabezpieczeniu przepadku przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i rzemieślniczych na podstawie dekretu z dnia 22 października 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 390) właściwe są rejonowe urzędy likwidacyjne oznaczone w dalszym ciągu "r. u. l.".
§  2.
Podstawą egzekucji są orzeczenia o zabezpieczeniu przepadku majątku wydane przez Sąd, Komisję Specjalną do walki z nadużyciami i szkodnictwem gospodarczym lub jej delegatury. Odpisy tych orzeczeń stanowią tytuł wykonawczy.

Przy wykonywaniu orzeczeń o zabezpieczeniu przepadku r. u. l. stosują przepisy niniejszego zarządzenia, a ponadto przepisy egzekucyjne dla komórek egzekucyjnych r. u. l.

Wykonywanie orzeczeń o zabezpieczeniu przepadku przedsiębiorstw bez odjęcia ich posiadania dotychczasowemu posiadaczowi.

§  3.
Zabezpieczenie przepadku przedsiębiorstwa następuje:
a)
przez wpis w rejestrze handlowym i innych rejestrach publicznych,
b)
przez wpisanie do księgi wieczystej wzmianki o zabezpieczeniu przepadku nieruchomości należącej do przedsiębiorstwa,
c)
przez zajęcie przedsiębiorstwa bez potrzeby szacunku,
d)
przez zajęcie wierzytelności, lub innego prawa.

Przez zajęcie przedsiębiorstwa bez odjęcia posiadania rozumie się ograniczenie praw właściciela lub posiadacza do czynności zwykłego zarządu pod nadzorem osoby wyznaczonej przez r. u. l.

Przedsiębiorstwo pozostawia się w zarządzie posiadacza z tym jednak, że r. u. l. mianuje nadzorcę, który sprawuje nadzór stosownie do art. 773 kpc. oraz w zakresie swoich czynności stosuje się do poleceń r. u. l. a o spostrzeżonych wykroczeniach posiadacza przedsiębiorstwa natychmiast donosi r. u. l.

Nadzorca kontroluje działalność zarządcy przedsiębiorstwa; w szczególności zgody nadzorcy wymagają podjęcie wierzytelności, dyspozycje kredytami i sumami złożonymi w banku, oraz wszelkie czynności mogące uszczuplić majątek zabezpieczony.

Koszta związane z nadzorem pokrywa się z dochodów przedsiębiorstwa.

Wykonywanie orzeczeń o zabezpieczeniu przepadku przedsiębiorstw przez odjęcie ich posiadania dotychczasowemu posiadaczowi.

§  4.
Orzeczenia wydane przez Sąd, Komisję Specjalną do walki z nadużyciami i szkodnictwem gospodarczym lub jej delegatury o zabezpieczeniu przepadku przedsiębiorstwa przez odebranie przedsiębiorstwa dotychczasowemu posiadaczowi (art. 13 ust. 2 dekretu z dn. 22 października 1947 r. Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 390) winny być doręczane w odpisach r. u. l. oraz właściwemu ze względu na rodzaj majątku Ministrowi, który wyznaczy zarządcę.
§  5.
R.
u. l. natychmiast po otrzymaniu odpisu orzeczenia przystąpi oto dokonania zabezpieczenia w sposób wyszczególniony w § 3 ust. 1 przy udziale zarządcy wyznaczonego przez właściwego Ministra, o ile otrzymał już zawiadomienie o jego wyznaczeniu.
§  6.
Na podstawie zawiadomienia o wyznaczeniu zarządcy - egzekutor r. u. l. wprowadzi zarządcę w posiadanie przedsiębiorstwa.

Zarządowi podlega wszystko to, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, jako zorganizowanej całości.

Posiadaczowi przedsiębiorstwa względnie osobom, pod których zarządem przedsiębiorstwo się znajduje, egzekutor r. u. l. doręczy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z podaniem treści orzeczenia.

Na żądanie zainteresowanych egzekutor powinien okazać tytuł wykonawczy.

Wprowadzenie w posiadanie winno nastąpić w obecności przedstawiciela Milicji Obywatelskiej, przywołanych dwóch świadków, przedstawiciela właściwej terenowej władzy przemysłowej, posiadacza przedsiębiorstwa lub osoby, pod której kierownictwem przedsiębiorstwo się znajduje, oraz w miarę potrzeby biegłego. Obecność zarządcy oraz przedstawiciela władzy przemysłowej jest obowiązkowa.

§  7.
Posiadacz względnie osoby, pod których zarządem przedsiębiorstwo pozostawało, lub pozostaje, obowiązane są dostarczyć wszelkich danych dotyczących majątku oraz wydać wszelkie księgi, rachunki, rejestry, wykazy inwentarza, klucze, towary i inne wartości przedsiębiorstwa.
§  8.
Z przebiegu czynności egzekutor sporządzi protokół w 6-ciu egzemplarzach oraz uczyni w księgach handlowych, inwentarzowych i t. p. po ostatnich zamieszczonych w nich wpisach odpowiednią wzmiankę o wprowadzeniu zarządcy w posiadanie przedsiębiorstwa. Protokół winien zawierać opis przedsiębiorstwa, oświadczenie posiadacza względnie osoby, pod których zarządem przedsiębiorstwo pozostawało lub pozostaje, że protokół niniejszy obejmuje wszystkie składniki majątkowe i zobowiązania przedsiębiorstwa i żadne z tych składników i zobowiązań nie zostały zatajone, oraz oświadczenie zarządcy, że rzeczy w protokóle wymieniane przejął i że obejmuje zarząd przedsiębiorstwa. Protokół winien być podpisany przez wszystkie osoby biorące udział w czynności. O przyczynach braku podpisu którejkolwiek z tych osób należy uczynić wzmiankę w protokóle.
§  9.
Po jednym egzemplarzu protokółu otrzymują:
a)
zarządca,
b)
posiadacz przedsiębiorstwa, względnie osoba, pod zarządem której przedsiębiorstwo pozostawało,
c)
właściwe ministerstwo,
4)
władza orzekająca o zabezpieczeniu.

Pozostałe dwa egzemplarze załącza się do akt sprawy.

§  10.
Z chwilą zajęcia dokonanego w myśl § 5 posiadacz i inne osoby, które zarządzały przedsiębiorstwem, tracą zarząd oraz prawo rozporządzania majątkiem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa.
§  11.
Zarządca jest wyłącznie upoważniony do zarządzania przedsiębiorstwem i do wykonywania wszelkich czynności w ramach prawidłowej gospodarki.

Czynności przekraczające zwykły zarząd mogą być wykonywane tylko za zezwoleniem właściwego Ministra. Dotyczy to w szczególności inwestycji, które przekraczają czynności zachowawcze zwykłego zarządu.

§  12.
Po wprowadzeniu w posiadanie niezależnie od czynności zabezpieczających dokonanych przez r. u. l., zarządca powinien niezwłocznie:
a)
zgłosić wniosek do Sądu Okręgowego o ujawnienie zarządcy w rejestrze handlowym,
b)
powiadomić o ustanowieniu zarządu dłużników przedsiębiorstwa oraz banki, instytucje, w których złożone są pieniądze, lub inny majątek wchodzący w skład przedsiębiorstwa z zaznaczeniem, iż uiszczenie dokonane do rąk dotychczasowego posiadacza, właściciela przedsiębiorstwa, lub osób przez nich upoważnionych nie umarza tego zobowiązania; powiadomienie to może być dokonane również w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim.
§  13.
W przypadku ujawnienia majątku nie objętego opisem, zarządca winien spowodować dodatkowy opis majątku przedsiębiorstwa.
§  14.
Zarządca winien dbać o dobro przedsiębiorstwa i jego zachowanie.
§  15.
Zarządca winien prowadzić prawidłową rachunkowość przewidzianą odnośnymi przepisami dla przedsiębiorstw tego rodzaju.
§  16.
Koszty ustanowienia i sprawowania zarządu obciążają majątek objęty w zarząd.

Wysokość wynagrodzenia zarządcy oznaczy właściwy Minister.

W przypadkach, gdy zarządcą jest osoba prawna, wynagrodzenie za sprawowanie zarządu wypłacane będzie osobie prawnej.

§  17.
Nadzór nad czynnościami zarządcy należy do właściwego Ministra.
§  18.
Zarządcy winni władzom nadzorującym przesyłać bilanse i sprawozdania w terminach przez te władze wskazanych, a po ustaniu zarządu - złożyć sprawozdanie z całego okresu jego sprawowania.
§  19.
W przypadku uchylenia orzeczenia o zabezpieczeniu przepadku mienia właściwy Minister odwoła zarządcę, który przy udziale egzekutora r. u. l. wyda właścicielowi protokólarnie cały majątek przedsiębiorstwa.
§  20.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-51.707

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonywanie orzeczeń o zabezpieczeniu przepadku przedsiębiorstw.
Data aktu: 01/07/1949
Data ogłoszenia: 09/08/1949
Data wejścia w życie: 09/08/1949