Dostarczanie mieszkań zastępczych w przypadkach związanych z realizacją planu inwestycyjnego.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1949 r.
o dostarczaniu mieszkań zastępczych w przypadkach związanych z realizacją planu inwestycyjnego.

§  1.
Nakłada się na władze planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, władze budowlane i inwestorów obowiązek ograniczenia inwestycji na terenach wymagających przekwaterowania mieszkańców, do wypadków niezbędnych, o których decydują władze planowania przestrzennego.
§  2.
W wypadku stwierdzenia konieczności przekwaterowania mieszkańców w związku z realizacją inwestycji, obowiązek dostarczenia mieszkań zastępczych obciąża władze kwaterunkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  3.
W razie gdy władze kwaterunkowe lokalami zastępczymi nie dysponują, obowiązek dostarczenia tych lokali w rozmiarach ustalonych miejscowymi normami zaludnienia przechodzi na inwestora w stosunku do mieszkańców, którzy należą do kategorii osób wymienionych w art. 3 i art. 4 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 250) bez względu na to, czy ma do nich zastosowanie przepis z art. 5 i art. 6 tego dekretu, oraz do innych mieszkańców, jeżeli zamieszkanie ich na terenie danego osiedla pożądane jest ze względu na potrzeby publiczne, stwierdzone przez właściwego ministra. W gminach, w których nie obowiązuje publiczna gospodarka lokalami obowiązek inwestora dostarczenia lokali zastępczych odnosi się do wszystkich mieszkańców.
§  4.
Koszty przeprowadzki bez względu na to kogo obciąża obowiązek dostarczenia mieszkania oraz koszty dostarczenia mieszkań zastępczych, które ciążą na inwestorze, winny być pokryte z kredytów, przeznaczonych na realizację inwestycji, zgodnie z § 14 ust. 2 lit. f) instrukcji inwestycyjnej na rok 1949 (zarządzenie Prezesa CUP z dnia 15.V. 1948 r.).
§  5.
Wypłacenie odszkodowań w gotówce lub w innej formie, nieprzewidzianej w niniejszej uchwale, bez względu na to, czy obowiązek dostarczenia mieszkań zastępczych ciąży na władzach kwaterunkowych czy inwestorze, jest niedozwolone i będzie traktowane jako odstępne ze wszystkimi skutkami prawa.
§  6.
Budowa mieszkań zastępczych, których dostarczenie ciąży w myśl § 3 na inwestorze, należy do Zakładu Osiedli Robotniczych, który działa w tym zakresie w porozumieniu z właściwymi władzami miejskimi.
§  7.
Na cele budowy mieszkań zastępczych przeniesiona zostanie w zakresie limitowanych środków bezzwrotnych do dyspozycji Zakładu Osiedli Robotniczych odpowiednia część kredytu inwestora w trybie przewidzianym w § 8 uchwały Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1948 r. o planie inwestycyjnym na rok 1949.

Limitowane środki zwrotne, przeznaczone na budowę mieszkań zastępczych, pozostają w planie inwestycyjnym inwestora, na którym ciąży obowiązek dostarczenia mieszkań zastępczych, wyłącznym jednak dysponentem tych środków jest Zakład Osiedli Robotniczych. Limitowane środki zwrotne stawiane są do dyspozycji Zakładu Osiedli Robotniczych przy zastosowaniu trybu przewidzianego w § 8 uchwały Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1948 r. o planie inwestycyjnym na rok 1949.

W zakresie nielimitowanych środków własnych właściwy bank finansujący inwestycje zarezerwuje do dyspozycji Zakładu Osiedli Robotniczych odpowiednie kwoty na budowę mieszkań zastępczych w ramach wpłat, dokonanych przez inwestora w myśl p. 5 uchwały Rady Ministrów z dn. 11 grudnia 1948 r. w sprawie trybu finansowania inwestycji objętych Planem Inwestycyjnym na rok 1949.

§  8.
W przypadku gdy jest konieczne prowadzenie inwestycyj, wymagających dostarczenia mieszkań zastępczych, inwestor zgłasza odpowiedni wniosek do właściwych organów terenowych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Na wniosek tych organów właściwe władze miejskie ustalą ilość zamieszkałych na terenie osób, ich prawa do zamieszkania na terenie danego osiedla oraz uprawnienia do mieszkań zastępczych przewidziane w § 3.

§  9.
Na podstawie ustaleń z § 8 właściwe władze miejskie w porozumieniu z Dyrekcją Osiedli Robotniczych ustalą plan przekwaterowania, dostarczenia względnie wybudowania mieszkań zastępczych oraz związane z tym koszty.
§  10.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrowi Budownictwa.
§  11.
Uchwała niniejsza obowiązuje z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024