Ogłoszenia przetargów na dostawy, roboty i usługi.

OKÓLNIK NR 12
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 maja 1949 r.
w sprawie ogłoszeń przetargów na dostawy, roboty i usługi.

Ustawa z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494) a także wydane w jej wykonaniu Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73) ustalają rozlegle upoważnienia do udzielania zamówień na dostawy, roboty i usługi bez przetargów.
Upoważnienia te winny być wykorzystywane w całej rozciągłości tak, by urządzanie przetargów ograniczone być mogło jedynie do przypadków przewidzianych w powołanych wyżej przepisach.

O ile wszakże zachodzi konieczność urządzenia przetargu, to przy ogłaszaniu przetargu należy ściśle przestrzegać następujących zasad:

I.

Ogłoszenia przetargów nieograniczonych.

1)
Sposób publikowania ogłoszeń.

Pisemny przetarg powinien być poprzedzony ogłoszeniem zasadniczej treści zaproszenia do składania ofert pisemnych (ogłoszenia przetargu).

Ogłoszenia takie należy zamieszczać w Cz. B. "Monitora Polskiego", a krótką wzmiankę o przetargu w jednym co najmniej piśmie fachowym lub w jednym z pism codziennych najbardziej poczytnym.

Odrębnie unormowane są sprawy ogłoszeń przetargów na roboty inwestycyjne o kosztorysie do 10 milionów zł, a mianowicie: ogłoszenia takie powinny być zamieszczone w formie krótkiej wzmianki i to jedynie w miejscowych dziennikach. Odpada zatem obowiązek publikowania ich w "Monitorze Polskim".

O zasadniczej treści ogłoszeń i formie krótkiej wzmianki o przetargach decyduje postanowienie § 25 rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 19.II. 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73).

2)
Termin ogłoszeń.

Zarówno ogłoszenia przetargów jak i wzmianki powinny być kierowane do administracji pism w takim czasie, aby mogły się ukazać co najmniej na 10 dni przed terminem przetargu. W szczególności jeśli idzie o Cz. B "Monitora Polskiego", w której publikowane są ogłoszenia - to liczyć się należy z tym, że wydawana jest ona 1-2 razy w tygodniu oraz, że druk numeru trwa około 10 dni.

3)
Tytuł ogłoszeń.

Ogłoszeń przetargów publikowanych w "Monitorze Polskim" nie potrzeba opatrywać tytułem (np. "Ogłoszenie przetargu", "Przetarg" i t. p.). Ogłoszenia takie bowiem są drukowane w rubryce oznaczonej łącznie nagłówkiem ogłoszenia "Przetargi".

Również nie potrzebne jest opatrywanie tytułem ogłoszeń przetargów oraz wzmianek - o ile drukowane są w pismach, które rubryki ogłoszeń przetargów mają oznaczone wspólnym tytułem "Ogłoszenia przetargów".

4)
Nieużywanie wyrazu "nieograniczony".

W tekście ogłoszeń i wzmianek nie potrzeba używać wyrazu "nieograniczony" - stosownie bowiem do przepisów jedynie o takich przetargach zamieszcza się ogłoszenia, nie ma więc zatem wątpliwości, że nie chodzi o inny przetarg (ograniczony).

5)
Nazwa i siedziba ogłaszającego przetarg.

Na początku ogłoszenia (wzmianki) należy podać pełną nazwę instytucji ogłaszającej przetarg. Natomiast w dalszym tekście należy posługiwać się w miarę możności skrótami, a to przez zamieszczenie albo pierwszych liter wyrazów, z których się składa nazwa instytucji (np. P. Z. W. S. - zamiast "Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych") albo używanie jednego tylko wyrazu w miejsce pełnej nazwy (np. "Ministerstwo" - zamiast "Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych").

Pełną siedzibę wymienić należy raz i to możliwie najkrócej (a więc np. "Warszawa - Mickiewicza 27" - zamiast "mający swą siedzibę w Warszawie, przy ul. Mickiewicza Nr 27").

6)
Określenie przedmiotu, zamówienia, miejsca i terminu jego wykonania.

Określenie tych danych powinno być również ujęte najzwięźlej.

7)
Informacje o warunkach przetargu.

O ile przedmiot przetargu uzasadnia konieczność udzielenia dodatkowych wyjaśnień, zapoznania się oferentów ze sformułowanymi na piśmie warunkami (np. technicznymi), zaopatrzenia się w ślepe kosztorysy, obejrzenia wzorów itp. należy w ogłoszeniu wskazać miejsce i godziny, w których zainteresowani mogą się zgłaszać.

8)
Informacje o terminie i miejscu składania ofert oraz wadium.

Ogłoszenia przetargów winny zawierać również zwięzłą informację o terminie i miejscu składnia ofert oraz o wysokości wadium. Natomiast informacje o sposobie składania ofert (np. "koperty zalakowane, z napisem ... itp.") i bliższe informacje o wadium należy zamieszczać tylko w tych przypadkach, jeśli oferty mogą być składane bez potrzeby zgłaszania się ubiegających o otrzymanie zamówienia po bliższe jego szczegóły. O ile natomiast oferenci muszą zaopatrzyć się w szczegółowe pisemne warunki - należy przy tej sposobności doręczyć również szczegółowe informacje o trybie składania ofert - zamieszczanie tych informacji w ogłoszeniu staje się wówczas zbędne.

9)
Zastrzeżenia.

W ogłoszeniach przetargów nie potrzeba zamieszczać zastrzeżeń, że ogłaszający przetarg może go uznać za nieważny, bądź że może wybrać dowolnie oferenta.

Przypomnieć bowiem należy, że stosownie do § 27 Rozporządzenia: "Bez względu na przebieg i wynik przetargu zamawiający, choćby tego w zaproszeniu do składania ofert nie zastrzegł, ma prawo:

a)
do swobodnego wybrania oferty,
b)
do uznania, że przetarg nie dał wyniku dodatniego".

Natomiast o innych zastrzeżeniach jak np., że dopuszczalne jest złożenie oferty na część świadczenia, że ogłaszający przetarg ma prawo rozszerzyć lub zwęzić rozmiar zamówienia itp. należy zamieszczać wzmiankę tylko w tych ogłoszeniach, które wyczerpują wszystkie informacje o przedmiocie i warunkach przetargu.

Zamieszczanie treści tych zastrzeżeń jest zbędne w przypadkach, o których mowa wyżej w ust. ostatnim p. 8.

10)
Podpisy.

Ogłoszeń przetargów i wzmianek nie potrzeba opatrywać podpisami (nazwą instytucji ogłaszającej przetarg - ani nazwiskami osób).

11)
Rozmiary - układ graficzny ogłoszeń (wzmianek).

Wszystkie ogłoszenia w "Monitorze Polskim" drukowane są w jednolity sposób (czcionkami petit na petit, składem bieżącym bez wytłuszczenia, marginesów i rozdzielenia linią dwupunktową) i administracja nie przyjmie zamówień, w których by żądano, czy to druku szerszą szpaltą, czcionkami większego kroju itp.

Jeżeli idzie o ogłoszenia (wzmianki) o przetargach w prasie fachowej i codziennej, to winny one być zamieszczane jako ogłoszenia wymiarowe, nieramkowe, zbiorowo, w dziale pod tytułem:

"Ogłoszenia przetargów"

Skład ogłoszenia winien być bieżący, 2-szpaltowy, petit na petit, bez marginesów. Ogłoszenia rozdziela linia dwupunktowa.

Nazwa ogłaszającego przetarg winna być złożona tłustym petitem.

Ogłoszenia przetargów (wzmianki) winny być zamieszczane w dziale ogłoszeń zatekstowych.

II.

Ogłoszenia ustnych przetargów nieograniczonych.

1)
Fakultatywność ogłoszeń.

§ 44 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19.II. 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73) postanawia, że o ustnym przetargu nieograniczonym można również zamieścić ogłoszenie w najpoczytniejszym czasopiśmie miejsca przetargu. A zatem nie ma obowiązku zamieszczania takich ogłoszeń o każdym ustnym przetargu nieograniczonym.

2)
Układ treści, rozmiary i układ graficzny ogłoszeń.

Postanowienia zawarte wyżej w Cz. I p. 3, 4, 5, 9, 10, 11 ust. 2 i 3 mają analogiczne zastosowanie przy formułowaniu tekstów ogłoszeń ustnych przetargów nieograniczonych.

3)
Sposób publikowania.

Ogłoszenia ustnych przetargów nieograniczonych powinny być zamieszczane w najpoczytniejszym czasopiśmie miejsca przetargu. Termin dziesięciodniowy (por. Cz. I p. 2) nie obowiązuje.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-33.489

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Ogłoszenia przetargów na dostawy, roboty i usługi.
Data aktu: 20/05/1949
Data ogłoszenia: 30/05/1949
Data wejścia w życie: 30/05/1949