Utrzymanie tabeli stanowisk w stanie aktualności.

OKÓLNIK NR 10
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1949 r.
o utrzymaniu tabeli stanowisk w stanie aktualności.

Tabela stanowisk, stanowiąca załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i zaszeregowania do grup uposażenia pracowników państwowych, podlegających ustawie o państwowej służbie cywilnej oraz pracowników samorządowych (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 92) stanowi podstawę nie tylko zaszeregowania, ale jest również narzędziem potrzebnym przy innych czynnościach w sprawach personalnych, organizacyjnych i budżetowych. Tabela ta nie może mieć charakteru statycznego, niezmiennego. Wraz ze zmianami organizacyjnymi treść tabeli musi być odpowiednio modyfikowana, aby odpowiadała faktycznemu stanowi rzeczy i aktualnym potrzebom. Zwłaszcza w razie utworzenia nowych urzędów i instytucji administracyjnych, zniesienia dotychczasowych i innych zmian w wewnętrznej organizacji aparatu administracyjnego zachodzi potrzeba utworzenia nowych stanowisk, skreślenia dotychczasowych lub ich przekształcenia. Zmiany te są normalnym zjawiskiem w żywym organizmie administracji publicznej. Tabela stanowisk odegra rolę praktycznego instrumentu w administrowaniu personelem, jeżeli zmiany te zostaną uwidocznione bez zwłoki w obrazie istniejących stanowisk. Potrzebom tym czyni zadość przepis § 3 ust. 3 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów, upoważniający Prezesa Rady Ministrów do unormowania trybu zgłaszania wniosków w sprawie zmian w tabeli stanowisk.
Jak wykazała praktyka, dotychczasowy tryb uzupełnienia tabeli stanowisk w drodze rozporządzeń Rady Ministrów okazał się niepraktyczny, prowadził bowiem do przeładowania Dziennika Ustaw fragmentarycznymi szczegółami, porozrzucanymi w różnych rocznikach tego wydawnictwa. Z tego względu przewiduje się w przyszłości ogłaszanie pełnej tabeli stanowisk raz w ciągu roku (w styczniu), uwzględniającej wszystkie zmiany dokonane w ciągu ubiegłego roku. Pozostaje zatem do uregulowania tryb zgłaszania i legalizowania samych zmian od chwili ostatnio ogłoszonej tabeli stanowisk. Mianowicie chodzi o ustanowienie takiego trybu postępowania, któryby był najodpowiedniejszy ze stanowiska potrzeb służbowych, a zwłaszcza któryby nie utrudniał operacji administracyjnych do chwili formalnego ukazania się nowej tabeli stanowisk.

Rozwiązanie tej kwestii nastąpi w oparciu o przepis § 4 ust. 2 w/w rozporządzenia, według którego Prezes Rady Ministrów jest uprawniony do zezwolenia, na utworzenie czasowego stanowiska służbowego, nie przewidzianego w tabeli stanowisk i do określenia grupy uposażenia przywiązanego do tego stanowiska. Przepis ten ma na celu uelastycznienie procedury zmian w tabeli stanowisk i dopasowywanie jej do stanu rzeczy wymaganego przez aktualne lub przewidywane potrzeby władz, urzędów i instytucyj.

Czasowe zezwolenie w myśl § 4 ust. 2 rozp. będzie oznaczało tymczasową modyfikacją treści tabeli stanowisk do czasu uwzględnienia tej zmiany w nowej tabeli stanowisk, ogłoszonej w Dzienniku Ustaw.

Zezwolenie na czasowe stanowisko wyda Prezes Rady Ministrów na wniosek zainteresowanego Ministra, złożony w porozumieniu z Ministrem Skarbu po rozpatrzeniu go przez Komisję Organizacji Administracji Publicznej. Wniosek winien zawierać wyczerpujące uzasadnienie, zawierając takie dane, jak:

1)
w jakiej jednostce administracyjnej potrzebne jest nowe stanowisko,
2)
jakie okoliczności przemawiają za koniecznością utworzenia nowego stanowiska,
3)
jakie funkcje (zakres obowiązków i odpowiedzialności) związane są z projektowanym stanowiskiem,
4)
czy funkcje wymienione pod 3) nie należały dotychczas do innego stanowiska (jakiego), a jeżeli tak, czy ustanowienie nowego stanowiska nie pociągnie za sobą innych zmian w dotychczasowej tabeli stanowisk,
5)
jakich kwalifikacyj wymaga się od kandydatów na nowe stanowisko,
6)
jak ma brzmieć nazwa stanowiska,
7)
grupa (lub grupy) uposażenia przywiązana do stanowiska,
8)
dodatek funkcyjny lub służbowy (zgodnie z § 18 rozp. Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dodatków funkcyjnych i służbowych dla pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 94).

Analogiczne wymagania stawia się przy wszelkich innych wnioskach w sprawie zmian w treści tabeli stanowisk (np. skreślenie istniejącego dotychczas stanowiska, przekształcenie istniejącego stanowiska lub inne umiejscowienie go w tabeli itp.).

O decyzji w sprawie ustanowienia nowego stanowiska lub innej zmianie w tabeli stanowisk zostanie zawiadomione zainteresowane Ministerstwo, a nadto Ministerstwo Skarbu i Najwyższa Izba Kontroli.

Materiał zebrany w ciągu roku przez Prezydium Rady Ministrów (Biuro Organizacji i Spraw Osobowych) będzie podstawą do nowej tabeli stanowisk, ogłoszonej w styczniu następnego roku jako załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-27.424

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Utrzymanie tabeli stanowisk w stanie aktualności.
Data aktu: 07/05/1949
Data ogłoszenia: 07/05/1949
Data wejścia w życie: 07/05/1949