Powołanie Komisji Popierania Twórczości Naukowej i Artystycznej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1949 r.
w sprawie powołania Komisji Popierania Twórczości Naukowej i Artystycznej.

Na podstawie § 6 uchwały Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1948 r. o zmianie uchwały Rady Ministrów z dnia 14 lipca 1947 r. w sprawie powołania Komitetu Ministrów do Spraw Kultury ustalam częściowy regulamin Komitetu Ministrów do Spraw Kultury:
1.
Powołuję Komisję Popierania Twórczości Naukowej i Artystycznej, jako organ opiniodawczy Komitetu Ministrów do Spraw Kultury w zakresie udzielania indywidualnych stypendiów naukowcom i artystom dla realizowania określonych zamierzeń w dziedzinie twórczości naukowej i artystycznej, oraz dla podnoszenia kwalifikacji naukowych i artystycznych.
2.
Komisja powołana w pkt 1 dzieli się na dwie sekcje:
a)
sekcję naukową,
b)
sekcję artystyczną.
3.
Sekcja naukowa składa się z 7 członków, zaś sekcja artystyczna z 9 członków.
4.
Przewodniczącego Komisji, członków Komisji i przewodniczących sekcji powołuje Prezes Rady Ministrów.
5.
W posiedzeniach Komisji obradującej jako całość, a także w posiedzeniach poszczególnych sekcji biorą udział jako członkowie Dyrektor i Wicedyrektor Biura.
6.
W wypadku nieobecności na posiedzeniu przewodniczącego sekcji, przewodniczy Dyrektor lub W-cedyrektor Biura.
7.
Posiedzenia Komisji zwołuje Dyrektor Biura w porozumieniu z przewodniczącymi sekcji, a posiedzenia sekcji w porozumieniu z odpowiednim przewodniczącym sekcji.
8.
Wszystkie opinie Komisji podlegają zatwierdzeniu Prezesa Rady Ministrów.
9.
Za udział w posiedzeniach wypłacane są honoraria zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. o wynagrodzeniach za udział w posiedzeniach Komisji.
10.
Organem techniczno-wykonawczym Komisji jest Biuro Komitetu Ministrów do Spraw Kultury, które
a)
przygotowuje materiały dla obrad Komisji,
b)
prowadzi sekretariat Komisji, koordynując jej pracę z działalnością resortów państwowych w zakresie popierania twórczości naukowej i artystycznej,
c)
przekazuje wnioski Komisji do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów,
d)
realizuje zatwierdzone decyzje.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024